A Putyin által lefektetett irányvonal törés nélkül folytatódik az elnökválasztások után is. Erre mások mellett garanciát jelent Viktor Zubkov kormányfői kinevezése is, szögezi le Szergej Markov. A Putyin-rendszer a politológus értelmezésében nemzeti liberalizmust, alapvetően liberális gazdasági reformokat, a nemzeti érdekek határozott védelmét, benne az ország természeti kincsei feletti ellenőrzést, az állami nagyvállalatok szerepének erősödését jelenti. A Kremlhez közel álló elemző úgy véli, néhány területen már Zubkov kormányának ki kell küszöbölnie a szembeszökő hiányosságokat, így a Kudrin fémjelezte gazdaságpolitika gyengeségeit, vagy a szociális téren a gazdagok és a szegények közötti szakadék mélyülését.
Markov megoldandó feladatnak tartja Putyin helyének megtalálását 2008 után. Mint megjegyzi, az elnök megtarthatja jelenlegi rendkívül magas, 80 százalék körüli népszerűségét és befolyását akár a vezető párt, az Egységes Oroszország első embereként, állami tisztségben, így például a nemzetbiztonsági tanács élén, vagy egy informális erőközpontban, mondjuk egy a nagyvállalatokat tömörítő üzleti klub elnökeként.
Az utód személyével kapcsolatban Markov a már eddig is ismert neveket említi, élükön Szergej Ivanovval. Mellette szól, hogy Putyin legbelső köréhez tartozik, ellene, hogy Dmitrij Medvegyevvel egyetemben már túl régen beszélnek róla utódként. Ez a tény egy harmadik jelölt esélyeit növeli, aki a politológus szerint lehet akár Dmitrij Kozak, az elnök észak-kaukázusi megbízottja, de egy nyilvánosan kevésbé ismert személy is Putyin környezetéből. Egyes vélemények szerint az utóbbi időben észrevehetően folyik Anatolij Szergyukov felfuttatása is. E sorba illeszkedhet mostani lemondása a védelmi miniszter posztjáról, amit azzal indokolt, hogy közeli rokoni kapcsolatban áll (veje) az új kormányfővel.
Peszkov: Kijev és a Nyugat elutasítja a diplomáciai megoldást
