Tudomásul vette az MSZP elnöksége, hogy Katus Ferenc, Kullai Tamás, Krausz Csaba és Marsovszky Balázs kérelmének az a célja, hogy az őket ért gyanúsítás ne vessen rossz fényt a pártra – közölték tegnap a szocialisták. A párt vezető testülete arra kérte Zuschlag Jánost, hogy hasonlóképpen járjon el.
Ma egyébként nem nyilvános ülésen dönt a Szegedi Városi Bíróság a bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy kárt okozó csalással gyanúsított Zuschlag letartóztatásának ügyében – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Cseh Attila, a Csongrád Megyei Bíróság elnökhelyettese. Erről elfogultság miatt döntenek Szegeden. Ismert, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség a szerdán őrizetbe vett Zuschlag János gyanúsított előzetes letartóztatását indítványozta.
*
Cseh Attila lapunkat ugyanakkor úgy tájékoztatta, hogy nem Zuschlag János, hanem egy másik gyanúsított miatt jelentettek be elfogultságot, ami egyébként adódhat személyes érintettségből, korábbi, esetleg jelenlegi munkakapcsolatból és egyéb okokból, a lényeg, hogy a pártatlanságnak még a látszata is megmaradjon. Azt viszont megerősítette, hogy a nyomozó hatóság továbbra is a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség.
Az Index értesülései szerint főként a Fiatal Baloldal rendezvényeire, étel-, italszámlákra, sporteseményekre mentek el azok a milliók, amelyeket az ifjúsági tárca táboroztatásokra szánt támogatásaiból nyertek párt közeli alapítványok, egyesületek; amúgy a finanszírozási rendszert kiépítő ifjúszocialisták szocialista párti „nagy testvérek” előtt sem csináltak titkot abból, hogy a komoly összegeket felemésztő ifjúsági öszszetartási és toborzási gyakorlatokra honnan „csordogál” a pénz.
A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség kilenc társadalmi szervezet ügyében kezdett nyomozni, mivel azok elszámolásaiban hasonló fiktív számlák bukkantak fel. A kört az elmúlt két évben begyűjtött több mint száz vallomás alapján sem bővítették. Azt az ügyészség sohasem állította, hogy hasonló módszerek alkalmazásával más szervezetek nem követtek el törvénytelenséget a pályáztatás során – jelentette ki az Index kérdésére Szabó Ferenc, Bács-Kiskun megyei főügyészhelyettes. A fiatal politikusok az internetes portál szerint jóval szélesebb körben bűvészkedtek a szervezetek pénzeivel: 2003–2004 után a fiatalok megpróbálták bővíteni a keresőképes egyesületek számát; Zuschlag és társai vidéki MSZP-szervezőknek is javasolták, hogy támogassák új szervezetek létrejöttét. Sőt az ötletgazdák arra is felhívták a figyelmet, hogy a minisztérium táboroztatási keretét tömegsportrendezvények lebonyolítására is fel lehet használni, így a tárca kikerülheti a hagyományos sportegyesületeket, intézményeket. A Fiatal Baloldal és az Ifjú Szocialisták házasságából létrejött Fibisz vezetői azonban nem csak egy szimpla ötletet dobtak fel az MSZP-seknek, ugyanis előre gyártott dokumentummintákkal segítették a helyi szervezőknek egyesületalapítások meggyorsítását, amint az az Index birtokába került dokumentumcsomag is bizonyítani látszik. Ezeken az iratokon csak a megfelelő neveket, címeket kellett behelyettesíteni, ami nagyban megkönnyítette a bírósági bejegyzési eljárást.
A szocialista pártnak egyébiránt felettébb kellemetlen a Zuschlag-ügy, mivel az említett egyesületalapításokban sok, azóta MSZP-sé lett fiatal aktivista vett részt. Az akkori ifjúszocialisták közül – például a tanúként már meghallgatott Ujhelyi István és Arató Gergely – többen kormányzati funkciót kaptak, és jó néhány egykori FIB-es van immár kulcspozícióban az állami és az uniós források elosztását illetően is. Lendvai Ildikó frakcióvezető a Nap-keltében Zuschlag párttagságáról szólván elismerte: „Azt bánom, hogy nem tudom, hány hónappal ezelőtt próbáltam vele megértetni, hogy mindenkinek jobbat tesz, ha addig egy kicsit fölfüggeszti a tevékenységét.”
Szabó Ferenc főügyészhelyettes lapunknak azt nyilatkozta, hogy nem ajánlanak vádalkut Zuschlagnak, hiszen a megalapozott gyanú szerint a különösen nagy kárt okozó csalást bűnszervezetben követték el, az eddigi ismeretek szerint pedig ennek élén a szocialista politikus állt, úgyhogy őt nem lehet „kivenni” az ügyből. Kérdésünkre, miszerint a jelenlegi miniszterelnökre nézve is kínos az egyik tanú, Ocsovai Tamás, az ifjúsági tárca korábbi államtitkárának vallomása mentén elindul-e a nyomozó hatóság, Szabó közölte: a vallomás egy bizonyíték a sok közül, de a széles körű bizonyítás során természetesen számításba veszik. Felvetésünkre, hogy akár magas politikai körökig is elvezethet-e a nyomozás, a főügyészhelyettes kifejtette, hogy erről egyelőre nincsen tudomása, de november közepéig biztosan vizsgálódnak, amúgy pedig minden bizonyítást el kell végezniük, és ha esetlegesen bűncselekmény elkövetésének a gyanúja vetül például egy parlamenti képviselőre, akkor a megyei főügyészségnek értesítenie kell a Központi Nyomozó Főügyészséget, amely már honatyákat is meggyanúsíthat.
Rejtélyes üzenettel búcsúzik Orbán Viktor Tusnádfürdőtől
