Jön az álomdöntő, az angolok bíznak a hagyományok folytatásában

Amit minden szurkoló szeretett volna, összejött az álomdöntő, ami a legutóbbi világbajnoki döntő visszavágója lesz. A női foci-Eb fináléját a férfiakhoz hasonlóan a (vb-címvédő) spanyolok és az (Európa-bajnoki címvédő) angolok vívják egymással. Utóbbiak abban reménykednek, hogy folytatódik a hagyomány, és az elmúlt évekhez hasonlóan azé lesz az aranyérem, aki előbb jutott be a vasárnap késő délután kezdődő fináléba.

2025. 07. 27. 11:28
A spanyolok kétszeres aranylabdása, Aitana Bonmatí formája az angolok ellen sorsdöntő lehet az Eb fnáléjában
A spanyolok kétszeres aranylabdása, Aitana Bonmatí formája az angolok ellen sorsdöntő lehet az Eb fnáléjában Fotó: AFP/Sebastien Bozon
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezúttal nem borult fel a papírforma, és azok jutottak be az Európa-bajnokság döntőjébe, akiket a svájci torna előtt mindenki odavárt. A női foci-Eb fináléját ugyanis az a két válogatott vívja, amely egyrészt a két legfontosabb sorozatban a címvédő, illetve ők vívták egymással a legutóbbi világbajnoki döntőt: az Eb-címvédő Anglia és a vb-aranyérmes Spanyolország csap össze vasárnap 18 órakor Bázelben, és az izgalmasnak vélt összecsapást az M4Sport élőben közvetíti.

Gyakori pillanat a női foci-Eb-n: egy kihagyott büntető, ezúttal Chloe Kelly az elkövető
Gyakori pillanat a női foci-Eb-n: egy kihagyott büntető, ezúttal Chloe Kelly az elkövető  Fotó: AFP/NurPhoto/Domenico Cippitelli

A női foci-Eb legnagyobb rémálma: a büntetők

Az Origón megjelent cikk szerint a sváji kontinensviadal egyik emlékezetes pillanata a svéd–angol büntetőpárbaj volt, amikor 

a két válogatott játékosai hét kör, azaz 14 lövés után mindössze öt találatot értek el, ami 35 százalékos pontosságot jelent, 

ami egészen pocsék. De menjünk tovább ezen az úton, hiszen nem csak ennek a két válogatottnak jelentett gondot a 11-esek értékesítése: 

  • az egész tornán a döntőig 41 büntetőt ítéltek meg a játékvezetők, 
  • ebből csak 24 lett gól, 
  • ami mindössze 58,5 százalék. 

Nem véletlen, hogy a vasárnapi finálé két résztvevője még a büntetőpárbaj előtt dűlőre vinné az aranyérem sorsát, ugyanis a fent már írt gyenge angol teljesítmény mellett a spanyolok sem villogtak a büntetők értékesítésében: 

a Svájc elleni negyeddöntőben előbb a Bajnokok Ligája-győztes Arsenal csatára, Mariona Caldentey, majd az aranylabdás klasszis, Alexia Putellas hagyta ki csúnyán a 11-est. 

A BBC utánajárt a történteknek, és a büntetők okozta extra nyomás kapcsán megállapították a kutatók, hogy közrejátszhat a negatív rekordban az, hogy az elmúlt években – főleg Angliában az Eb-győzelem óta – robbanásszerűen megnőtt az érdeklődés a női futball iránt, és a női játékosok egyelőre lehet, nem tudnak megbirkózni ezzel a pluszteherrel. Ugyanakkor nem feledkeztek el a kapusok teljesítményéről sem, akiknek rengeteg adat áll rendelkezésre, amik megmutatják, melyik játékos hogyan és hova szokta a büntetőket rúgni. A kapusoknak így könnyebb a felkészülés, és ennek a kicsúcsosodását látjuk a tornán. Mondjuk a büntetők okozta nyomásról és azok kihagyásáról a paksi Vécsei Bálint is sokat mesélhetne, aki a tolnaiak Európa-liga-selejtezőjében a CFR 1907 Cluj ellen kétszer is kihagyta ugyanazt a 11-est.

Chloe Kelly elődöntőbeli gólja és vetkőzése még a brit trónörökösnek, Vilmos hercegnek is tetszett:

Az angolok bíznak a hagyományban, a spanyolok hisznek a legjobbjukban

Van egy olyan, immár évek óta tartó hagyomány a nagy tornák döntőivel kapcsolatban, ami miatt az egyébként is hagyománytisztelő angolok bizakodva várják a vasárnap 18 órától kezdődő finálét. Ugyanis a The Guardian cikke szerint az elmúlt 12 női vagy férfi Eb-n és vb-n egy kivételével (2017-es női Eb) mindig az a csapat nyert, amelyik hamarabb jutott be a döntőbe. Ez az angoloknak kedvez, hiszen ők egy nappal többet pihenve érkeznek, miután a Háromoroszlánosok kedden jutottak be a fináléba, míg a spanyolok szerdán. Mindenesetre más nem nagyon ígér brit sikert, ugyanis az idei két összecsapását az Eb-döntős válogatottaknak a Nemzetek Ligájában a spanyolok nyerték meg, ugyanúgy, mint a 2023-as vb-döntőt.

Az angolok talizmánja lehet az a Chloe Kelly, aki a negyeddöntőben és az elődöntőben is a győztes gólt szerezte, ráadásul a 2022-es Eb-döntőt is ő nyerte meg a hosszabbításban szerzett góljával. 

Kelly tette pedig különösen nagy bravúr, mert a tornán idáig mindig csereként állt be. A középpályásnak és az angol női labdarúgásnak is fantasztikus idénye van: a BL-döntőben nagy meglepetésre az Arsenal legyőzte a Barcelonát, amely először nyerte meg a legrangosabb európai kupát. Az ottani fergeteges ünneplésnél csak a válogatott sikere lenne nagyobb.

Aitana Bonmatí a női foci Eb döntőjébe lőtte a spanyolokat szerdán
Az agyhártyagyulladásból felépült, kétszeres aranylabdás Aitana Bonmatí a női foci-Eb döntőjébe lőtte a spanyolokat szerdán    Fotó: AFP/MIGUEL MEDINA

A túloldalon a spanyolok a torna előtt még aggódtak legjobbjuk, a kétszeres aranylabdás Aitana Bonmatí miatt. A Barcelona kiválósága agyhártyagyulladás miatt a kórházban feküdt az Eb rajtja előtt napokkal, ugyanakkor a portugálok elleni első csoportmeccsen már a hajrában be tudott állni. 

Bonmatí pedig a legjobbkor villant: a németek elleni elődöntőben ő lőtte a meccs egyetlen gólját a hosszabbításban. 

A spanyolnak 2023 és 2024 után minden esélyese megvan az újabb Aranylabda elnyeréséhez, ehhez viszont az Eb-győzelemre neki is nagy szüksége van.

A 2023-as spanyol–angol világbajnoki döntő összefoglalója:

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.