Ezernégyszáz helyszínen szól az evangélium

Már zajlanak az előrendezvényei a hivatalosan holnap kezdődő és 22-ig tartó Városmisszió Budapest, 2007 elnevezésű, nagyszabású rendezvénysorozatnak, amelynek házigazdája az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye. Ma délben Erdő Péter bíboros, érsek mutat be szentmisét a máriaremetei zarándokoknak.

Joó István
2007. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudja-e ön Budapestről, hogy hőforrásainak napi hozama 70 millió liter? – kérdezi a Városmisszió jól szerkesztett porgramfüzetének egyik – érdekességeket közlő – oldala. Ennek nyomán kérdeztük Blanckenstein Miklós pápai prelátust, az esztergomi szeminárium rektorát, mekkora lesz a hét folyamán a katolicizmus mint hőforrás „hozama”. Az egyhetes rendezvénysorozat lelkipásztori felelőse úgy válaszolt: „Mindnyájunkat, akik szervezzük ezt a városmissziót, lényegében ez a kérdés foglalkoztat. Nos, saját kereszténységünknek, megtérésünknek a ténye áll a fókuszban. A remény már csak azért is nagy bennünk, mert imádságra való felszólítással kezdődtek az előkészületek. Az biztos, hogy a hitüket gyakorló keresztények közösségalkotó és együtt munkálkodási képessége is vizsgázik ezekben a rendhagyó napokban. Az eredményt valóban az mutatja majd, hogy tudunk-e olyan embereket érdeklődővé, netán egyházhoz kapcsolódóvá tenni, akiknek valaha kihűlt a hitük, illetve akik sohasem voltak hívők.” De vajon kik lehetnek a könnyebben megszólíthatóbbak? A vallástalanok, a maguk módján vallásosak, a templomba csak nagy ünnepeken ellátogató, azaz csak „kulturálisan” keresztények? Blanckenstein Miklós szerint ezt nem lehet prognosztizálni. Mindenesetre a rendezvényeknek egy jelentős része – belvárosi csomópontok, terek, a WestEnd bevásárlóközpont – szinte mindenkivel célozza a kapcsolatot, és ez érvényes a korosztályiságra is. Például katolikus fiatalok fiataloknak szóló programokat kínálnak kreatívan, a populáris zenétől a színjátszáson át az interaktív disputákig és persze a sportig. (A Bakáts téren Kontakt – Kapcsolódj be! címmel ifjúsági fesztivál zajlik majd.)
„A legnagyobb és legbizonyosabb győztesei azok lesznek a missziós hétnek, akik csinálják” – közölte Miklós atya, megtoldva beszédes számadatokkal: a házigazda Esztergom–Budapesti Főegyházmegye plébániaközösségeinek több mint kilencven százaléka összesen 1400 helyszínen szolgál programokkal. Lehet, hogy csak egy imádságot szerveznek, rendkívüli gyónási lehetőséget, lehet, hogy színielőadást, vagy éppen bekapcsolódnak a Nyitott templomok éjszakája kezdeményezésbe, illetve bemutatják egyházközségük történetét.
Blanckenstein Miklós kitért arra is, hogy a budapesti városmisszió, ahogyan az azt megelőző nyugati nagyvárosi missziók is, összekapcsolódik egy nemzetközi kongresszussal, amely „Az új evangélizációért” nevet viseli. Beszámolt arról, hogy a Szent István-bazilikában zajló kongresszusnak több mint ezer regisztrált külföldi résztvevője lesz, XVI. Benedek pápát legátusként Camillo Ruini bíboros, a római főegyházmegye helynöke képviseli. A kongresszus eseményeinek egyik reprezentatív színfoltja az elmúlt években hasonló missziót átélt nyugati nagyvárosok főpásztorai (a bécsi, a párizsi, a brüsszeli érsek, a lisszaboni pátriárka), illetve Erdő Péter esztergom– budapesti érsek, kerekasztal-beszélgetése lesz egy hét múlva szombat délelőtt. „Az illusztris külföldi vendégek nemzetközi fajsúlyt adnak a magyar fővárosban zajló és rendhagyó egyházi eseményeknek” – kommentálta a missziós hét papi felelőse.
– Ha egy városban normálisak a viszonyok, akkor ott az élhetőség nem önmagában a pénztől, hanem az emberi kapcsolatok minőségétől függ – vélte Blanckenstein Miklós, aki nem gondolja, hogy a város és az erkölcsi fertő fogalma közé egyenlőségjelet lehet tenni. Inkább arról van szó, hogy a metropolisoknak óriási a felszívó ereje, igaz ez olyan látható jelenségekre is, mint a csövesség, bérkoldusréteg, prostitúció, extrém viselkedések. Rámutatott: „Ha valakit annak a gondolatnak meg tudunk nyerni, hogy Krisztus teljes életet ajándékoz nekünk, annak megvannak a jó következményei a mindennapi életben, hiszen viselkedésünk mindig következménye a szív történéseinek.” Megemlítette: a jövő péntek esti fáklyás felvonulásra, amely az egyik közösségi csúcspontja lesz a missziós hétnek, mintegy kétszáz hajléktalan is eljön, ők azok, akikről Teréz anya nővérei rendszeresen gondoskodnak.
De mit ajánlhat Blanckensein Miklós a magyar főváros depressziós, magányos százezreinek? A lelkipásztor például hozta fel a kínálatból a sokféle Isten-dicsőítő koncertet, legyen az a WestEnd tetején a soul- és gospelfesztivál valamely műsora, vagy másutt egy egyházzenei hangverseny. De vannak olyan karizmatikus közösségek, amelyek gyógyító imaalkalmakat szerveznek nehéz sorsúaknak. Néhol „Meghallgatlak” sátrat állítanak, ahol is értő, empatikus keresztény emberek lelki gondozást nyújtanak, segítenek oldani a magányt.
Azoknak, akiknek a művészeti szomjúságuk erős, azoknak Blanckenstein Miklós a missziós héttel összenőtt Szakrális művészetek hete programsorozatot ajánlja, amelynek részeként például 15 múzeum vállalta, hogy kiállításokat rendez saját idevágó anyagából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.