Hasztalan győzelmek?

2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Se szeri, se száma a fősodrú nemzetközi médiában azoknak a „színes-szagos” helyszíni beszámolóknak, amelyek a megszálló erők azon üzenetét közvetítik, miszerint sikeresnek tűnik az év eleje óta folytatott taktika Irakban. Bár nem mentesek a kritikus hangoktól, az általuk elmondott történet tagadhatatlanul egybecseng David Petraeus parancsnok minapi jelentéstételével, amellyel az amerikai törvényhozást próbálta meggyőzni arról, hogy meg kell hosszabbítani a csapaterősítés időtartamát, mert eredmény mutatkozik.
A legjelentősebb változtatás az amerikaiak taktikájában az, hogy immár nem átfogó módon állnak a biztonság megteremtéséhez, a majdan helyükbe lépő iraki erők szervezéséhez, hanem helyi szinten igyekeznek építkezni. Ennek részeként amnesztiát hirdettek, sőt a közügyekbe való visszatérést ígértek a volt rendszer kiszolgálóinak, törvényszerűen javítva az egykor mindenható kisebbségi szunnita hátországgal – az ellenállás elsődleges forrásával – fennálló kapcsolataikat. A síita többség dominálta központi szervek hatalmaskodásaitól, tisztogatásaitól rettegő szunnita hadurak védernyőt remélve sorra álltak át az amerikaiak oldalára, feladva a soraikban küzdő szélsőségeseket, beszivárgó elemeket új szövetségeseiknek. Ha – mint azt állítják – értek is el eredményeket, azt ennek az erőfeszítésnek köszönhetik. Nem véletlen, hogy Petraeus kísérlete mögött az amerikai hadtörténelem egyik leginkább kiművelt csapata áll, amelyben a brit és ausztrál gerillaharc-szakértőktől kezdve második világháborús történészekig a legkülönbözőbb szakemberek kaptak helyet.
Mindazonáltal – figyelmeztetnek kritikus megfigyelők – a helyi szintű előrelépésekkel egyáltalán nem biztos, hogy sikerült a kitűzött távoli cél, Irak stabilizációja, pacifikálása felé is elmozdulni. A hadurakkal, frakciókkal az amerikaiak paktáltak le, akiknek viszont nincs ötletük arra, hogy kis „sikertörténeteiket” miként fűzzék össze, ahogy ők mondják, „nemzetépítéssé”. Ráadásul a szunniták irányába történt nyitás enyhén szólva nem javított a többségi síiták frakciókra szakadt, részben Irán befolyásolta táborának bevonására tett kísérlet esélyein sem – a legdinamikusabb Muktada asz-Szadr vezette csoportjuk jól érezhetően erőt gyűjt. A megnyert csaták hasztalanságát vetíti előre, hogy Bagdadban egy helyben toporog a politika, Núri al-Máliki kormánya elvesztette többségét a parlamentben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.