Itt a stratégiai cégek listája

Hírösszefoglaló
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután az állam tulajdonosként már nem befolyásolhatja az energetikai cégeket, jogi eszközökkel próbálja körülbástyázni a részvényeiket felvásárolni készülő más társaságok mozgásterét, azzal az indokkal, hogy ezek a cégek stratégiai jelentőségűek Magyarország szempontjából – ezzel az indoklással került tegnap a parlament elé a stratégiai cégek védelmét érintő törvényjavaslat. A csak Lex Mol néven emlegetett törvény az olajtársaság részvényeinek az OMV általi felvásárlási szándékához hasonló eseteknek kíván gátat vetni. A törvényjavaslat megnevezi az ország energiaellátásának biztonsága szempontjából stratégiai jelentőségű társaságokat. A listán a következő energiacégek szerepeltek: Magyar Villamos Művek, Mol, a regionális gáz-, valamint áramszolgáltatók, a villamos erőművek közül a Paksi Atomerőmű, a Pannonpower, a Dunamenti, a Vértesi, a Bakonyi, a Mátrai, a Tiszai és a Budapesti Erőmű, továbbá az Országos Villamos Távvezeték Zrt. és a rendszerirányító Mavir. Ezek vevőjelöltjeinek az új szabályozás szerint az ajánlat mellé működési tervet is kell mellékelnie, amelyet saját igazgatóságának kell jóváhagynia, mielőtt benyújtaná azt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez.
Az aranyrészvény megszűnését a törvény úgy ellensúlyozza, hogy a Magyar Energia Hivatal tagot delegálhat a törvény hatálya alá tartozó cégek igazgatóságaiba, és felügyelő bizottságaiba. Ezek a személyek csak tanácskozási joggal vesznek részt a vezető szervek munkájában, szavazati joguk nincs.
A jelenleg hatályos tőkepiaci törvény kizárja azt, hogy a megvásárlandó társaság menedzsmentje intézkedéseket hozzon a befolyásszerzés ellen, illetve nem hozhat olyan döntést, amely alkalmas a befolyásszerzésre irányuló eljárás megzavarására. Így például nem határozhat az alaptőke felemeléséről vagy a társaság saját részvényeinek megszerzéséről. A javaslat a szöveg elé beszúrja, hogy a megkötések csak akkor érvényesek, ha ezeket a céltársaság alapszabálya is előírja. Így a javaslat elfogadása esetén a társaságok biztosan mellőzni fogják az alapszabályaikból a terhes kötöttséget, és nyugodtan vásárolhatnak saját részvényt, illetve megemelhetik az alaptőkét, ha a vételi ajánlat így elhárítható. A javaslat a módosításokat azzal indokolja, hogy a stratégiai cégeket meg kell védeni a rosszhiszemű ajánlattevőktől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.