Miután az állam tulajdonosként már nem befolyásolhatja az energetikai cégeket, jogi eszközökkel próbálja körülbástyázni a részvényeiket felvásárolni készülő más társaságok mozgásterét, azzal az indokkal, hogy ezek a cégek stratégiai jelentőségűek Magyarország szempontjából – ezzel az indoklással került tegnap a parlament elé a stratégiai cégek védelmét érintő törvényjavaslat. A csak Lex Mol néven emlegetett törvény az olajtársaság részvényeinek az OMV általi felvásárlási szándékához hasonló eseteknek kíván gátat vetni. A törvényjavaslat megnevezi az ország energiaellátásának biztonsága szempontjából stratégiai jelentőségű társaságokat. A listán a következő energiacégek szerepeltek: Magyar Villamos Művek, Mol, a regionális gáz-, valamint áramszolgáltatók, a villamos erőművek közül a Paksi Atomerőmű, a Pannonpower, a Dunamenti, a Vértesi, a Bakonyi, a Mátrai, a Tiszai és a Budapesti Erőmű, továbbá az Országos Villamos Távvezeték Zrt. és a rendszerirányító Mavir. Ezek vevőjelöltjeinek az új szabályozás szerint az ajánlat mellé működési tervet is kell mellékelnie, amelyet saját igazgatóságának kell jóváhagynia, mielőtt benyújtaná azt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez.
Az aranyrészvény megszűnését a törvény úgy ellensúlyozza, hogy a Magyar Energia Hivatal tagot delegálhat a törvény hatálya alá tartozó cégek igazgatóságaiba, és felügyelő bizottságaiba. Ezek a személyek csak tanácskozási joggal vesznek részt a vezető szervek munkájában, szavazati joguk nincs.
A jelenleg hatályos tőkepiaci törvény kizárja azt, hogy a megvásárlandó társaság menedzsmentje intézkedéseket hozzon a befolyásszerzés ellen, illetve nem hozhat olyan döntést, amely alkalmas a befolyásszerzésre irányuló eljárás megzavarására. Így például nem határozhat az alaptőke felemeléséről vagy a társaság saját részvényeinek megszerzéséről. A javaslat a szöveg elé beszúrja, hogy a megkötések csak akkor érvényesek, ha ezeket a céltársaság alapszabálya is előírja. Így a javaslat elfogadása esetén a társaságok biztosan mellőzni fogják az alapszabályaikból a terhes kötöttséget, és nyugodtan vásárolhatnak saját részvényt, illetve megemelhetik az alaptőkét, ha a vételi ajánlat így elhárítható. A javaslat a módosításokat azzal indokolja, hogy a stratégiai cégeket meg kell védeni a rosszhiszemű ajánlattevőktől.
Szerdán este derül ki, kit vettek fel egyetemre
