Főleg római kori leletek kerültek elő a magyar régészek egyiptomi ásatásaikor – tájékoztatta Vanek Zsuzsanna, az expedíció vezetője hazatérte után az MTI-t. Az egyiptológus elmondta, hogy a nyolctagú magyar csapat a Nílus nyugati deltájában két hónapon át végzett ásatásokat egy olyan területen, ahol még soha nem folyt igazi régészeti feltárás.
Kom Truga a Ptolemaioszok korában virágzó mezőgazdasági központ volt. Fontos területnek számított, hiszen itt haladt a Líbiába vezető kereskedelmi útvonal – mutatott rá a szakember, hozzátéve, hogy húsznál is több malomkövet találtak, amelyek nemcsak gabonaőrlésre, de olívaolaj készítésére is szolgálhattak. Ismertetése szerint a korábbi feltételezésekkel ellentétben a települést nem a II–III. században hagyták el lakói, hanem a IV. század vége felé, valamilyen természeti katasztrófa következtében. Írásos források két nagy földrengésről is beszámolnak, ennek geológusok segítségével kell majd utánanézni. A VII. század vége felé arab hódítók telepedtek le itt: sokat építettek, de sokat romboltak is – tette hozzá Vanek Zsuzsanna.
A leletek közül az egyiptológus kiemelte a római kori, egy méter vastag falat, amely a települést vette körül. A fal északi oldalán egy méter mélyen egy amforákból összeállított vízvezetéket találtak. Rengeteg edénytöredék, pohár, tányér, tál került elő, és találtak két kemencét is – az egyik ételkészítésre szolgált, a másikat üvegolvasztásra, üvegfúvásra használhatták, legalábbis erre engednek következtetni a salakmaradványok – mutatott rá az egyiptológus.
A „kocsma” mellett egykor egy raktár is lehetett, hiszen több, függőlegesen elhelyezett, csaknem ép amforára bukkantak, amelyekben a bort vagy az olajat tárolhatták. A régész érdekességként említette a fal keleti oldalánál talált, szárított agyagtéglából épített dombokat, amelyekre az épületeket húzták fel. A leletek között három fekete-fehér római kori mozaik is szerepel, amelyek bazalt- és mészkőből készültek.
Vanek Zsuzsanna reményei szerint jövőre folytatódnak az ásatások a területen, ahol – mint mondta – legalább 20 évre való munkájuk lesz a magyar régészeknek. Az egyiptológus még 2003-ban kapott az Egyiptomi Régészeti Hivataltól engedélyt az Alexandria és Damanhúr között fekvő Kom Trugában végzendő ásatásokra. Azóta kétszer volt terepbejáráson és újította meg a szerződést, de az ásatásokat pénzhiány miatt egészen idén nyárig nem tudta megkezdeni.
Advisor to Peter Magyar Calls It “Good” if Tens of Thousands of Hungarian Farmers Go Bankrupt
