Meghalt a Puma vadászrepülők egykori parancsnoka

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Hegedűs Ernő nyugállományú alezredes, a második világháborús Puma vadászrepülő-hagyományok egyik felelevenítője, aki pilótaként a rendszerváltás után tizennégy éven keresztül vezette a tradíciókat híven őrző repülőszázadot a kecskeméti légibázison.

2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az üvöltő vörös pumafejet ábrázoló jelvényéről, és „Vezérünk a bátorság, kísérőnk a szerencse” jelmondatáról ismert, a magyar légteret óriási túlerő ellenében védő alakulat identitásának felvétele a kecskeméti légibázison vetődött fel a rendszerváltást közvetlenül megelőző években, de az erre tett kísérletet a néphadsereg vezetősége meghiúsította. Akkor még nem kerülhettek rá a MiG–21-es gépekre a jelvények, a pilóták pedig nem viselhették a piros alapon fehér pöttyös (babos) kendőt, amelyet elődeik hordtak.
A tiltást a rendszerváltás tette semmissé, s a kecskeméti repülőalakulat is felvette a legsikeresebb Puma-pilóta, Szentgyörgyi Dezső nevét. Éppen akkor, amikor 1991-ben Hegedűs Ernő az utolsó magyar hallgatóként befejezve hároméves tanulmányait a Jurij Gagarin Repülőparancsnoki Akadémián, hazatért a Szovjetunióból, hogy átvegye a kecskeméti 1. repülőszázad irányítását. Az új parancsnok és beosztottjai ismét felvették a kapcsolatot a háborús veteránokkal, akik rövidesen, immár jóváhagyott formában is rájuk hagyományozták az örökséget, s az akkor beérkezett MiG–29-esekre felkerülhetett a vörös embléma. Létrehozták a Puma Egyesületet, amely találkozók, ünnepségek rendszeres megszervezésével gondoskodott arról, hogy tovább éljenek az „öreg pumák” élményei, tapasztalatai, és fennmaradjon a hősi halált halt huszonéves pilóták, illetve a kommunizmus idején meghurcoltak és kivégzettek emléke. Bár az „új pumák” kiképzésüket a szovjet rendszerben kapták, többségüket Hegedűs alezredes tevékenységének is köszönhetően magával ragadta a határozottan nemzeti, hazafias Puma-szellemiség is. A parancsnok elvárta beosztottjaitól a régi indulók, dalok ismeretét, de az összejöveteleken felcsendült a Székely himnusz is.
Hegedűs Ernő 2004 végéig vezette a századot, majd 2006-ban leszerelve Tiszaug polgármesterévé választották. A hagyományőrzést folytatva az utóbbi években ő szervezte meg a kisgépek Puma-emléktúráját, amely az alakulat harcainak főbb színhelyeit kereste fel. Ötvennégy éves korában érte a halál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.