Megszállók

K. Tóth László
2007. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A betonfej még a páncélökölnek is ellenáll, s a kormány intézkedéseiben ez napról napra igazolódik. Hiába bizonyítja az élet szomszédaink, s egyben versenytársaink valódi adóreformjainak helyességét, amely többek között a működő tőke beáramlásában is megmutatkozik, hiába lendítették fel gazdaságunkat a polgári kormányzat járulékcsökkentő törvénymódosításai és a hazai vállalkozások feltőkésítését segítő programjai, a szocialista–szabad demokrata koalíció ötéves regnálása alatt az addig egyre kedvezőbbé váló mutatóink 180 fokos fordulatot vettek.
Ilyen körülmények között persze a külvilág szemében is nagyot zuhant az ázsiónk, nem véletlen, hogy szerdán a Neue Zürcher Zeitung azt az itthoni helyzettel tisztában lévőknek optimistának tűnő címet adta a hazánkról szóló cikkének, hogy „A magyar gazdaság elérte a mélypontot”. A tekintélyes svájci lap megállapította, hogy a bajokért leginkább az a 2002 és 2006 közötti, túlságosan is lazán kezelt fiskális politika okolható, amely alkalmas volt ugyan a szavazópolgárok megnyerésére a különböző választásokon, ám egyszersmind veszélyes mértékben felduzzasztotta az államháztartási deficitet. Tegnap pedig az unió statisztikai hivatala, az Eurostat röppentette hírül, hogy Magyarországnak ismét sikerült a legrosszabb makrogazdasági mutatót produkálnia: ezúttal a pénzromlás gyorsasága lett nálunk a legmagasabb az unióban, 7,7 százalékos aránnyal.
Közben a szó jelentését meghamisítva folyamatosan reformokról szónokol a kabinet, amely a gyakorlatban nem más, mint a megszorítás kifejezés szalonképesebb változata. Jellemző, hogy már jó ideje beszélnek az adórendszer megváltoztatásának szükségességéről, ám adóemelésen és új közterhek bevezetésén kívül nemigen történt semmi. Újabban tervezeteket kiszivárogtatva szondázzák a közvéleményt – most éppen egy olyan csomag látott napvilágot, amelyet szakértők visszatáncolásnak minősítenek –, ugyanakkor az ország számára ismét előnytelen lépésre szánta el magát a kabinet. A „munkacím” szerint az állattartó telepekkel rendelkező cégeket juttatná földhöz, amiről a szakminiszter is úgy nyilatkozott, hogy lehetővé teszi a külföldiek hazai térhódítását. A jogi személyek, társas vállalkozások között ugyanis az uniós és más nemzetközi szabályok alapján hazánk nem tehet különbséget aszerint, hogy azoknak magyar vagy külhoni tulajdonosa van.
Mindeközben a Neue Zürcher Zeitung által említett „túlságosan is lazán kezelt fiskális politika” árát a kormány a vállalkozásokkal és a lakossággal fizetteti meg. A már említett adóemelések mellett – amely során az élelmiszerek áfájának növeléséről sem feledkeztek meg – többször drágult drasztikusan a földgáz, nem véletlen, hogy a lakosság eladósodása alaposan megugrott. A szabad felhasználású jelzáloghitelek állománya például két év alatt a négyszeresére növekedett. A hazai tulajdonú vállalkozások helyzete sem rózsásabb, amelyet az is jól szemléltet, hogy egyre több a csődeljárások és végelszámolások száma. A munkanélküliség is jelentősen megemelkedett az évek során, amely többek között az élőmunkára rakódó magas közterheknek is „köszönhető”.
Zinaida Hyppiusz grúz költőnő írta 1918-ban Szentpéterváron: „Mintha idegen csapatok szállták volna meg a várost, pedig a mi katonáink egyenruháját viselik. Egy három-négy év körüli kislány a hentesbolt falán lévő táblát rugdosta sírva, amelyre kolbászok és egyéb húsféleségek voltak festve. Miért rugdosod? – kérdeztem tőle. Mert nem hagyják elvenni magukat – zokogta a leányka.”
Manapság sajnos mi is elmondhatjuk: mintha idegenek szállták volna meg a közintézmények vezető posztjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.