Mourinho helyett Grant a kapitány

Tegnaptól José Mourinho helyett Avram Grant edzi a Chelsea labdarúgócsapatát. A portugál sztártréner a gyengén sikerült BL-rajt után ment elébe a tegnapi igazgatótanácsi ülésnek, és több játékosának küldött sms-ben jelezte távozását. Erre nem- csak a Rosenborg elleni hazai 1-1 miatt lehetett számítani, hanem azért is, mert többször nyíltan összekülönbözött Roman Abramoviccsal. A tulajdonos már nyáron a „nyakára ültette” jó barátját, a volt izraeli szövetségi kapitány Grantot sportigazgatónak, aki most váltotta őt a kispadon. Mourinho állítólag hazája válogatottja élére tart, de a Tottenhammel is hírbe hozták.

2007. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan nem szeretik José Mourinhót kivagyisága miatt, mások meg éppen szókimondását kedvelik benne, de hogy a 44 éves portugál futballtréner érti a szakmáját, azt senki nem vitatja. Jellemzően ő maga sem: „Egyike vagyok a világ legjobb labdarúgóedzőinek” – nyilatkozta nemrég. Kurta-furcsa távozása a Chelsea kispadjáról, ahol bő három éve ült, igencsak egyedire, mondhatni, „mourinhósra” sikeredett. Kedden a Bajnokok Ligája idei nyitányán csapata csak 1-1-re ment otthon a norvég Rosenborggal, szerda délután pedig a szakember felhívta Frank Lampardot, illetve sms-t küldött több játékosának, Terrynek, Drogbának, Cechnek, Ricardo Carvalhónak, s közölte távozását. Hogy a vezetőséggel tárgyalt-e érdemben, egyelőre rejtély, brit források mindenesetre tudni vélik, hogy lemondásával elébe ment a sorsának, mert tegnapra válságtanácskozást hívtak össze a klubnál. Még Roman Abramovics tulajdonos is elhalasztott egy moszkvai üzleti utat emiatt, de hiába, kirúgni már nem tudta a mestert. A hírt a BBC még nem hivatalosként kürtölte világgá tegnap hajnalban, amelyre a londoniak egymondatos közleményt adtak ki: „A Chelsea FC és José Mourinho közös megegyezéssel megválik egymástól.” Ez estig annyival bővült, hogy ellehetetlenült a viszony.
Nehéz patikamérlegen elosztani, a kenyértörésben mennyi a szerepe a portugál menedzsernek, s mennyi az orosz klubtulajdonosnak. Nyílt titok volt, hogy a felek régóta nem ettek egymás tenyeréből. Abramovics csábította 2004 nyarán Londonba az FC Portóval abban az évben szinte mindent, többek között Bajnokok Ligáját nyert Mourinhót. A húzás jónak tűnt, a Chelsea fél évszázad szünet után újra angol bajnoki címet szerzett, majd 2006-ban még egyet. Közben akadt Liga- és FA-kupasiker, utóbbi döntőjében idén a nagy rivális Manchester United volt a szenvedő fél. Mourinho habitusából adódóan verbálisan összeakaszkodott a riválisok sztáredzőivel, Sir Alex Fergusonnal (MU) és Arséne Wengerrel (Arsenal), nyilatkozatháborújuk köteteket tölthetne meg. Abramovics közben csaknem 300 millió fontot (több mint 110 milliárd forintot) költött a csapatra, de a legfontosabb trófea, a Bajnokok Ligájáé csak nem akart a Stamford Bridge vitrinjébe kerülni. A 2004–2005-ös, illetve a 2006– 2007-es BL-kiírásban egyaránt az elődöntő és a Liverpool jelentette a végállomást, 2005–2006-ban pedig a későbbi győztes Barcelona már a 16 között megálljt parancsolt.
A portugál az elején még szabad kezet kapott a játékosok igazolásában, ám fokozatosan változott a helyzet, a Milantól tavaly 30 millió fontért (11 milliárd forintért) megvásárolt Andrij Sevcsenkót például Mourinho nem akarta, Abramovics ragaszkodott az ukránhoz. A tavalyi félsikerek után már ingott a tréner alatt a kispad, a tulajdonos a nyakára ültette sportigazgatóként a volt izraeli szövetségi kapitány Avram Grantot, és nyíltan gondolkodott az edzőcserében. Ám a kiszemelt Jürgen Klinsmann nem vállalta feladatot, ezért Abramovics újabb ötéves kontraktust íratott alá Mourinhóval, aki a világ legjobban fizetett mestere lett évi 5,2 millió fonttal (2 milliárd forint). Ő maga is azt nyilatkozta, szereti a brit focit, itt képzeli el az életét, s házat is vett Londonban. Ám a közepes bajnoki rajt (3 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség) és a gyenge BL-kezdés, no meg elmérgesedő vitája a tulajdonossal megpecsételte a sorsát. Véglegesnek tekinthető: 185 mérkőzésen 124 győzelem, 40 döntetlen és 21 vereség lett a mérlege a Chelsea-vel, amely a Premier League-ben hatvan mérkőzéses veretlenségi rekordot állított fel hazai pályán.
A viták elkerülése végett Abramovics jó barátját, Grantot ültette a portugál helyére, a hírek szerint ideiglenesen, bár a szerződés időtartamát nem hozták nyilvánosságra. Az 52 éves izraeli szakember, aki a Chelsea előtt a Portsmouthnál dolgozott technikai igazgatóként, néhány hónapja érkezett a Stamford Bridge-re. Mourinho háta mögött rendre elemezte a csapat játékát Abramoviccsal, magyarul „fúrt”. Eljött tehát az ő ideje, kérdés, hogy mire megy a többségében elődjéhez ragaszkodó sztárjátékosokkal. Mourinho jövője is kétséges, bár egyes információk szerint hazája válogatottjának élére tart. Ezt támaszthatja alá, hogy a jelenlegi szövetségi kapitányt, a brazil Luiz Felipe Scolarit négy mérkőzésre eltiltották a szerbek elleni Eb-selejtezőn eleresztett ütései miatt, s Portugália helyzete nem túl rózsás csoportjában. Ha így lesz, Mourinho előre hozza tervét, s nem pályafutása végén, ötvenen túl, hanem már 44 évesen átveheti hazája nemzeti csapatát.

Egy karrier állomásai. José Mourinho edzői pályafutása: Setubal, Amadora, Sporting (1992, pályaedző), Porto (1993–96, pályaedző), Barcelona (1996–99, pályaedző), Benfica (2000), Leiria (2001), Porto (2002–2004), Chelsea (2004–2007). Sikerei vezetőedzőként: BL- (2004) és UEFA-kupa-győzelem (2003), portugál bajnoki cím és kupa (Porto), angol bajnoki cím, FA- és Ligakupa (Chelsea).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.