Sokan nem szeretik José Mourinhót kivagyisága miatt, mások meg éppen szókimondását kedvelik benne, de hogy a 44 éves portugál futballtréner érti a szakmáját, azt senki nem vitatja. Jellemzően ő maga sem: „Egyike vagyok a világ legjobb labdarúgóedzőinek” – nyilatkozta nemrég. Kurta-furcsa távozása a Chelsea kispadjáról, ahol bő három éve ült, igencsak egyedire, mondhatni, „mourinhósra” sikeredett. Kedden a Bajnokok Ligája idei nyitányán csapata csak 1-1-re ment otthon a norvég Rosenborggal, szerda délután pedig a szakember felhívta Frank Lampardot, illetve sms-t küldött több játékosának, Terrynek, Drogbának, Cechnek, Ricardo Carvalhónak, s közölte távozását. Hogy a vezetőséggel tárgyalt-e érdemben, egyelőre rejtély, brit források mindenesetre tudni vélik, hogy lemondásával elébe ment a sorsának, mert tegnapra válságtanácskozást hívtak össze a klubnál. Még Roman Abramovics tulajdonos is elhalasztott egy moszkvai üzleti utat emiatt, de hiába, kirúgni már nem tudta a mestert. A hírt a BBC még nem hivatalosként kürtölte világgá tegnap hajnalban, amelyre a londoniak egymondatos közleményt adtak ki: „A Chelsea FC és José Mourinho közös megegyezéssel megválik egymástól.” Ez estig annyival bővült, hogy ellehetetlenült a viszony.
Nehéz patikamérlegen elosztani, a kenyértörésben mennyi a szerepe a portugál menedzsernek, s mennyi az orosz klubtulajdonosnak. Nyílt titok volt, hogy a felek régóta nem ettek egymás tenyeréből. Abramovics csábította 2004 nyarán Londonba az FC Portóval abban az évben szinte mindent, többek között Bajnokok Ligáját nyert Mourinhót. A húzás jónak tűnt, a Chelsea fél évszázad szünet után újra angol bajnoki címet szerzett, majd 2006-ban még egyet. Közben akadt Liga- és FA-kupasiker, utóbbi döntőjében idén a nagy rivális Manchester United volt a szenvedő fél. Mourinho habitusából adódóan verbálisan összeakaszkodott a riválisok sztáredzőivel, Sir Alex Fergusonnal (MU) és Arséne Wengerrel (Arsenal), nyilatkozatháborújuk köteteket tölthetne meg. Abramovics közben csaknem 300 millió fontot (több mint 110 milliárd forintot) költött a csapatra, de a legfontosabb trófea, a Bajnokok Ligájáé csak nem akart a Stamford Bridge vitrinjébe kerülni. A 2004–2005-ös, illetve a 2006– 2007-es BL-kiírásban egyaránt az elődöntő és a Liverpool jelentette a végállomást, 2005–2006-ban pedig a későbbi győztes Barcelona már a 16 között megálljt parancsolt.
A portugál az elején még szabad kezet kapott a játékosok igazolásában, ám fokozatosan változott a helyzet, a Milantól tavaly 30 millió fontért (11 milliárd forintért) megvásárolt Andrij Sevcsenkót például Mourinho nem akarta, Abramovics ragaszkodott az ukránhoz. A tavalyi félsikerek után már ingott a tréner alatt a kispad, a tulajdonos a nyakára ültette sportigazgatóként a volt izraeli szövetségi kapitány Avram Grantot, és nyíltan gondolkodott az edzőcserében. Ám a kiszemelt Jürgen Klinsmann nem vállalta feladatot, ezért Abramovics újabb ötéves kontraktust íratott alá Mourinhóval, aki a világ legjobban fizetett mestere lett évi 5,2 millió fonttal (2 milliárd forint). Ő maga is azt nyilatkozta, szereti a brit focit, itt képzeli el az életét, s házat is vett Londonban. Ám a közepes bajnoki rajt (3 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség) és a gyenge BL-kezdés, no meg elmérgesedő vitája a tulajdonossal megpecsételte a sorsát. Véglegesnek tekinthető: 185 mérkőzésen 124 győzelem, 40 döntetlen és 21 vereség lett a mérlege a Chelsea-vel, amely a Premier League-ben hatvan mérkőzéses veretlenségi rekordot állított fel hazai pályán.
A viták elkerülése végett Abramovics jó barátját, Grantot ültette a portugál helyére, a hírek szerint ideiglenesen, bár a szerződés időtartamát nem hozták nyilvánosságra. Az 52 éves izraeli szakember, aki a Chelsea előtt a Portsmouthnál dolgozott technikai igazgatóként, néhány hónapja érkezett a Stamford Bridge-re. Mourinho háta mögött rendre elemezte a csapat játékát Abramoviccsal, magyarul „fúrt”. Eljött tehát az ő ideje, kérdés, hogy mire megy a többségében elődjéhez ragaszkodó sztárjátékosokkal. Mourinho jövője is kétséges, bár egyes információk szerint hazája válogatottjának élére tart. Ezt támaszthatja alá, hogy a jelenlegi szövetségi kapitányt, a brazil Luiz Felipe Scolarit négy mérkőzésre eltiltották a szerbek elleni Eb-selejtezőn eleresztett ütései miatt, s Portugália helyzete nem túl rózsás csoportjában. Ha így lesz, Mourinho előre hozza tervét, s nem pályafutása végén, ötvenen túl, hanem már 44 évesen átveheti hazája nemzeti csapatát.
Egy karrier állomásai. José Mourinho edzői pályafutása: Setubal, Amadora, Sporting (1992, pályaedző), Porto (1993–96, pályaedző), Barcelona (1996–99, pályaedző), Benfica (2000), Leiria (2001), Porto (2002–2004), Chelsea (2004–2007). Sikerei vezetőedzőként: BL- (2004) és UEFA-kupa-győzelem (2003), portugál bajnoki cím és kupa (Porto), angol bajnoki cím, FA- és Ligakupa (Chelsea).
Peszkov: Kijev és a Nyugat elutasítja a diplomáciai megoldást
