Nem az aranybányára

„Pánmagyar” összeesküvést sejt a Verespatakra tervezett aranybánya-beruházás ellen irányuló tiltakozási hullám mögött a projektben érdekelt kanadai–román vegyesvállalat elnöke. Alan Hill, a Rosia Montana Gold Corporation vezetője szerint hazánknak gazdasági érdeke fűződik ahhoz, hogy az erdélyi településen ne valósulhasson meg a ciántechnológiát felhasználó befektetés.

2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarok rá akarják tenni a kezüket a verespataki aranyra – jelentette ki tegnap bukaresti sajtótájékoztatóján Alan Hill, az erdélyi településen színesfémbánya-nyitást tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) társaság elnöke. Hill rendkívül éles hangnemben kikelt a beruházást kifogásoló politikai és civil szervezetek ellen, ama véleményének adva hangot, hogy a nemzetközi szintűvé terebélyesedett ellenállás mögött magyar érdekek húzódnak meg. Elsőként Soros György magyar származású amerikai multimilliárdost támadta. Az általa finanszírozott romániai Soros Alapítvány az elmúlt időszakban sokszor felhívta a bukaresti hatóságok figyelmét: ne engedélyezzék az Erdélyi-szigethegységben lévő 300 tonna arany- és több mint 1600 tonna ezüstérc kiaknázását, mert felbecsülhetetlen károkat okozna Verespatak épített öröksége számára, a ciántechnológia pedig az egész térségre kiható környezeti katasztrófával fenyeget. Hill feltárta, hogy a Newmont Mining Corporation társaságon keresztül Soros részvényeket birtokol a kanadai–román RMGC kanadai anyavállalatában, a Gabriel Recourcesben. Ugyancsak ő hozta nyilvánosságra a levelet, amelyben Soros arra figyelmezteti a Newmont elnökét: legyen körültekintő a rendkívül „gyanús és ellentmondásos” verespataki projekt támogatása kapcsán.
„Eddig a pillanatig óvatosan viszonyultam a projekt kapcsán megnyilvánuló irredentizmushoz, viszont eljött a pillanat, amikor fel kell fedni a beruházást ellenzők titkát. Magyarország Erdély aranyára tör” – fogalmazott az RMGC elnöke. Hill emlékeztetett: Budapest a kezdetektől ellenezte a bányaberuházást, a román környezetvédelmi minisztériumot jelenleg az RMDSZ-es Korodi Attila vezeti, a romániai ciántechnológia betiltását célzó törvénytervezetet kidolgozó honatyák egyike pedig a szintén RMDSZ-es Eckstein-Kovács Péter szenátor. (Hill elmulasztotta megemlíteni, hogy a kezdeményezést a magyarbarátsággal egyáltalán nem vádolható Nagy-Románia Párt teljes mellszélességgel támogatja). Az elnök közölte: olyan pletykák jutottak el hozzá, hogy egy magyarországi társaság arra vár, beruházzon Verespatakon. Eckstein-Kovács Péter szenátor teljesen alaptalannak nevezte Hill állításait, sajnálatát fejezve ki amiatt, hogy az RMGC etnikai síkra tereli az erdélyi beruházás ügyét. Emlékeztetett: számtalan romániai és nemzetközi civil szervezeten kívül a verespataki beruházás ellen mindeddig az egyházak és a Román Tudományos Akadémia vezetői is felemelték szavukat, a ciántechnológia betiltását célzó kezdeményezését pedig Románia-szerte ötezren támogatták aláírásukkal. Egyébként a 2,5 milliárd dolláros beruházásról az idén döntenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.