Össztűz a Fehér Házra

Az Egyesült Államokban a Demokrata Párt elutasította George Bush régi-új Irak-politikáját. Az elnök egy stratégiai jelentőségű televíziós beszédében további türelmet és áldozatvállalást kért az arab országban zajló háború folytatásához.

Hírösszefoglaló
2007. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bushnak sem programja, sem indoka nincs a háború folytatásához – reagált a Demokrata Párt képviseletében Jack Reed szenátor Bush amerikai idő szerint csütörtök este sugárzott beszédére. A demokraták szerint nem szolgálja a nemzet érdekét, ha a Fehér Ház havonta 10 milliárd dollárt pazarol a háborúra, és 130 ezer katonát állomásoztat meghatározatlan ideig Irakban – mondta Reed.
Bush televíziós nyilatkozata nem tükrözött jelentős változást a korábbi washingtoni állásponthoz képest. Az elnök közölte, elfogadja David Petraeus tábornok, a hadszíntérre vezényelt erők főparancsnoka kongresszusi jelentését, amely az iraki stabilitás helyreállításában sikernek minősítette a januári 30 ezer fős csapaterősítési hullámot. Bush szerint a biztonsági helyzet függvényében karácsonyig már 5700 katona visszatérhet az Egyesült Államokba, jövő nyárig pedig öt dandárral – 22-25 ezer katonával – csökkenhet az egységek létszáma. Leszögezte, kompromisz-szumnak tekinti a létszámcsökkentési javaslatot, és további türelemre és áldozatvállalásra szólított fel. Elismerte viszont, hogy a bagdadi kormány nem teljesítette a Washington által számára kijelölt politikai és biztonsági célokat.
Barack Obama demokrata elnökjelölt a CNN-nek adott nyilatkozatában elfogadhatatlannak nevezte, hogy jövő nyáron ugyanannyi katona lesz Irakban, mint egy éve volt. Mint mondta, azonnali csapatkivonásra és a háború azonnali befejezésére van szükség. Az illinoisi szenátor elmondta, egyeztetett szakértőkkel, és havonta 1-2 dandár kivonása megoldható volna. Vele ellentétben az egyik republikánus jelölt, John McCain kijelentette, bár megérti a háborúval kapcsolatos csalódottságot, ha Washington feladná a sikerrel kecsegtető stratégiát és kivonulna Irakból, az népirtáshoz vezetne a régióban. Az NBC és a Wall Street Journal felmérése szerint az amerikaiak mindössze 30 százaléka helyesli a Bush-kormányzat Irak-politikáját.
Ali Hamenei ajatollah, Irán vallási vezetője a ramadán első pénteki imáján egyébként arról beszélt, hogy Adolf Hitlerhez vagy Szaddám Huszeinhez hasonlóan egy napon Busht is elítélik majd az Irakban elkövetett tettekért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.