Wikipédia – szigorúan ellenőrzött rovatok

A multinacionális vállalatoktól a titkosszolgálatokon át a Vatikánig mindenki szívesen ragadja meg a lehetőséget, hogy – afféle önarcképfestészetként – átszerkessze a szócikkeket a világháló szabadon hozzáférhető enciklopédiájában, a Wikipédián.

Ágoston Zoltán
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepő eredményre bukkant Virgil Griffith kaliforniai egyetemista, amikor puszta kíváncsiságból írta meg azt a programot, amellyel követni lehet, milyen szervezet milyen változtatásokat hajt végre az Encyclopaedia Britannicát már tizenötszörösével felülmúló tudástárban, a Wikipédiában. A program nyomán fény derült például arra, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) csak júliusban 297-szer nyúlt hozzá az enciklopédiához, hogy fényesítse saját, vagy feketítse mások portréját. A CIA szerkesztési elvére jellemző Ahmed Csalabi, Irak volt helyettes miniszterelnökének az esete. A csak Irak George Washingtonjaként említett politikus még Paul Wolfowitz, a később dicstelenségbe zuhant washingtoni héja egyik favoritja volt az ország kormányfői tisztségére. A 2005-ben a parlamentből kiesett Csalabi lapjáról a CIA húzta ki azt a megjegyzést, miszerint „nagyon ellentmondásos” személyiség – az ő közreműködése nélkül aligha készülhettek volna el a Huszein-rezsim tömegpusztító fegyvereiről szóló washingtoni jelentések.
Ausztráliában John Howard miniszterelnök hivatala sifrírozta át a kormány bizonyítványát. A kontinensnyi országban kötelezően letartóztatandó illegális bevándorlók kapcsán az egyik munkatárs a „feltehetőleg” kifejezést szúrta be a megjegyzés elé, miszerint az őrizetbe vetteket embertelen körülmények között tartják kiutasításukig. Az ausztrál védelmi minisztérium letiltotta a hozzáférését az enciklopédiához, miután kiderült, 5000 módosítást hajtottak végre onnan – többek között a kormányfő Liberális Pártját kedvezőtlen színben feltüntető állításokat töröltek.
Titkosszolgálatokat idéző változtatásokat hajtott végre a Vatikán is, ahol a Gerry Adamsről szóló oldal szúrt szemet. A Szentszék eltüntette a Wikipédiából azokat a nyomokat, amelyek az ír politikus szerepét említették egy 1971-ben történt kettős gyilkosság kapcsán. Az IRA politikai szárnyának tekintett Sinn Fein későbbi elnöke 2006-os lapértesülések szerint az ujjlenyomatát hagyta a gyilkosságokhoz használt gépkocsin.
A megátalkodott önarcképfestők között külön kategóriát képeznek a hadi beszállító cégek. A Raytheonnál kémkedésre vonatkozó információkat tüntettek el, többek között azt, hogy riválisa ellen kémkedett egy beszerzési pályázaton, és hogy illegálisan szerzett meg Pentagonból származó titkos dokumentumokat. Nem kevés takargatnivalója akadt a magánkézben lévő DynCorpnak is, ugyanis törölte szégyenfaláról azokat a bejegyzéseket, amelyek szerint Bosznia-Hercegovinába küldött munkatársai szexrabszolgaságra kényszerített bosnyák nőkkel zsúfolt bordélyházakat látogattak.
A Dieboldot, az Egyesült Államok szavazatszámláló gépeit gyártó céget sem gátolta a szemérem, és 15 bekezdést írt át a szócikkében. Cenzúrázták például azt a felvetést, amely szerint George Bush sokat köszönhet a 2000-es elnökválasztáson aratott győzelméért a vállalat „részrehajló” gépparkjának.
A szerkesztési ügybuzgalom aligha a véletlen műve. A Pew Research kutatóintézet szerint az Egyesült Államok internetezőinek 36 százaléka használja elsődleges információforrásként a Wikipédiát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.