Merz és az E3: Németország új irányban

Friedrich Merz, Németország kancellárja, Franciaországgal és az Egyesült Királysággal együtt egy új hármas szövetséget hozott létre, válaszul az orosz fenyegetésre és az amerikai támogatás körüli kétségek növekedésére. A Londonban aláírt új megállapodás szorosabb biztonsági és védelmi együttműködést irányoz elő, különös figyelmet fordítva a kölcsönös segítségnyújtásra válsághelyzetekben. A három ország közötti kooperáció, az E3, új irányvonalat képvisel a jövőbeli európai védelmi politikában, miközben Merz, Macron és Keir Starmer is kiemelt szereplővé válik a térség biztonságpolitikájában.

2025. 07. 21. 9:45
Friedrich Merz német kancellár Fotó: MALIN WUNDERLICH Forrás: DPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német kancellár, Friedrich Merz, új irányt szabott Németország kül- és biztonságpolitikájának, miközben a közelmúltban létrejött E3 szövetség, mely Franciaországot és az Egyesült Királyságot is magában foglalja, egyre fontosabb szereplővé válik Európa védelmi politikájában. 

Merz
2025. július 18., Berlin: Friedrich Merz szövetségi kancellár (CDU, jobb oldalon) és Nicusor Dan román elnök sajtótájékoztatót tartanak (Fotó: DPA/Malin Wunderlich)

A három ország közötti szorosabb kapcsolatokat nemcsak az orosz agresszióval szembeni közös fellépés indokolja, hanem az is, hogy a brexit óta az Egyesült Királyság viszonylag háttérbe szorult az európai politikában. 

A Londonban aláírt megállapodás szerint az E3 együttműködése az eddigieknél szorosabb biztonsági és védelmi kooperációt ígér, beleértve a kölcsönös segítségnyújtást válsághelyzetekben, ugyanakkor elismerik, hogy a NATO keretében végzett közös munka továbbra is meghatározó marad.

Az új megállapodás azt jelenti, hogy Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság együttesen reagálnak az orosz fenyegetésre és a NATO védelmi garanciáit illető bizonytalanságokra. 

Merz már korábban is kijelentette, hogy Európa biztonságának megerősítése érdekében a nukleáris védelmet biztosító két európai nagyhatalom, Franciaország és az Egyesült Királyság szerepe kulcsfontosságú lehet, amennyiben az Egyesült Államok visszavonulna a kontinens védelmétől.

Németország egyre inkább önálló védelmi politikát akar kialakítani, ahogy azt Merz februárban is kijelentette. Ugyanakkor az is világos, hogy az Egyesült Államokkal való partnerség továbbra is alapvető marad.

 Az amerikai védelmi garanciák pótolhatatlanok, mivel az európai országok katonai képességei nem állnak azon a szinten, hogy teljesen helyettesíteni tudják a transzatlanti szövetség nyújtotta biztonságot.

Merz emellett nem hagyta figyelmen kívül a hagyományos európai partnereket sem: Franciaország és Lengyelország kulcsfontosságú szövetségesek maradnak a jövőbeni védelmi együttműködésben.

A közeljövőben egyre inkább a szorosabb európai szövetségek és a közös védelmi politikák fogják meghatározni a kontinens biztonságát, és a Merz, Macron és Starmer által képviselt E3 lehet az egyik kulcsfontosságú szereplője annak – írja a DW.

Borítókép: Friedrich Merz (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.