Kettészakadhat Belgium

Lassan nemcsak a fél, de szinte az egész világ – mármint azon része, amely figyel rá – egy jobb sorsra érdemes országon nevet, miután több mint száz napja nincs kormánya Belgiumnak. Az ország kettészakadását szorgalmazó hangok ellenére tegnap, Belgium függetlenségének évfordulóján mintegy ezren tüntettek az állam egysége mellett.

2007. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Az Economist szerint legjobb lenne felhagyni a kísérletezéssel és feloszlatni az országot. A kérdés persze az – teszi hozzá maró gúnnyal a londoni politikai-üzleti hetilap –, hogy kimúlását észrevenné-e valaki. Annyi biztos, hogy vannak, akik csak nevetnek rajta. Mint az International Herald Tribune című napilap, amely Isten veled, Belgium címmel írt cikkében „búcsúztatta”.
Nem mintha a belgáknak nem lenne elegük a komédiából. A sajtóban közölt felmérés szerint a vallonok, vagyis a francia nyelvű belga polgárok 89 százaléka nem akarja, hogy a választások eredményeként a szinte minden elemző által esélyesnek tartott Yves Leterme alakítson kormányt, aki nemrég a belga himnusz helyett a Marseillaise-t dúdolta el. A flamandok 60,4 százaléka viszont őt szeretné.
Vannak, akik szerint ha Belgium nem létezne, senki nem venné a fáradságot, hogy feltalálja. Tény: a vallonok és a flamandok „válásigénye” egyre nő. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a flamandok 46,1 százaléka szeretné, ha Belgium „szétrobbanna”, és 65,6 százalékuk hiszi azt, hogy Belgium előbb vagy utóbb kettészakad. Kérdés, van-e értelme egy olyan országot összetartani, amelyben a kötőerő csupán a világklasszis sör- és csokoládéfajta. A vallonok vallon, a flamandok flamand lapokat olvasnak, saját televízióadásukat nézik, a saját rádióállomásaikat hallgatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.