A bábművészet mestere

Csütörtökön délelőtt tíz órától este kilencig minden a megelevenedett figurákról szólt. A Bajor Gizi Színészmúzeumban a magyar tudomány ünnepe alkalmából Blattner Gézára, a modern európai bábjátszás atyjára emlékeztek. A Blattner-napon konferenciát tartott, és a művész munkásságát bemutató fotókból, tervekből és bábjaiból kiállítást rendezett az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet.

Molnár Györgyi
2007. 11. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Blattner Géza (1893–1967) munkássága nem csupán az élettelen figurák megelevenítéséről szólt. Negyven év alatt a bábművészet technikai, művészi titkait kutatta, tizenkét bábszínpadot épített, és 1929-ben Párizsban magyar képző- és iparművészekkel megalapította az Arc-en-Ciel (Szivárvány) Bábszínházat. Játszott árnyfigurákkal, zsinóros és billentyűs marionettekkel, maszkokkal és absztrakt bábokkal is.
Halálának negyvenedik évfordulóján az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet bábgyűjteményi részlege a csütörtöki napot Blattner-napnak kiáltotta ki. Délelőtt tíztől Beke László, Györgyi Erzsébet, Jákfalvi Magdolna, Páli Judit, Rényi András, Balogh Géza, Gajdó Tamás, valamint Henryk Jurkowski lengyel bábtörténész és teoretikus közreműködésével Figuralitás és fikció – a bábművészet komplex világa és megközelítési lehetőségei címmel interdiszciplináris konferenciát tartottak, ahol szakmabéli és amatőr egyaránt kérdezett, véleményezett. – A bábművészet nem csupán a színház- és képzőművészet keveréke, ahogy azt sokan állítják – mondta Szász Zsolt bábművész.
A konferenciát követően Blattner Géza marionettjeiből, a harmincas évek szórólapjaiból, plakátokból, grafittal rajzolt terveiből, kesztyűbábjaiból és fotóiból nyílt kiállítás, amelyet január 27-ig lehet megtekinteni. A rendhagyó tárlatmegnyitón a Lellei Pál bábkészítővel készített riportfilmet vetítették, amely Blattner Géza billentyűs bábjának rekonstrukciójáról szólt. A vetítést követően a filmben látott bábfigura „életre kelt”. A bábművészet napját a kecskeméti Ciróka Bábszínház vendégjátéka, A kék ruhás kislány című mesejáték zárta a Budapest Bábszínházban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.