Zenei jelentősége semmisnek mondható s csakis gyermek-játékszernek válik be – írta a Pallas Nagy Lexikona 1897-ben a szájharmonikáról; s gyerekkorom apró, megunhatatlan csodájáról csak most tudom meg, hogy több, mint háromszáz éve Amerikában találták fel, s azóta ejti rabul mindazokat, akik nem rekedtek meg az ismerkedés azon szakaszában, amikor, mint én, mindössze a levegővétel harmonikus mellékzöngéjeként fűrészeltek rajta érthetetlen melódiákat, szüleik legnagyobb örömére.
A herfli természetesen az egész világon nagy karriert futott be, s nemcsak kiegészítő hangszerként, de a főszerepet is átvéve mutatkozik be újabb és újabb nációk ajkai közt. Így történhetett, hogy a szájharmonika egyik legértőbb megszólaltatójaként ma a kubai Carlos del Juncót tartják számon, akit holnap este tízkor a magyar közönség is hallhat együttesével az Almássy Téri Szabadidőközpontban rendezett Port.hu Nemzetközi szájharmonika-fesztiválon. Az este fő attrakciója előtt azonban a fotókiállításon, a múlt századi és kortárs szájharmonika-kiállításon és -vásáron, a hangszerbemutatókon és a filmvetítéseken túl számtalan remek muzsikus bizonyítja be e hangszer sokszínűségét.
A koncertek sorát a tizenkét szombathelyi fiatalból álló West Wind Harmonica Band népszerű slágereket felelevenítő előadása nyitja meg este hatkor a nagyszínpadon. Őket a hangszer egyik hazai sztárja, Ferenczi György és a Rackajam követi. Ez a vagabund felállás remélhetőleg most is a stílusok hamisítatlan ferenczis összevisszaságában indítja közös lüktetésre a közönséget, amelyet nyolctól a Párizsból érkezett Greg Zlap and Eric Starczan formáció zenéje ringat – vagy inkább renget – tovább. Pribojszki Mátyás, Szabó Tamás és Fórizs Balázs közös, meglepetésprodukciója, a Secret Room után kilenctől a szájharmonika történetének kezdeteit idézi a tradicionális bluest játszó Crazy Hambones, a legendás Have Mercy egykori tagja, az amerikai Henry Heggen herflijátékával.
Az év legjobb szájharmonikásának kilencszer is kikiáltott Carlos del Junco, aki Kanadában bontakoztatta ki zenei tehetségét, este tízkor lép színpadra együttesével, hogy műfaji korlátokat nélkülöző muzsikájával elképessze a hangszer hazai kedvelőit, akik holnap először láthatják őt élőben játszani Magyarországon.
A kubai herflifenomén után a késő este is tartogat kellemes meglepetéseket, hiszen hátra van még a Pribojszki Mátyás Band és az ír vendég, Ian Sands, aki a nyugati parti szájharmonikázás rejtelmeibe avatja be a legkitartóbbakat.
Kapu Tibor édesanyja nyilatkozott a fia hazatéréséről + videó
