A tengernyi gond eltüntette a mosolyt az arcokról

Kő András
2007. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes mértékben igaza van a kollégának, amikor a minap, egyik napilapunkban így kezdi az amerikai– magyar újságírónővel készített interjúját: „Rögtön látszik rajta, hogy régóta nem él idehaza. Pár perc alatt többet mosolyog, mint az átlag magyar egy egész hónapban.” A mondatok árulkodnak a jelenlegi magyar valóságról: Magyarország ugyanis valóban nem a mosoly országa. A tengernyi gond, a megélhetésért való küzdelem, az egyre növekvő terhek, a jövőért való aggodalom lehervasztják a mosolyt az emberek arcáról. Elég csak szemügyre vennünk a polgárok arcát a reggeli csúcsforgalomban a villamosokon vagy a metrón, mindjárt tudjuk, hol járunk. Nem így képzeltük a rendszerváltozáskor! Különösképpen árulkodó a kép, ha egy nyugati országból érkezik haza az utas, és látja a szembeszökő különbséget. Pedig, ugye, mi is az Európai Unió tagjai között volnánk…
Pedig az egyesül államokbeli Wayne Egyetem kutatói szerint 1 814 400 különféle mosoly létezik. A mosolyt mint „univerzális” gesztust mindenütt a világon ismerik, és szinte soha nem értik félre. A primitív törzsektől kezdve a kormány- és államfőkig, a politikai vezetőkig bezárólag, mindenki ismeri. A tudósok szerint ez a különleges gesztus bizonyos kémiai anyag, az úgynevezett endorfin kiválasztását indítja el a szervezetben, amely enyhe eufóriás érzést okoz. S ha a világ bármely pontjára utazunk, a mosoly a legnehezebb, legveszélyesebb helyzetekből is kimenthet bennünket. Lássunk egy példát. Bizonyos mosolyokat a csodával felérő történetek váltják ki.
II. János Pál a Vatikánban megáldott egy Jan Lawrick nevű londoni orvost, aki tolószékben fogadta a pápai áldást. Néhány pillanattal később, a jelenlévők megrökönyödésére az illető hirtelen felállt, kikelt a tolószékből, és elsétált. Lawrick később elmagyarázta, hogy mi volt az, ami mások szemében csodának tűnt: „Fáradt voltam – mondta –, és leültem egy üres tolószékbe. Hirtelen egy apáca eltolt onnét, és mielőtt még bármit mondhattam volna, a pápa megáldott.” A magyarázatot követően csupa mosolyogós apáca vette körül az orvost…
A váratlan helyzetek szülte mosoly persze nem ugyanaz, mint mikor az ember hajnalban a munkahelyére igyekszik. A mosoly valóban sokféle, de hogy mikor őszinte, azt nehéz megmondani. Szobotka Tibor nagyon találóan írja: „Mit árul el az ember arca? Azt, amit a szavai: hogy más. Mindenki mást mutat, mint ami. Álmukban árulják el csak az emberek néha igazi arcvonásaikat. Talán azért alszanak éjjel, amikor sötét van.” Emlékeztetni szeretnék a politikusok kézfogásaira, amelynek során kötelező a mosoly. Vagy: a spanyol futballbajnokság fordulói során egymás mellé ültetett elnökök számára egyenesen tilos az érzelmi megnyilvánulás. Igaz, nem is beszélnek a mérkőzés alatt egymással.
Olyan országból jövök, Thaiföldről, amelynek védjegye a mosoly. Számos thai sajátsághoz hasonlóan a mosolynak több jelentése is lehet. A thaiok mosolyognak, ha boldogok, de akkor is mosolyognak, ha zavarban vannak. Néhányan pedig pénz reményében teszik. A thaiok szinte sohasem mutatják ki, hogy dühösek. Ha mégis, akkor az szokatlan súllyal bír. A mosoly együtt jár a hagyományos thaiföldi üdvözlési formával, amit wainak hívnak. Abból áll, hogy a két kezet imádkozásszerűen összezárják, és a fejükkel enyhén biccentenek hozzá.
Einsteinről mondják, hogy amikor egy főiskolás lány a relativitás definícióját kérte tőle, így szólt: „Egy óra a kedves ölében egy perc; egy perc a forró kályha tetején egy óra. Ez a relativitás.” És mosolygott hozzá. Persze könnyen mosolygott Einstein is – vélheti az átlag magyar, aki nem tudja, miből fizeti majd ki hó végén a villany- és gázszámlát, a távfűtődíjat, az élelmiszerek egyre növekvő árát és így tovább, aki nem tudja, miből vesz majd téli cipőt a fiának. Minden mosoly mögött relatív tartalom rejtőzik, de a legszomorúbb mégis az, ha már nincs kedvünk mosolyogni sem. Pedig a testbeszéd egyik legszebb formája a mosoly. „Mosolytalan, tétova kisgyerek” – írja egyik versében Áprily Lajos. Igen, ez most a magyar. És a mosolyt a köszönés egyik formájaként is ritkán használja.
A napokban a 41-es villamoson a vezető éneklő hangon tudatta az utasokkal, hogy melyik megálló következik. Tapintható volt a reakció. Az emberek többsége ugyanis elmosolyodott. De mintha szégyellték volna is ezt a gesztust, gyorsan visszazökkentek a gondterhelt arcukba. Ebből én arra következtettem, hogy a mosoly itt van velünk, csak életre kellene kelteni, csak meg kellene szólítani, csak fel kellene támasztani Csipkerózsika-álmából.
Itt volna az ideje, nem a másvilágon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.