Aranydió, aranyszőlő

REJTŐZKÖDŐ MAGYARORSZÁG

Szepesi Attila
2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az esszéíró Gyergyai Albert papírra vetette Jean Cocteau-val való találkozását, amelynek során a francia költő-festőnek megemlítette, hogy ő magyar. Mire Cocteau „a Svájc és Tibet közötti ködbe fúrta tekintetét”, így próbálva elképzelni a számára ismeretlen, csodákkal teli országot. Nem jártak el másképp a régiek sem, akik hazánkról mindenféle hihetetlen esetet adtak szájról szájra. Tudni véltek többek között aranyat termő szőlőtőkékről, éjszakát járó lidércekről, csodavizeket bugyogó kutakról, kutyafejű emberkékről és halaktól hemzsegő folyókról.
A nagy Theophrastus Bombastus Paracelsus, minden mágusok és alkimisták leghíresebbje arról számolt be, hogy „amikor Felső-Magyarországon vándoroltam és útba ejtettem Tokaj vidékén – Mádot, Tarcalt és Tállyát –, saját szememmel láttam, amint az egyik gazda felmutatott egy szőlővesszőt, amelynek hosszában aranyszálak voltak, mint aminővel fonnak”. Még korábban a nálunk élő Galeotto Marzio szükségesnek tartja följegyezni, hogy „olyan hallatlan és csodás dolgok vannak Magyarországon, mint sehol másutt. Itt az arany cserje módjára terem, és a kerti spárgához hasonlít. Néha pedig mint a szőlőkacs, a tőke köré csavarodik, és rendszeresen kétkönyöknyire is megnő, amit gyakran láttam saját szememmel. Azt beszélik, hogy az ilyen természetes aranyból készült gyűrű meggyógyítja a szemölcsöt, mert ugyan micsoda fáradságba kerül az embernek, ha az aranyszálat az ujjára csavarja? Különben – újságolja büszkén –, nekem is van egy ilyen aranycserjéből készült gyűrűm.” Honfitársa, Petrus Mansano is elmeséli: maga is látott nálunk „ujjnyi, majd fél láb hosszú aranyfonalakat a szőlőben”.
Utazóknak könyvtára vagy vezérlő csillaga című könyvében a szepességi Frölich Dávid 1644-ben azt is elmeséli, hogy Magyarországon „az arany földben termő ere néha kétrőfnyire is megnő. Midőn a földművesek szántanak, gyakran vágnak bele ekéjükkel egy-egy aranytelérbe. Nem is beszélek az ezüstről, rézről és vasról, amelyekkel mindenütt bámulatosan telitettek a hegyek…”
Még ennél későbbről is jócskán fennmaradtak hasonló csodás leletekről beszámoló feljegyzések, mint amilyen például Klein Mihály pozsonyi lelkészé 1778-ból, aki elmeséli a Sáros megyei Kisszebenben – Csontváry szülővárosában – élő pásztor esetét, aki „az Ostra-Hora hegy valamelyik esőgödrében sárga drótot lelt, melyet Vozár Vencel ötvösmester színaranynak ítélt, és jó pénzen meg is vásárolt”. A Hasznos Mulatságok című népszerű évkönyv cikke 1818-ból való: a nevét titokban hagyó szerző arról értekezik, hogy bizonyos „Biperger Ferenc József úr Erdélyben a bodzai törőmalomnak főfelügyelője a következő természeti különlegességet tette közönségessé. Mintegy öt hete már, úgymond, hogy egy dióbélnek negyed részét – egy cikk – bírom, mely külső kemény héjában természetes volt, de a dióbélen 6-7 helyen tiszta természeti hegyi arany vagyon, melynek jóságát 17-18 karátra lehetne becsülni. Ezen hallatlan természet már elég gondot adhat minden ásványtudósnak, hogyan ment fel, s hogyan szállhatta meg különösen ezt az egy dióbelet az arany a fa tövéből vastag törzsökön, s a gallyakon keresztül.” Ugyanő beszámol arról is, hogy egy verespataki leány nemrég hasonló aranybelű diót talált, mely „rendkívül való ritkaságára nézve 1000 aranypénznél is többet érhet…”
A Nemzeti Gazda szerzője 1814-ben azt meséli el, hogy néhány éve aranyszőlőt találtak Badacsonyban, amelyet Bécsben és Lipcsében meg is vizsgáltak. Hogy a vizsgálattal mire jutottak, nem köti az orrunkra, ám maga sem akar lemaradni a kincset találó „vármegyei első orvos” mögött, elmeséli ugyanis, hogy nemrég maga is talált „állati aranyat”, egy bizonyos „Taho István úrnak nehéz vizelés miatt megdöglött ökrének a vizelő csőjiben”. Ám később, becsületére legyen mondva, hozzáteszi: a „bors és borsónyi golyóbisokról, melyek fényesek, mint a legfinomabb arany”, a vizsgálat során kiderült, nem egyebek elbomló nyálkánál, amely némiképp a szilvafából kifolyó gyantára hasonlít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.