Bikák, medvék és zoknik

Ritkaaz az egyesült államokbeli város, amely olyan élénk sportéletet él, mint Chicago. A Michigan-tó partján fekvő metropolisban összesen öt klubbal jelen van mind a négy nagy profi sportág (amerikai futball, baseball, kosárlabda, jégkorong), de akad nívós soccer-, azaz labdarúgócsapat is. Más sportágak felé szintén nyitott a nagyváros: október–november fordulóján megrendezte az amatőr ökölvívó-világbajnokságot, s pályázik a 2016-os nyári olimpia házigazda posztjára.

2007. 11. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szűk kéthetes chicagói tartózkodás alatt is biztonsággal megállapítható: az Egyesült Államokban imádják a sportot, errefelé különösen. Az O’Hare repülőtér üdvözlő képei között azonnal szembetűnik Michael Jordan, a Chicago Bulls közelmúltbeli kosaraslegendája, de ideiglenes jelleggel az éppen zajló amatőr ökölvívó-vb molinói is megjelennek. A múlt század harmincas éveinek stílusában megrajzolt két robusztus bunyós városszerte hirdeti az eseményt, amelynek „hívószava” beszédes: Nézze meg a jövő bajnokait! Itt, Amerikában ugyanis önmagában nem lenne eladható az amatőr boksz, de a profik „előszobájaként” már igen. Tehát a jövő bajnokai titulus a leendő hivatásos menőket fedi.
Ez a reklámhúzás nagyjából bejön, hiszen főképpen az esti programra rendre megtelik az egyetem (UIC – University of Illinois at Chicago) sportcsarnoka. Ahol nem csak az amerikaiaknak szól a „Ju-esz-é” rigmus. Az Egyesült Államok harmadik legnépesebb városa – az agglomerációval együtt majdnem tízmilliónyian laknak itt – eleve büszke sokszínűségére, amit a UIC Pavilion nézőterén lengedező különböző nemzeti zászlók mutatnak. A majdnem százötvenezres helyi litván közösség gőzerővel biztatja (volt) honfitársait, a törökök, a montenegróiak, az írek, a lengyelek vagy a mexikóiak sem hallgatnak. A finálékra pedig beesik valahonnan több ezer mongol, angoltudásuk alapján kétlem, hogy ők is itteniek, de sosem lehet tudni.
Mint ismert, Chicago beugróként vállalta a vb-házigazdaságot azután, hogy a nemzetközi szövetség (AIBA) elvette a rendezés jogát Moszkvától személyes ellentétekből sarjadt sportdiplomáciai csatározások következményeként. Ehhez képest le a kalappal az amerikaiak előtt, hiszen minden gond nélkül, színvonalasan megszervezték az eseményt – jobban, mint például 1999-ben Houstonban. Pedig akkor nem hónapok, hanem évek álltak rendelkezésre a munkára… A chicagói odafigyelés nem véletlen, hiszen a város szándéka szerint otthont adna a 2016-os nyári olimpiának. Fél évszázada nem rendeztek errefelé világeseményt ötkarikás sportágban, de a kandidálás érdekében most a boksz vb-vel új lapot nyitottak. Sőt jó taktikai húzással éppen erre az időre hívták meg Jacques Rogge-ot, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökét. A belga sportdiplomata megtekintette az ökölvívók döntőit, valamint a tervezett helyszíneket, tárgyalt a város elöljáróival, kiosztott sok dicséretet, de persze ezt teszi majd máshol is.
Ám Chicago a riválisokkal ellentétben (az olimpiai pályázatról lásd keretes írásunkat) igazi sportváros. Kosárlabdában a Bulls, jégkorongban a Blackhawks, amerikai fociban a Bears, baseballban a White Sox és a Cubs tartja lázban a szurkolókat, tehát mind a négy nagy amerikai profi sportág jelen van. Összesen kilenc nagyváros mondhatja ezt el magáról: Chicago mellett New York, Washington, Boston, Detroit, Philadelphia, Atlanta, Minneapolis és Denver. A „szeles város” ráadásul labdarúgásban is képviselteti magát, a Chicago Fire az idén a bajnokság (MLS) elődöntőjéig jutott. Ottjártunkkor még csak az alapszakasz végénél tartott, s az utolsó fordulóban a David Beckhammel „tűzdelt” Los Angeles Galaxyt fogadta. Rekord nézőszám, 21 324 fő jött össze a központtól távolabb fekvő Toyota parkban, hogy egy gyengécske meccset tekintsen meg. A sérülése miatt csak csereként beállt angol sztár kiemelkedett a vendégcsapatból, de saját kiváló beadásaira mégsem érkezhetett önmaga… Társai minden helyzetet kihagytak, viszont a chicagói Thorrington a hajrában betalált, a Galaxy pedig nem jutott a rájátszásba. Itt a Fire a négy között – a Keleti konferencia döntőjében – 1-0-ra kikapott a New England Revolutiontól.
A futball, akarom mondani a soccer sikere, mint az Egyesült Államokban mindené, a reklámon, s ezen keresztül az eladhatóságon múlik. A hetvenes–nyolcvanas években hiába fémjelezte Pelé vagy Franz Beckenbauer neve az itteni labdarúgó-bajnokságot, a szakmai mellé nem párosult üzleti siker, így magától értetődően bukás lett a vége. Az új lendület az 1994-es világbajnokság megrendezésével jött el; az átalakított amerikaifutball- és baseballstadionok kivetítőin folyamatosan kiírták a nagyérdeműnek, hogy éppen mi történik (szöglet, bedobás, kirúgás), a végére nagyjából megtanulták a népek a szabályokat. Manapság már nem írnak ki mindent, az MLS átlagnézőszáma 15 ezer körül mozog, s reklámértékén nagyot dobott Beckham megjelenése. Chicagóban is ő vonzotta a legtöbb nézőt, de itt az európai és latin-amerikai eredetű kisebbségek labdarúgást ismerő és szerető rétege eleve jó alapokat teremt. Pár ezer jut belőlük a teremfocira, amelynek környékén akadnak magyarok is Kőrösi László menedzser és Ughy Márk személyében, aki legutóbb az NB I-ben Tatabányán játszott. A Bányásznál kevesebb mint feleannyit keresett, mint a Chicago Storm indoor soccer-gárdájában.
Ezt a kis focis kacskaringót tényleg csak a „hazai ízek” kedvelőinek tettük (apropó, jó szívvel ajánljuk Chicagóban járó honfitársainknak az Epicurian magyar vendéglőt, ahol szenzációs a körözött, a lángos és a pacal), mert a tengerentúlon az igazi sportot a négy „major” bajnokság jelenti. NFL – amerikai futball, MLB – baseball, NBA – kosárlabda, NHL – jégkorong. A felsorolás sorrendje nem véletlen, a hoki hátrafelé kilóg a mezőnyből. Az újságok kevesebbet foglalkoznak vele, a televízió a többiekhez képest töredék számú meccset közvetít. Itt, Chicagóban azért még él a varázsa, hiszen a helyi Blackhawks az „original six”, vagyis az NHL azon hat legrégibb csapatának egyike a Boston Bruins, a Detroit Red Wings, a Montreal Canadiens, a New York Rangers és a Toronto Maple Leafs mellett, amelyek 1943-tól az 1967-es nyugati bővítésig alkották a ligát. A Fekete Sólymok már 1926-ban beszálltak a bajnokságba, de patinájukat régóta nem tudták tovább fényezni: 1931-ben, 1938-ban és 1961-ben nyerték meg a sorozatot. Chicagói törzskocsmánkban, a Stanley’sben több bekeretezett hokismezt kitettek a falra, többek között az itteni görög negyedben 45 éve született, s még mindig aktív Chris Cheliosét, valamint Tuomo Ruutuét, s a finn filctollal ráírta a sajátjára: „Elhozom nektek, amire mindannyian vágyunk: a Stanley Kupát!”
A 2001-es játékosbörze (draft) első számú választottja egyelőre nem váltotta be ígéretét, hiszen rossz csapatba került. Jellemző, hogy a Blackhawks a mostani idénykezdetkor megint mindenki más előtt foglalhatott le valakit a drafton, ami a leggyengébbek előjoga, hogy a liga erőviszonyai hosszabb távon kiegyenlítődjenek. Ezúttal a mindössze 18 éves Patrick Kane érkezett a Michigan-tó partjára, s egyelőre bevált, mint azt az Atlanta Trashers elleni NHL-derbin személyesen megtapasztalhattuk. A meccs a kosárlabdázó Bikák és a jégkorongozó Fekete Sólymok által felváltva használt United Centerben zajlott. A csodás csarnokba 26 ezren férnek be, ám a hokisok „csak” 16-17 ezer drukkert vonzanak, akik jobban felélénkülnek a jégkaparó lányoktól, mint a meccs izgalmaitól. A vendég atlantaiak szereznek vezetést, Kane kiegyenlít, ám két kontra után már 1-3 áll az eredményjelzőn, s csak szépíteni sikerül (2-3). A nézőtér gyorsan kiürül, s közben úgy érzem, szomorúbb vagyok, mint a helyiek, akik jó amerikai szokás szerint nem rágódnak a vereségen, sokkal inkább a rágógumin, és optimistán előre tekintenek. Lehet, hogy nekik van igazuk, mert azóta a Blackhawks megtáltosodott, lapzártakor pozitív a mérlege (tíz győzelem, nyolc vereség).
Mivel a United Center előtt azért mégiscsak minden idők legjobb kosárlabdázója, Michael Jordan szobra áll, kötelező jelleggel egy Bulls-meccsre is el kell menni. Ráadásul a Madison Avenue-n található impozáns csarnok csak félórányi könnyed sétára van a belvárostól. Chicagóban jártunkkor végződött az előszezon, s kezdődött az NBA, nekünk az előszezont záró derbi jutott a Milwaukee Bucks ellen. Az eredmény 97-81 „ide”, a közönség mégis hőzöng, mert Chris Duhon meg sem próbálta elérni a száz pontot. Ebben az esetben a jeggyel rendelkezők kaptak volna egy BigMacet a támogató gyorsétteremlánctól… Szünetekben, időkéréskor megy a műsor, táncoslányok ropják, Bulls-pólókat lőnek ki a nézők közé, Benny, a kabalabika hatalmas léggömbje bólogat a magasban, a kivetítőn pedig blőd számítógépes játékok peregnek, a meccs szinte mellékes. A csapat nyomaiban sem hasonlít Jordanékéra, akik két hármas bontásban (1991, ’92, ’93, valamint ’96, ’97, ’98) hat NBA-aranygyűrűt szereztek. Néhány elvakult Bika-hívő hiába vizionál az idény előtt új csodacsapatot, az eddigi mérleg lehűti a kedélyeket: egy győzelem, öt vereség…
Baseballélményeim a televízióra szorítkoznak, az MLB döntőjét (kissé nagyképű elnevezéssel World Series) éppen október végén, november elején játszotta a Boston Red Sox és a Colorado Rockies. Ez az „echte” amerikai sportág némi szabályismerettel megspékelve egészen élvezhető. Leginkább a „fazonjai”, akarom mondani hősei miatt, akik két köpés, vakaródzás, sapkaigazítás és feszült várakozás között fantasztikus dolgokra képesek. Az öszszesítésben 4-0-ra diadalmaskodó Vörös Zoknisoknál Josh Beckett úgy dobott, ahogy más nem, Mike Lowell, a finálé legjobbja (MVP) nehezen hihető ütéseket és elkapásokat mutatott be, a mindent eldöntő utolsó dobás pedig Jonathan Papelbon érdeme volt. Mindeközben a Chicago baseballosai (White Sox, Cubs) milliókkal együtt tapadtak a képernyőre. Az amerikai futball nem ragadott meg annyira, talán a túlságosan nagy dömping miatt. Javában folynak az NFL küzdelmei, a csatornák ráadásul a profik mellett az egyetemi bajnokság küzdelmeit is közvetítik, van, hogy egyszerre 18 (!) meccset nézhetnénk. A helyi Bears tavaly nagydöntőt játszhatott, most messze még a vége, de azért rendre megtelik a csaknem százezres Soldier Field stadion a Michigan-tó partján.
A sport és az üzlet frigyéből született márkaboltok ellepik a várost, jellemző, hogy a világ (antennával együtt) legmagasabb épületében, az 527 méter magas Sears Centerben is kapható Bulls-trikó, Blackhawks-mez, Cubs-és White Sox-sapka, vagy éppen Bears-kulcstartó. S ami még szembeszökőbb, a kilátóteraszon körbefutó várostörténeti kiállítás megemlékezik az 1871-es tűzvészt okozó tehén (amely felrúgott egy petróleumlámpát), az itt született Ernest Hemingway, Walt Disney vagy Harrison Ford, az egy időben itt élt Moholy-Nagy László, Enrico Fermi vagy Miles Davis mellett a chicagói sport nagyjairól is. Nem csak Michael Jordanról, de az ő története a leginkább tanulságos. Amikor 1984-ben harmadikként draftolták, a klubvezetés elnézést kért a szurkolóktól, hogy nem sikerült jobb játékost szerezni…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.