Az ütemtervek szerint a pályázat eredményhirdetésére áprilisba kerülhet sor, az engedélyezési tervek elkészítésének határideje júliusban lesz, a kivitelezést pedig novemberben kezdik el.
A tényleges munkákra tehát alig egy esztendő marad, ennyi idő alatt kell a műemléki épületek revitalizációját és a gyár tizenötezer négyzetméteres parkjának rekonstrukcióját végrehajtani. Mindezek mellett a pirogránitüzem folyamatos termelését is biztosítani kell, hiszen a Zsolnay gyártaná az EKF beruházásokhoz a ritka anyagból készülő díszítőelemeket. A termelést viszont az üzemegység egy másik szárnyába szükséges költöztetni, amihez – a tervezéssel, engedélyeztetéssel együtt – 22–26 hónapra lenne szükség.
Révész Mária, a Fidesz pécsi frakciójának vezetője azt mondja, bár önmagában az is gond, hogy csak 2008 novemberében kezdődnek meg a munkák, nemcsak ez az időpont problémás. Úgy véli ugyanis, hogy a kulturális negyed 2010 januárjára tervezett átadási határideje sem megfelelő, hiszen az üzemeltetők, működtetők csak azt követően vehetik majd birtokba a létesítményt. A frakcióvezető kiemelte: kérdéses, hogy a gyár átköltöztetése milyen összegből valósul meg – ráadásul a negyedbe települő egyetemi intézmények miatt az universitas vezetésével is több szerződést meg kell még kötni.
Az ellenzéki vezető aggodalmaival szemben a Pécsi Menedzsment Központ Kht. fejlesztési igazgatója, Merza Péter kifejezetten bizakodó. Mint mondja, az elmúlt hetekben részletes egyeztetések zajlottak az egyetem vezetőivel, immár a rektor aláírását is megkapták, s a szenátus is hamarosan dönt a kérdésről. Eddig ez azért nem történhetett meg, mert az önkormányzat minapi döntését nem előzhették meg. Az igazgató a termelés átköltöztetésével kapcsolatban azt mondja, hogy a pirogránitüzem legkésőbb jövő év végéig elköltözik.
A kulturális negyedben négy egység lesz: a közoktatási, az alkotói, a míves és a családi negyed. Ide költözik a pécsi egyetem művészeti kara, a Bóbita Bábszínház, létrehoznak egy interaktív közművelődési és szórakoztató kiállítást, s a „kézművész” utcában ősi mesterségeket mutatnak be. Mindezek mellett felújítják a meglehetősen rossz állapotban lévő Zsolnay-mauzóleumot is.
Az önkormányzat a napokban döntött egy másik tervpályázat kiírásáról is. A 2010-es esztendőre ugyanis az elképzelések szerint a város főtere, a Széchenyi tér is megújul, mintegy kétmilliárdot szánnak az átalakítására.
A tervek szerint a pécsi történelmi belváros nagy részéhez hasonlóan a térre is kiterjesztik a forgalomcsillapított övezetet. A felszín alatt rejtőző karsztvizet is napvilágra hozzák, csobogót vagy szökőkutat emelve fölé. Az aszfalt a tervek szerint eltűnik, helyére díszburkolat kerül, s új utcabútorok, kandeláberek díszítik majd a teret.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
