A megbeszélés a Robert Fico miniszterelnök vezette szlovák kormánypártnak kedvezett, amely így próbált jó pontokat szerezni az európai szociáldemokrata formációkat tömörítő Szocialista Internacionálénál a teljes jogú tagság visszaállításáért. Göncz Kinga magyar és Ján Kubis szlovák külügyminiszter megállapodást írt alá két Ipoly-híd újjáépítéséről. Az egyik híd Szécsényt és Pető-Pösténypusztát köti majd össze, a másik Rárós és Ráróspuszta között épül meg.
Az építkezés legkorábban 2008 tavaszán indul meg, a szlovák hatóságok ugyanis – a kész tervek ellenére – csak a szerződés aláírása után adják ki az engedélyeket. – Jelentős előrelépés ez az itt élők számára – nyugtázta a hírt örömmel Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártja elnöke, aki szintén Párkányban tartózkodott, hiszen a szlovák–magyar hivatalos külügyminiszteri találkozó előtt ő is tárgyalt a magyar diplomácia vezetőjével.
*
Az MKP küldöttsége azonban nem az örömhírekről beszélt Göncz Kingával, hanem arról, hogy a szlovák kormányzati politikában egyre erőteljesebben érződik a Szlovák Nemzeti Párt politikája, amelyet alapvetően a magyarellenesség jellemez, ennek tudható be, hogy továbbra is kérdéses a révkomáromi Selye János Egyetem sorsa (anyagi helyzete siralmas, de emellett az oktatási tárca arra készül, hogy elvegye az intézménytől az egyetemi rangot és magiszteri képzés helyett, főiskolaként működjön), a történelem- és földrajztankönyvekben csak szlovákul lehetne használni a földrajzi és helységneveket, de a benesi dekrétumok megerősítése a parlament által is a Ján Slota nevével fémjelzett párt nyomására született.
Ján Kubis ezzel szemben azt állította, hogy Szlovákiának csak egy kormányprogramja van, az pedig „a két ország kiegyensúlyozott és jó együttműködését feltételezi”. A külügyminiszterek négyszemközti megbeszélését követő sajtótájékoztatón a szlovák diplomácia vezetője azt fejtegette, hogy a szlovák–magyar alapszerződés „tartalmas dokumentum, jó keretet szab a kölcsönösen előnyös együttműködésre, a szlovák kormány pedig szeretné, ha ezt a széles körű lehetőséget sikerülne konkrét munkával, valós tartalommal megtölteni”. Kubis értékelése szerint az Ipoly-hidak megépítéséről aláírt egyezmény is „komoly lépés lehet az együttműködés javítása útján”, miközben úgy látja, hogy a szlovák–magyar kapcsolatok távolról sem olyan roszszak, mint azt néhány politikus igyekszik beállítani. Göncz Kinga a sajtótájékoztatón elmondta: „egyre-másra érkeznek hozzánk hírek a magyarságot becsmérlő megnyilvánulásokról, ugyanakkor a szlovák kormány szinte folyamatosan találkozókat, párbeszédet sürget és a konkrét együttműködés fejlesztését szorgalmazza”. Nyilvánvalóvá tette, hogy „nem fogadható el a szlovákiai magyar kisebbség jogállását illetően semmilyen visszalépés”.
A tegnapi eseménnyel szorosan összefügg, hogy az Európai Parlament szocialista frakciója a jövő héten Szlovákiába látogat, mivel a helyszínen kíván meggyőződni arról, hogy mennyire igazak Robert Fico és az Irány-Szociáldemokrácia politikusainak azon megnyilatkozásai, amely szerint a szlovák–magyar viszonyban nincsenek problémák, s ha mégis, azt nem a Szlovák Nemzeti Párt szélsőségessége okozza, hanem az MKP.
Karácsony Gergely elindult Strasbourgba, hogy készítsen egy-két remek fotót Ursula von der Leyennel
