Elmaradt szlovák gesztus

Látványos mosolydiplomácia jellemezte a tegnapi magyar– szlovák külügyminiszteri találkozót, Párkányban még a helyükről lekerült magyar nyelvű feliratokat is visszahelyezték. Ugyanakkor Pozsony egyetlen gesztussal sem oldotta a nyíltan magyarellenes kormányzati politikát.

Neszméri Sándor
2007. 11. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbeszélés a Robert Fico miniszterelnök vezette szlovák kormánypártnak kedvezett, amely így próbált jó pontokat szerezni az európai szociáldemokrata formációkat tömörítő Szocialista Internacionálénál a teljes jogú tagság visszaállításáért. Göncz Kinga magyar és Ján Kubis szlovák külügyminiszter megállapodást írt alá két Ipoly-híd újjáépítéséről. Az egyik híd Szécsényt és Pető-Pösténypusztát köti majd össze, a másik Rárós és Ráróspuszta között épül meg.
Az építkezés legkorábban 2008 tavaszán indul meg, a szlovák hatóságok ugyanis – a kész tervek ellenére – csak a szerződés aláírása után adják ki az engedélyeket. – Jelentős előrelépés ez az itt élők számára – nyugtázta a hírt örömmel Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártja elnöke, aki szintén Párkányban tartózkodott, hiszen a szlovák–magyar hivatalos külügyminiszteri találkozó előtt ő is tárgyalt a magyar diplomácia vezetőjével.
*
Az MKP küldöttsége azonban nem az örömhírekről beszélt Göncz Kingával, hanem arról, hogy a szlovák kormányzati politikában egyre erőteljesebben érződik a Szlovák Nemzeti Párt politikája, amelyet alapvetően a magyarellenesség jellemez, ennek tudható be, hogy továbbra is kérdéses a révkomáromi Selye János Egyetem sorsa (anyagi helyzete siralmas, de emellett az oktatási tárca arra készül, hogy elvegye az intézménytől az egyetemi rangot és magiszteri képzés helyett, főiskolaként működjön), a történelem- és földrajztankönyvekben csak szlovákul lehetne használni a földrajzi és helységneveket, de a benesi dekrétumok megerősítése a parlament által is a Ján Slota nevével fémjelzett párt nyomására született.
Ján Kubis ezzel szemben azt állította, hogy Szlovákiának csak egy kormányprogramja van, az pedig „a két ország kiegyensúlyozott és jó együttműködését feltételezi”. A külügyminiszterek négyszemközti megbeszélését követő sajtótájékoztatón a szlovák diplomácia vezetője azt fejtegette, hogy a szlovák–magyar alapszerződés „tartalmas dokumentum, jó keretet szab a kölcsönösen előnyös együttműködésre, a szlovák kormány pedig szeretné, ha ezt a széles körű lehetőséget sikerülne konkrét munkával, valós tartalommal megtölteni”. Kubis értékelése szerint az Ipoly-hidak megépítéséről aláírt egyezmény is „komoly lépés lehet az együttműködés javítása útján”, miközben úgy látja, hogy a szlovák–magyar kapcsolatok távolról sem olyan roszszak, mint azt néhány politikus igyekszik beállítani. Göncz Kinga a sajtótájékoztatón elmondta: „egyre-másra érkeznek hozzánk hírek a magyarságot becsmérlő megnyilvánulásokról, ugyanakkor a szlovák kormány szinte folyamatosan találkozókat, párbeszédet sürget és a konkrét együttműködés fejlesztését szorgalmazza”. Nyilvánvalóvá tette, hogy „nem fogadható el a szlovákiai magyar kisebbség jogállását illetően semmilyen visszalépés”.
A tegnapi eseménnyel szorosan összefügg, hogy az Európai Parlament szocialista frakciója a jövő héten Szlovákiába látogat, mivel a helyszínen kíván meggyőződni arról, hogy mennyire igazak Robert Fico és az Irány-Szociáldemokrácia politikusainak azon megnyilatkozásai, amely szerint a szlovák–magyar viszonyban nincsenek problémák, s ha mégis, azt nem a Szlovák Nemzeti Párt szélsőségessége okozza, hanem az MKP.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.