A tavaly felavatott miskolci Tóth Ilona Orvosszállón csütörtökön koszorúzással emlékeztek meg a névadóról. Csiba Gábor, a megyei kórház főigazgatója kiemelte, hogy egy hagyomány nélküli kórházban, amely eredetileg államvédelmi laktanyának épült, szeretnének hagyományt teremteni az ártatlanul, 24 éves korában kivégzett orvosnő emlékének megörökítésével.
– Megesküdtem – mondta Wittner Mária képviselő, egykori halálraítélt –, hogy nem engedem tovább mocskolni Tóth Ilona becsületét, és amennyire rajtam múlik, megpróbálom tisztára mosni nevét a rágalmaktól. Kijelentette, ezért készítettek tényfeltáró filmet életéről, az ellene indult perről, ezért állítottak szobrot neki, és neveztek el utcát róla.
A nemrégiben megjelent, a Tóth Ilona-ügyet eddig legalaposabban feldolgozó könyv egyik szerzője, M. Kiss Sándor történész emlékeztetett arra, hogy a fiatal medika a november 4-e utáni, leginkább „második forradalomnak” nevezhető időszak hőse volt. A Domonkos utcai szükségkórház vezetőjeként tartóztatták le, s tették egy koncepciós per vádlottjává. Személyében az orvostársadalmat, Gáli József és Obersovszky Gyula per alá vonásával pedig magát az értelmiséget akarták meghurcolni egy nyilvános eljárással. A koszorúzási ünnepség szervezőitől megtudhattuk azt is, jövőre domborművet avatnak a kórház területén Tóth Ilona tiszteletére.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
