Forradalmian új gazdaságpolitikát javasolnak

A számviteli törvények és a közpénzügyek újraszabályozásával, alulról szervezett helyi gazdaságokkal és a tájegységek valódi szükségleteire koncentrálva kiutat lehet találni a jelenlegi hazai gazdasági krízisből – hangzott el a Magyarországért Egyesület előadás-sorozatának péntek esti fórumán. Az egyesület, amelynek tagjai között szerepel többek között Makovecz Imre, Hargitay András, Papp Lajos, Melocco Miklós, Szűrös Mátyás és Tőkés László, a kibontakozás lehetőségeiről és a magyar gazdaság átalakításáról tart havonta rendezvényeket.

2007. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A társadalmi szolidaritás és a versenyképesség növelése nem lehet ellentétes egymással, társadalmilag sokkal kiegyenlítettebb állapotokat kell teremteni, a szocialista párt jelenlegi politikájával többek között ezért sem értenek egyet sokan a párton belül sem – mondta Szűrös Mátyás volt köztársasági elnök a Magyarországért Egyesület péntek esti rendezvényén, ahol a gazdasági kibontakozás lehetőségeiről esett szó. A Van kiút, bátor újítással egész Európának utat mutathatunk címmel tartott előadásában Varga István, a Magyar Adófizetők Országos Szövetségének (MAOSZ) elnöke hangsúlyozta: vissza kell térni azokhoz az elvekhez, amelyek mentén a demokrácia valóban érvényesülhet a gazdaságban is.
– A munka nélküli jólét, a lelkiismeret nélküli öröm, a jellem nélküli tudás, az erkölcs nélküli kereskedelem, az emberiesség nélküli tudomány és az áldozat nélküli imádás csapdájába nem szabad beleesnünk – idézte Mahatma Gandhi 1925-ös megállapításait Varga, aki szerint a hét fő pont közül valamennyi a mai társadalmunkban is igaznak bizonyul. A MAOSZ elnöke felhívta a figyelmet: tévút, ha azt gondoljuk, a GDP fejlődése vagy a közköltségek növekedése egyenes arányban állna a társadalmi elégedettséggel. A londoni School of Economics tanulmányára hivatkozva Varga elmondta: a boldogabb gazdaság feltételei között csak másodlagos a biztos munka és a kielégítő jövedelem, ezt megelőzi a testi-lelki egészség, a családi béke és a stabil erkölcsi értékek. A gazdaságfejlesztési prioritások rangsorolásakor tehát ezeket a szempontokat kell elsődlegesen figyelembe venni: legyen szó akár az egészségügyről, akár a családi alapú adózásról. A problémák gyökere Varga szerint az 1988-as Brzezinski-féle washingtoni konszenzus sarkalatos pontjaiban keresendő. Ezen elvek mindegyike – a liberális kereskedelemtől a privatizáción át a tőkebeáramlás előtti szabad útnyitásig – ugyanis ma is fellelhető az uniós és az amerikai gazdaságpolitikában. A MAOSZ elnöke kiemelte: a világ számviteleinek, könyvelési technikáinak egységesítésével korlátlan lehetőségek nyíltak meg a nemzetközi „önző kapitalizmus” előtt, amelyben a kisebbség hatalma nő, a többség pedig kiszolgáltatottá válik. A számviteli szabályokkal lehet ugyanis olyan pénzügyi forrásokat „létrehozni”, amelyek mögött nem áll sem termék, sem gyártás. Ezek az úgynevezett származtatott pénzek, a derivatívák, amelyek többek között az értékpapírok határidős ügyleteiből, vagyis egy-egy árucsoport jövőbeli árára fogadásból erednek, nincs mögöttük valós árumozgás. Varga szólt hazánk vagyonvesztési folyamatáról és az eladósodottság ördögi köréről is.
– Ma hazánk pénzügyi kötelezettségei több mint 44 ezer milliárd forintra rúgnak, miközben a pénzügyi eszközök értéke 17 ezer milliárd forint, vagyis a privatizáció ellenére is 27 ezer milliárdnyi kötelezettségünk maradt, amely után évente több mint ezermilliárd forintos kamatterhet kényszerülünk fizetni – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.