Nyolcvanöt francia egyetemből tizenötöt foglaltak el péntekig azok a diákok, akik tiltakoznak a francia felsőoktatási intézmények autonómiájáról augusztusban elfogadott törvény ellen. A diákszervezetek által két héttel ezelőtt elindított megmozdulás az ellen tiltakozik, hogy az állami szerepvállalás csökkentésével az egyetemeket „vállalkozásokká” alakítja át a kormány, s növekedni fognak a diákok közti egyenlőtlenségek.
A kormány öt év alatt kívánja létrehozni az egyetemek személyi állományának kiválasztásában és költségvetésében az egyetemek vezetőinek teljes autonómiáját. A tiltakozók szerint az állam az új törvénnyel „kényszeríti” az egyetemeket a francia felsőfokú oktatás működtetésében eddig elenyésző hányadot kitevő magántőke bevonására. A diákok szerint ezzel az egyetemek a vállalkozók azonnali igényeit kielégítő oktatási központokká válnak, megszűnik az oktatók közalkalmazotti státusa, és a diákönkormányzatoknak csökkenni fog a befolyásuk. Annak ellenére, hogy jövőre a kormány nyolc százalékkal növeli a felsőoktatásra szánt büdzsét, a tiltakozók szerint nem elégséges a diákok szociális körülményeinek javítására szánt összeg.
Valérie Pécresse oktatási miniszter pénteken hangsúlyozta: az állam nem akar kivonulni a felsőoktatásból, hanem vállalkozások által támogatott egyetemi alapítványok létrehozásával szeretné a vállalkozók és az egyetemek közti viszonyt gyümölcsözőbbé tenni. A miniszter felhívta a figyelmet, hogy a kormány a háromszorosára emeli a diákszállások felújítására fordítandó összeget. Pécresse arra kérte a diákokat, hogy „tömegesen” vegyenek részt a törvény visszavonását egyetemfoglalásokkal követelő tiltakozók által meghirdetett gyűléseken, és hallassák hangjukat. Olivier Audéoud, a nanterre-i egyetem rektora viszont felháborodásának adott hangot, amiért néhány száz diák eldöntötte, hogy megakadályozzák 34 ezer társuk tanulását. Tours-ban 550-en szavaztak a 23 ezres campus bezárásáról.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
