Megállapodás született a Sertéstenyésztők Országos Választmányának tárgyaló delegációja és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium képviselői között a sertéstartók helyzetének javítása érdekében végrehajtandó intézkedésekről – jelentette be tegnap Gráf József mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter. Hozzátette: a megállapodás a sertéságazat részére mintegy 10 milliárd forint költségkompenzáció kifizetését teszi lehetővé jövő év tavaszáig. A sertéstartók tervezett országos demonstrációjának lemondásáról holnap dönt a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) demonstrációs bizottsága, ám a megállapodás nyomán borítékolható, hogy annak lefújása mellett foglalnak majd állást. Az érdekvédők és a tárca minisztere között egyetértés volt abban, hogy az ágazat súlyos válságban van, mivel miközben a takarmányárak megduplázódtak, a sertés átvételi ára jelentősen csökkent. Gráf szerint a pánikszerű levágások nyomán a piacon keletkező többlet miatt a sertés önköltségi ára mintegy 90-100 forinttal haladja meg az átvételi árakat. Mészáros Imre, az érdekvédők tárgyaló delegációjának vezetője egyenesen száz éve nem látott válságról beszélt. Mint mondta, a tárca vállalásai nem oldják meg a válságot, de segíthetnek annak túlélésében. Kérdésre válaszolva Gráf József sem tartotta valószínűnek, hogy megfordult az állatállomány csökkenő trendje.
Megkeresésünkre Pallai József, a 125 tagot számláló, évi 8-9 ezer sertést előállító Gádorosi Gazdálkodók Értékesítő Szövetkezet elnöke szerint a megállapodás semmit sem javít a sertéstartók jelenlegi helyzetén. Mint mondta, a kis- és középvállalati termelők azonnali intézkedéseket vártak volna, amelyek a jelen helyzetükön változtatnának, ám a mostani megegyezés ilyeneket nem tartalmaz. Véleménye szerint az eddigi gyakorlatnak megfelelően ismét csak a nagyüzemi termelők juthatnak némi előnyhöz, s emiatt sok kisebb gazdálkodó lesz kénytelen felhagyni a tenyésztéssel.
Tény, hogy a tárca által korábban bejelentett intézkedések és a megállapodásban szereplők között nagy eltéréseket aligha találhatunk. Ezek között is az egyik leglényegesebb pont éppen a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége által már a tüntetés megszervezésének bejelentésekor megfogalmazott félelmét foglalja magában, mégpedig azt, hogy a válságra hivatkozva igyekeznek a földtörvényt módosítani. Jakab István, a Magosz elnöke ezzel kapcsolatban lapunk megkeresésére elmondta: tetten érhető az a hátsó szándék, hogy a megnyomorított, csődhelyzetbe sodródott kis- és középvállalati szinten működő sertéstartókra hivatkozva akarnak egyes csoportok termőföldhöz jutni. Leszögezte: továbbra is földeladási moratórium meghirdetését kérik a kormánytól, illetve azok nevének közzétételét, akik az elmúlt évben termőföldet vásároltak.
Szétverte a jegyautomatát és a várótermet, de ez nem volt elég, leköpte az ellenőrnőt, majd ütötte, ahol érte
