Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke megdöbbenésének adott hangot lapunk azon információja kapcsán, amely szerint az Egyesült Államok politikájáról Moszkvában magyar–orosz kétoldalú külügyminisztériumi egyeztetést tartottak. Mint a fideszes politikus fogalmazott, a magyar diplomácia leggyengébb pontja az Oroszország-politika. Feltette a kérdést, vajon európai uniós szövetségeseinkről is hasonló konzultációk zajlanak-e Moszkvában. Németh Zsolt emlékeztetett, hogy Magyarország nemzetközi megítélése sokat romlott az utóbbi időben, többek között éppen az ehhez hasonló ügyek miatt.
Mint azt lapunk tegnapi számában megírtuk, a magyar Külügyminisztérium a diplomáciában hagyományostól meglehetősen eltérő módon arra kérte Moszkvát, vegyék fel a találkozó napirendjébe Moszkva és Washington viszonyának kérdéseit. Az október 18-i eszmecserén részt vett Székely Árpád moszkvai nagykövet és a Külügyminisztérium Amerikával foglalkozó főosztályát vezető Bus Szilveszter.
A megbeszélésről orosz forrásaink elmondták: egyértelműen jelezték Washingtonnak, hogy Iránnal kapcsolatban a diplomáciai úton, a tárgyalásokon kívül semmilyen megoldást nem tartanak elfogadhatónak. Moszkva a konzultáción élesen kikelt a Csehországba és Lengyelországba szánt rakétavédelmi rendszer ellen, külön kiemelve, hogy a telepítendő radar Oroszország megfigyelését szolgálná. A magyar illetékesek a kért tájékoztatást meghallgatva méltatták a magyar– orosz kapcsolatokat, és kifejtették álláspontjukat a magyar–amerikai viszonyról. Ezzel összefüggésben a magyar demokrácia kubai terjesztéséről és az amerikai vízumkényszerről adtak tájékoztatást. Feltűnő ugyanakkor, hogy szó sem esett az energiabiztonság világviszonylatban előtérbe került kérdéséről. A megbeszélésen abban is egyetértettek, hogy a Moszkvával szembeni emberi jogi panaszok nem lehetnek kioktató jellegűek. Az amerikai politikával foglalkozó konzultációk folytatását egyébként a magyar fél a jövőben célszerűnek tartja.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége kérdésünkre jelezte, nem kívánja kommentálni az ügyet. Szelestey Lajos külügyi szóvivő lapunk megkeresésére visszakérdezett: miért baj az, hogy Magyarország megtudakolja az orosz fél véleményét az Egyesült Államok politikájával kapcsolatban? A szóvivő a további kommentártól elzárkózott. Értesüléseink szerint a külügyi tárcánál vizsgálat indult azzal kapcsolatban, hogy miként jutott el lapunkhoz a találkozóról szóló információ.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
