Így mulat egy úr

Varga Attila
2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolországi vakációt követően indult körútjára Gyurcsány Ferenc, mert a jól fizetett tanácsadói kar úgy döntött, most már illene belekóstolnia Magyarországon is a vidéki életbe, elvégre ott is emberek élnek. A magyar vidéknek pedig oly sok jellemzője van, amiről a miniszterelnök mostanság keveset tud. E világban a kormányzati erőfeszítések hatására már nincs szükség például az aprófalvakat összekötő füttyögős kicsi vonatokra, sem a Volán-járatokra, mert egyrészt: a jókedvű vidéki ember el sem akarja hagyni a lakókörzetét, csak unottan pöfékel a bridzsasztal mellett a karosszékében, másrészt, ha már nagyon muszáj, felpattan valamelyik arab telivére hátára, s bemegy a közeli takarékszövetkezetbe, hogy a svájcifrank-számláról kivett pénzét most inkább államkötvényekbe fektesse.
Tehát meg kell ismerni azt, hogyan, mily elégedettségben él vidéken a magyar nép. És a tanácsadók azt súgták, Gyurcsány Ferenc pedig elhitte, hogy a miniszterelnök a vidék néhány településének meglátogatásakor a kormányzással elégedett szavazók tízezreivel találkozhat, s meleg tekintetével gabonát érlel majd az aranykoronás földeken, s az állampolgárok biztató vastapsa mellett talán még táncolhat is. Gyurcsány Ferenc országjárásának hivatalosan meghirdetett célja a vidéki Magyarország valós helyzetének feltérképezése volt, ezért a Hortobágyon lovaglással és pálinkázással kezdődött a házi mulatság, majd egy gazdag vállalkozó birtokát járták körbe, estére pedig a megfáradt csapat Bakonszegen lukulluszi lakomához látott. Nádudvaron és Hajdúszováton is járt a miniszterelnök és kísérete, de földet túró, kétkezi munkásemberrel nemigen találkozott a PR-csapat. E hortobágyi térségnek volt néhány jellemzője az előző rendszerben. A jól menő állami gazdaságokat a politikai hatalmasságok kaparintották meg, s miközben a libaügyek kapcsán néhány ezer ember földönfutóvá vált, a szocialista pártbizottság egykori vezetője helikopterről vadászott a védett állatfajokra.
Tápiógyörgyén iskolai indulókat és dixielandet játszó fúvószenekarral várták a kormányfőt, e figyelmesség sokakat régmúlt időkbe repíthet, hasonlóképpen fogadták egykor a térségbe látogató Kádár Jánost és Nicolae Ceausescut is, amikor az ezüstvonattal közlekedve leszálltak a vasútállomásokon. Valami hatással azért mégis bír a vidékre Gyurcsány Ferenc személye. Valóban, Tápiógyörgyén a látogatás napjára gyakorlatilag bezárt a helyi vidékfejlesztési ház, a bejáraton egy tábla hirdette: „Rendezvény miatt a községi könyvtár zárva tart. Ezen a napon az internetszolgáltatás is szünetel.” Bent a miniszterelnök pálinkakóstolást követően vidékfejlesztési szakemberekkel tárgyalt, s olyan bölcsességeket mondott, mely szerint „az élet nem fehér és fekete”, és azt is, hogy „a magyar falu merjen álmodni, vizionálni, hogy a jelen nemzedék hagyhasson valamit a jövő nemzedékeire”.
A többnapos miniszterelnöki túra állomása volt még a teljesség igénye nélkül Jász-Nagykun-Szolnok megyében Rákóczifalva, illetve a szocialista Kazincbarcika, ahol Gyurcsány azt mondta, hogy aki csal a pályázati pénzekkel, annak letörik a kezét. Az elkövetkező években háromszázmilliárd forint áll rendelkezésre 700 iskola felújítására – nyilatkozta Somogyjádon, a fennállásának sokadik évfordulóját ünneplő általános iskolában. Azt is mondta még, hogy annyi fejlesztés lesz az elkövetkezendő években vidéken, mint égen a csillag. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vidékjárása során főleg a szocialista bázisokra, szocialista vezetésű településekre mert elmenni, s találkozott gazdag szocialista vállalkozókkal, akik ma már lóháton járják be birtokaikat, így vetve futó pillantást a földeken dolgozó egyéb állampolgárokra, s találkozott szocialista közeli gazdálkodókkal is, akik különféle állatokat tenyésztve gazdagodnak, s amikor a megkeresett pénzük számlálásába már belefáradtak, szabadidejükben pálinkás lovagrendekben múlatják az időt.
De van Magyarországon egy másik vidék is. Egy kiszolgáltatott, kormányzati intézkedésekkel megnyomorított, átgondolatlan intézkedésekkel elsorvasztott vidék is. A Gyurcsány-kormányzat idején ezek a települések semmiféle építő jellegű figyelemmel nem találkoztak, csak tollvonásokban léteznek, az ott élők másod- vagy inkább harmad- és negyedosztályú állampolgárok. Miközben a kilátástalan helyzetű településeken mélyszegénységben élő emberek a gazdasági élet fellendítésében reménykednek, csak ütnek rajtuk és rúgnak beléjük jó nagyokat. Az elmúlt években bezártak az iskolák, s bezártak a kisposták, az önkormányzatoktól elvont állami támogatás s a megugró fenntartási költségek miatt nem egy önkormányzat került csődhelyzetbe, jó néhány képviselő-testület mondott inkább le a képviselők javadalmazásáról azért, hogy az így megtakarított néhány százezer forintból a pályázati önerőt megteremthessék. Míg a miniszterelnök a szocialista érzelmű települések felkeresésén fáradozott, jómagam Szegedtől Berettyóújfaluig autóztam a román határ mentén. Jó háromszáz kilométeres út ez Makó, Csanádpalota, Mezőhegyes, Battonya, Elek, Gyula, Sarkad, Zsadány és Komádi érintésével. Ajánlom vidékjárásának célpontjaként azt az igen elhanyagolt dél-békési, bihari régiót. Csanádpalotán és a környező településeken korábbi ígérete ellenére nem térítette meg a kormány a tavalyi Csongrád megyei árvíz után elengedhetetlen fertőtlenítés költségeit, s emiatt tizennégy kistelepülés a csőd szélére sodródott. Összesen 180 millió forintos tartozást halmoztak fel az önkormányzatok, ám a szakminisztérium hallani sem akar a költségek kifizetéséről, sőt a vidéket járó Gyurcsány titkársága arra buzdította a pénze után futó, fertőtlenítéssel foglalkozó vállalkozót, hogy perelje be a határ menti falvakat.
Battonyáról nehéz lenne jót írni. Hajdan pezsgő élet folyt a településen, de Trianon minden lehetőséget „kettévágott”. Battonyától a tizennéhány kilométerre fekvő Aradig vasút vezetett, az önkormányzat nemrég pályázati pénzt nyert az Európai Uniótól a régi vonalszakasz felújításával kapcsolatos teendők elkészítéséhez, miközben a szocialista–szabad demokrata kormányzat december elsejétől minden Battonya környéki vasútszakasz felszámolását tervezi. Mivel a térségben semmiféle munkaerő-fejlesztés nem történt, az itt élők Romániában próbálnak boldogulni. Errefelé kizárólag százforintos boltokat, turkálókat és kínai boltokat találni, csakúgy, mint Eleken s Zsadányban. Mikor este a berettyóújfalui panzió recepciósától városa látnivalói és esti programlehetőségei iránt érdeklődünk, két élelmiszerboltot ajánlott megtekintésre.
Nos, ez a vidék Magyarországa!
Mert a kormányfő egy igazi KISZ KB-s dzsentri, a pálinka-lovagrendes, lovagló, farmtulajdonos elvtársaival együtt. Másfelé kellene indulnia, hogy a magyar valóságot megismerhesse. Nincs is mit csodálkozni azon, hogy Gyurcsány Ferencet a legtöbb vidéki helyszínen tojással dobálták és kifütyülték, vagy azt írták a transzparensekre, hogy „Le a diktátorral, éljen a demokrácia!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.