Illegális gyerekmunka

2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz éven aluli gyermekek készítették az amerikai GAP divatcég karácsonyi kölyökkollekcióját – derült ki a The Observer hetilap által kezdeményezett vizsgálat során. Jelentések szerint hosszú munkaidőnek, nevetségesen alacsony fizetésnek, fenyegetéseknek és verésnek voltak kitéve azok gyerekek, akikre a közelmúltban egy indiai gyárban találtak rá az illetékesek. A GAP a hírek hallatán azonnal bejelentette, hogy nem tudott az esetről, és visszahívja több tízezer hímzett termékét, amelyeknél fennáll a rabszolgamunka gyanúja, még mielőtt azok az amerikai és az európai boltok polcaira kerülnének. A történet nem egyedülálló. Az ENSZ szerint India képezi a világ gyermekmunkaközpontját. Becslések szerint az ország bevételeinek húsz százaléka származik a kiskorúakat alkalmazó, úgynevezett édességboltokból. A világ második legnépesebb államának esetében ez 55 millió 14 éven aluli gyerek rabszolgát jelent.
A GAP vezetősége kijelentette, semmilyen körülmények között nem tartja elfogadhatónak, hogy gyerekek készítsék a ruháikat. „Egyértelműen arról van szó, hogy az egyik beszállítónk megszegte az együttműködésünkre vonatkozó megállapodást. Az ügyben teljes körű vizsgálatot rendelünk el” – derült ki a GAP központi nyilatkozatából. Az amerikai divatcég ígérete szerint a jövőben több intézkedést is bevezet az illegális gyermekmunka megelőzésére. Ezek közé tartozik, hogy szorosabb ellenőrzés alá vonja a beszállító cégeket, valamint „gyermekmunkamentes” címkével látja el ruháit, így egy újabb hasonló botrány kirobbanása a jövőben már bűnvádi eljárással fenyegetné a márkanevet. A gyors reakció ellenére sokan úgy gondolják, nem elég, hogy a cégek képviselői bűnbánó módon utólag megteszik a szükséges lépéseket. Az empatikus, humanitárius szlogenek ellenére a legtöbb nagy kereskedelmi vállalat ugyanúgy a költségek csökkentését célozza meg, anélkül, hogy számításba venné az ezzel járó következményeket. A Nike sportszer- és ruhagyártó márkanév tündöklését beárnyékolta, amikor 2001-ben kiderült, a nekik dolgozó pakisztáni Saga Sport gyáraiban gyerekek varrják a Nike focilabdákat, mi több, a Kambodzsában elkészített sportcipőket is 16 éven aluli dolgozók készítik. A botrány hatására a cég kivonult a térségből, aminek azonban az lett a következménye, hogy négyezer korábbi pakisztáni felnőtt alkalmazottjuk is elveszítette a megélhetését. 2007 áprilisában további két előkelő angol divatcégről, a Select és a Roman Originalsról derült ki, hogy gyermekmunkát alkalmazó indiai cégekkel készíttették ruháikat. Természetesen mindketten tagadták, hogy tudomásuk lett volna a dologról. A Guardian brit napilap által kezdeményezett nyomozás kapcsán még az év elején bebizonyosodott, hogy számtalan nagy amerikai és angol márkanévnek dolgozó indiai beszállító cég, többek között a GAP-nek exportáló Texport és Shalina Creations is etikátlan módon bánik alkalmazottaival. A Shalina Creations egyik korábbi női dolgozója szerint azért veszítette el a gyermekét, mert a szülés megindulásakor nem engedték, hogy a megfelelő dokumentumok kitöltése nélkül elhagyja munkahelyét. A GAP indiai képviselője az eset kapcsán akkor azt nyilatkozta, hogy a csecsemő halálát nem a dokumentumok kitöltetése okozta, hanem az, hogy szülés után az anya elejtette a babát. A GAP tagja a brit nemzetközi fejlesztési minisztériumon keresztül felállított nonprofit Etikus Kereskedelmi Kezdeményezésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.