Kolozs András 2000–2001 fordulóján jelentkezett a Mátyásföldet, Sashalmot és Cinkotát magába foglaló XVI. kerület szocialista alapszervezetébe – mondta el kérdésünkre Horváth Mihály, az előző ciklus kerületi képviselő-testületének MSZP-frakcióvezetője. A fiatalember aztán tető alá hozta a Fiatal Baloldal helyi szervezetét, így ifjúsági kvótás jelöltként a 2002-es önkormányzati listán be is jutott a kerületi képviselő-testületbe, majd a Medgyessy-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatalban is munkát kapott.
– Kolozs 2003-ban az újdonsült ifjúsági és sportminiszter, Gyurcsány Ferenc kabinetjébe került, majd hamarosan a tárcavezető személyi titkára lett. (Ebben a pozícióban 2006. július 15-ig maradt.) 2004 derekán, amikor Gyurcsány ült a miniszterelnöki székbe, Kolozs, összefogva Vidorné Szabó Györgyi helyi országgyűlési képviselővel, aktivizálódott a kerületi szervezetben – emlékezett vissza Horváth Mihály. – Egyértelműen Gyurcsány mellett lobbiztak, s az nyilvánvaló, hogy a miniszterelnöknek és személyi titkárának szoros politikai kapcsolata volt. Véleményem szerint nehéz nem összekapcsolni ezt azzal, hogy a XVI. kerületi pártszervezetben mik történtek. Vidorné és Kolozs már korábban elkezdtek tagokat felvenni, még ugyan visszafogott mennyiségben, de céltudatosan; ezt egy most folyó személyiségi jogi perben több tanú ki is fejtette.
Zuschlag-féle pártfoglalások
Horváth Mihály szerint az országban lezajló Zuschlag-féle pártfoglalások sorába illeszkedtek a kerületi történések is. Egy-egy kiválasztott alapszervezet fokozatosan elkezdett duzzadni, 2004 őszén a Vidorné–Kolozs-féle szárny meg is nyerte a helyi tisztújítást.
– Az új csoport az önkormányzati választások jelölőlistáját is teljhatalmúan akarta összeállítani – mondja a volt frakcióvezető-közgazdász. – Nem véletlen, hogy 2006 elején a Fiatal Baloldal helyi szervezetébe, illetve az MSZP alapszervezeteibe elkezdtek belépni fiatalok, olyanok, akik nem is kötődnek a kerülethez. Vidorné az országgyűlési választáson simán nyert, de még polgármesterjelölt is kívánt lenni. A kerületi MSZP-szervezet tagságának másik fele viszont az addigi polgármestert, Szabó Lajos Mátyást támogatta az újraindulásban. Az ellenoldalnak nem lehetett tehát ellenére, hogy a főváros, illetve az ország különböző pontjairól származó egyének beszivárognak a cinkotai és a rákosszentmihályi alapszervezetbe. Az utóbbiban például összehívtak egy taggyűlést, mégpedig arra a napra, amikor a polgármesterjelöltekről kellett dönteni; Vidorné támogatói fel is vetettek másfél tucatnyi új tagot, magyarázza Horváth Mihály, ám a másik oldal emberei beléptették a pártba a családtagjaikat, akik legalább helyi lakosok voltak. Így a Kolozs–Vidorné-szárny hirtelen vesztésre állt.
– Ekkor ott tartottunk, hogy mégis a nyolc éve a kerületet vezető Szabó lesz az MSZP polgármesterjelöltje – nyomatékosítja Horváth Mihály. – Riválisaink az elnökség többségét adva azonban az összehívott kerületi tag- és küldöttgyűlést június 12-én jogszerűtlenül feloszlatták, arra hivatkozva, hogy túl sokan vagyunk. Közben Mátyásföldön felvettek 24 új tagot, Sashalmon pedig 163 főt – egyetlen óra alatt, az ő delegáltjaik a polgármester-jelölő küldöttgyűlésen már királycsinálóként léphettek fel.
Kérdés az is – vélekedett Horváth –, hogy a Sashalomra felvételt nyert új MSZP-tagok 60 százaléka vajon létezik-e, illetve fiktív módon lettek-e beléptetve a pártba. A következő taggyűlés persze határozatképtelennek bizonyult, mert a felduzzadt tagság fele sem jött el; ennek megfelelően átalakult a szeánsz küldöttgyűléssé, amely éppen határozatképes lett.
– A tényleges, valahol létező vagy teljesen fiktív párttagok után delegált küldöttek többsége pedig Vidorné mellett sorakozott fel. Kolozs András annak ellenére Vidorné mellett állt ki kerületi elnökségi tagként, hogy az őt delegáló cinkotai alapszervezet döntése értelmében Szabó Lajos Mátyást kellett volna támogatnia – állítja Horváth Mihály. – S ha már ő volt a miniszterelnök személyi titkára, akkor a vitatható, jogszerűtlen és etikátlan tömeges tagfelvételek láttán fel kellett volna emelnie a szavát – tette hozzá. (Igaz, Vidorné végül megnyerte a tavaly őszi polgármester-választást.)
Biztatás Gyurcsány irányából?
A Horváth Mihály–Szabó Lajos Mátyás-féle szárny minden lehetséges fórumon panaszt tett, hivatalos dokumentumokban értesítették a pártvezetést is. Hogy Gyurcsány Ferencnek is tudnia kellett a városrész baloldali mozgalmát megrengető tömeges és gyanús tagbeléptetésekről, arra bizonyság az a beadvány, amelyet 2006. június 16-án az MSZP országos elnöksége és országos választási bizottsága – ezt a grémiumot a kormányfő vezette – számára küldött el Horváth Mihály frakcióvezető és még három kerületi szocialista potentát; a négyoldalas levélben azonnali beavatkozást kérnek a párt akkori két legfontosabb vezető testületétől, hogy gyorsan állítsák helyre a jogszerű működést. A további történéseket regisztrálva július 1-jén Horváthék újabb levelet intéztek a két országos vezető párttestülethez. A párt illetékes fórumai az egymásnak való ide-oda tologatás után helyi politikai ügynek minősítették a történteket, amelyeket a kerületi berkeken belül kell megoldani.
– Csupán a budapesti etikai bizottság nyilvánította utólag szabálytalannak a jelöléseket, de minden következmény nélkül. A pártközpontban a belépési nyilatkozatokat meg lehetett, sőt kellett volna vizsgálni – hangsúlyozza Horváth Mihály. – Csak azt hihetem ezután, hogy Kolozs és Vidorné a kormányfő irányából valamiféle biztatást érezhetett. Kolozs András, aki jelenleg fővárosi szocialista frakcióvezető-helyettes, az állításra, miszerint az alapszervezetekbe beléptek – nem kevesen – olyanok is, akik nem kötődtek a kerülethez, úgy reagált: az MSZP alapszabályával nem ellentétes az ilyen, amúgy általános gyakorlat. A lakhely nem elsődlegesen mérvadó abban, ki hol tag a pártban. – A Fiatal Baloldal elsősorban baráti körök mentén, s nem területi alapon szerveződik – magyarázza. – Ezekhez a szabályos belépésekhez csak annyiban volt közöm, amennyiben megszavaztam a felvételüket.
Kolozs ugyanakkor azt állítja: tudomása szerint a szóban forgó taggyűlések, s később a küldöttgyűlés a szocialista párt alapszabályának megfelelően szabályosan zajlottak, és ezeken így is jártak el. Hozzáteszi, hogy a cinkotai MSZP-alapszervezetnek nem volt Szabó Lajos Mátyást támogató hivatalos döntése.
– A miniszterelnök mellett végzett munkám adminisztratív jellegű volt, s mindig élesen elkülönült a politikai tevékenységemtől. A munkahelyi leterheltségem miatt a szervezeti életben ténylegesen keveset tudtam részt venni, igyekeztem szűkebb hazám, Cinkota ügyeire koncentrálni, helyi képviselőként az ottani ügyeket segíteni – hangsúlyozza Kolozs András. – Azt pedig, ugye, senki nem gondolja komolyan, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnöke egy helyi MSZP-alapszervezet pillanatnyi vitáival foglalkozik?
Csoda történt…
– Jött a hír, hogy valami nagy csoda történt: a kerületi MSZP-szervezetbe rövid idő alatt körülbelül 190 ember belépett – emlékezett vissza megkeresésünkre Szabó Lajos Mátyás korábbi polgármester. – Ehhez azt kell tudni, hogy 1992-ben igazoltam ide, és egészen a tavalyi évig átlagosan mintegy 150 fő körül mozgott a kerületi MSZP-tagok száma. Az egykori városatya szerint azonban igen nagy kérdés, hogy vajon valaha megjelent-e valamilyen teremben majd kétszáz ember egyszerre. Úgy gondolja, nem így történt, ezért is írt egy kérelmet a párt négy vezetőjének.
– Érdemi választ sajnos nem kaptam, csak arra kértek a pártközpontban, hogy a jelölési folyamatot vigyem végig – mondta a volt polgármester. – Végül alulmaradtam a polgármester-jelöltségért lefolytatott szavazáson, de csak a tömegesen beléptetett új tagok után delegált küldöttek miatt. Vártam, hogy az etikai vizsgálatot mégiscsak elvégzik, párszor még telefonáltam, aztán praktikusan végül értelmetlenné vált az egész a választások szoros dátumai miatt. Jelezném azonban az országos etikai bizottságnak, hogy nem vontam vissza a kérelmemet.
A történetnek még nincs vége. Horváth Mihály személyiségi jogainak többszöri megsértése miatt polgári pert indított az üggyel összefüggésben; a tagfelvételek szabályos mivoltát pedig a rendőrség vizsgálja. Ez néhány hónap után a nyáron indult be igazán, s amúgy néhány kerületi szocialista feljelentése nyomán kezdődött.
Traktorral hajtott át a feleségén a szabolcsi férfi
