Kikötés közben találta meg egy helyi lakos a nagyjából egy méter hosszú, a kiemeléskor 22 kilogramm súlyú csontot – tájékoztatta lapunkat Kovács Géza, a Tiszadadai Helytörténeti Gyűjtemény igazgatója. Reményei szerint a folyóból előkerült leletet több is követi, ha sikerül megtalálni pontos származási helyét. A maradvány különlegessége, hogy megmaradt rajta az állat szőre, amiből mintát küldenek a szakembereknek, hogy megállapítsák a korát, s DNS-mintát vegyenek. Ahogy a nedvesség távozik belőle, a lelet folyamatosan veszít súlyából, jelenleg 18 kilogramm. Akkor lehet konzerválni, ha teljesen kiszáradt – tette hozzá az igazgató.
A természettudományi múzeumban lehetőség lesz arra, hogy tüzetesen megvizsgálják a maradványt, s akkor kiderül, hogy valóban szőr borítja-e a csontot – közölte Berendi Erzsébet archeozoológus. Szerinte egyelőre fenntartásokkal kell kezelni ennek valódiságát, előfordulhat, hogy a vízben tapadt rá valamilyen növény vagy anyag. Ha kiderül, hogy valóban megmaradt a szőr, akkor egyedülálló régészeti kincs került a kutatók kezébe. A lelet elemzése azért is fontos, hogy megállapítsák a származási helyét. A tudós elmondta: valószínűleg a partról sodródhatott a folyóba, ezért nem a víz alatt kell keresni az állat többi részét. Ilyen hosszú időt csak oxigénszegény környezetben, agyagos vagy mocsaras területen vészelhetett át a maradvány. Ezért a felületén található anyagmintát össze kell vetni a környék talajával, így rábukkanhatnak a többi csontra is.
Idén több mamutmaradvány került elő hazánkban, többek között a Balaton és a főváros környékéről. A tiszadadai lelet azért is különleges, mert nincs eltörve, s nagyon jó állapotban bukkant elő.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
