A mecseki szén kitermelése – az uránbányászat mellett – két évtizede még szinte az egyetlen nehézipari tevékenységet jelentette a dél-dunántúli a térségben. A kilencvenes években döntés született: meg kell szüntetni a bányászatot, az utolsó fejtést, a Pécs melletti Karolinát 2004-ben zárták be. A döntés miatti gazdasági sokkot a térség azóta sem tudta kiheverni, s bár az elmúlt esztendőkben kísérletek történtek arra, hogy a fekete gyémántot ismét a felszínre hozzák, ezek sikertelennek bizonyultak.
Most azonban úgy tűnik, egy pécsi cég eredménnyel járhat. A vállalkozás több éve végez geológiai kutatásokat a Mecsekben, az egykori bányászvárostól, Komlótól alig húsz kilométerre fekvő Nagymányok–Váralja–Máza térségben: a területen a becslések szerint mintegy másfél milliárd tonna szenet rejthet a mély. A cég viszont ennek csak kis részét, mintegy másfél millió tonnát termelné ki az elkövetkezendő húsz év során. A vállalkozás olyan területen indítaná újra a kétszáz éves múltra visszatekintő mecseki szénbányászatot, ahol korábban mélyműveléssel hozták napvilágra a tüzelőanyagot, ők viszont külfejtéssel termelnék ki ezt egy negyvenhektáros területen.
Verbőczi József, a vállalkozás ügyvezetője a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy első körben a külszíni fejtésre helyezik a hangsúlyt, de már dolgoznak a mélyművelési bánya tervein is – ez utóbbi megnyitása esetén több mint százmillió tonna szenet hozhatnak majd a felszínre. Az ügyvezető elmondta azt is, hogy az ásványi anyagot nem csak tüzelőként lehet hasznosítani, így ha lehetőségük lesz rá, a vegyipar igényeit is igyekeznek majd kiszolgálni. Ráadásul terveik szerint egy erre a célra alkalmas feldolgozóüzemet is telepítenek majd a térségben.
A külszíni tevékenységben érintett egyik település, a Baranya és Tolna megye határán fekvő, kétezer-hatszáz lakosú Nagymányok polgármestere, Karl György a bányanyitási szándékkal kapcsolatban óvatosan fogalmaz. Mint mondja, nem igazán örülnek annak, hogy ismét szénbánya nyílik a környéken, viszont mérlegelniük kell azt is, hogy a település számára hatalmas lehetőséget jelent a tervezett beruházás. Hozzáteszi, többfordulós egyeztetésen vannak már túl, s a tárgyalások során olyan szerződéstervezet kidolgozását szeretnék elérni, amelyik mindkét fél számára megfelelő. Elsődleges céljuk, hogy a szállítási útvonal elkerülje a települést – mindezek mellett a légszennyezettséget, illetve a szeizmikus mozgásokat is szigorúan mérik majd, s az előírt határértékek esetleges túllépése esetén a termelést is leállíttathatják.
Nagymányokon várhatóan nem ez lesz az egyetlen külfejtés: a község önkormányzata ugyanis a hatvanas években bezárt mészkőbányát is újranyitná. A település polgármestere ez utóbbival kapcsolatban elmondta, a koncessziós jogot már bejegyezték, a kőkitermelést egy vállalkozással közösen indítanák el, a szállítást pedig ők is a települést elkerülő, a szénbánya miatt épülő új úton végeznék. A beruházásról november 12-én és 13-án közmeghallgatást tartanak Nagymányokon és Váralján, a másik érintett községben.
Conchita Wurst kiborult a Bundestag döntése miatt
