Nincs fizikai áramhiány a régióban, ahogyan azt sokszor mondják – véli Kaderják Péter, a Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának (REKK) vezetője, aki szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) termelési kapacitást tart vissza az áram árának mesterséges felhajtása érdekében.
Egy, a REKK által készített tanulmányból az derül ki, hogy az áremelkedés csökkenthető lenne, ha az MVM megnyitná a versenyt a termelői piacon is. Jelenleg ugyanis az MVM hosszú távú megállapodások alapján vásárolja fel az erőművek által megtermelt energia mintegy háromnegyedét. A REKK szakértői szerint viszont ha ezek nagy részét felbontanák, akkor kilowattóránként akár 1,5-2 forinttal is alacsonyabb lehetne az áram ára. Az elemzés szerint ez abban az esetben lenne optimális, ha csak a Paksi Atomerőművel, a Csepel II. Erőművel, illetve a Mátrai Erőművel maradnának fenn a hosszú távú megoldások. Bár az ilyen szerződések megszüntetésekor az MVM-nek kompenzációt kellene fizetnie az áramtermelőknek, a REKK meglátása szerint nyerne is a vállalat: azzal, hogy a nem hatékony erőműveitől megszabadulna.
– A magyar erőművek nem az MVM miatt nem termelnek teljes kapacitással, hanem mert különböző az energiarendszerben betöltött szerepük, a különféle erőműtípusok eltérő termelési menetrendet képesek biztosítani költséghatékonyan – nyilatkozta megkeresésünkre Tringer Ágoston, az MVM Zrt. kommunikációs vezetője, aki a hosszú távú megoldásokra vonatkozó elemzést is hibásnak tartja. Mint fogalmazott, az ezek felbontása esetén prognosztizált alacsonyabb ár közgazdasági nonszensz. Ezt azzal indokolta, hogy a jelenlegi keresleti piacon az egyedi aukción elért árak sokkal magasabbak lennének, mint a jelenlegi. – Nem valószínű, hogy bármely erőmű saját aukciója során önállóan megtette volna azt az önkorlátozást, amit az MVM a hazai fogyasztók védelmében megtett – tette hozzá Tringer, utalva a piaci áramár alatti kezdőértékre.
Már ezen a nyáron elvihet egy újabb Liverpool-játékost a Real Madrid
