Mesterséges áramdrágítás?

Szándékosan okoz áramhiányt a Magyar Villamos Művek az áram árának felhajtásáért – állítja a Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának vezetője. A villamos művek szerint viszont nem rajtuk múlik, hogy az erőművek nem tudnak több energiát termelni.

Dékány Lóránt
2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs fizikai áramhiány a régióban, ahogyan azt sokszor mondják – véli Kaderják Péter, a Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának (REKK) vezetője, aki szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) termelési kapacitást tart vissza az áram árának mesterséges felhajtása érdekében.
Egy, a REKK által készített tanulmányból az derül ki, hogy az áremelkedés csökkenthető lenne, ha az MVM megnyitná a versenyt a termelői piacon is. Jelenleg ugyanis az MVM hosszú távú megállapodások alapján vásárolja fel az erőművek által megtermelt energia mintegy háromnegyedét. A REKK szakértői szerint viszont ha ezek nagy részét felbontanák, akkor kilowattóránként akár 1,5-2 forinttal is alacsonyabb lehetne az áram ára. Az elemzés szerint ez abban az esetben lenne optimális, ha csak a Paksi Atomerőművel, a Csepel II. Erőművel, illetve a Mátrai Erőművel maradnának fenn a hosszú távú megoldások. Bár az ilyen szerződések megszüntetésekor az MVM-nek kompenzációt kellene fizetnie az áramtermelőknek, a REKK meglátása szerint nyerne is a vállalat: azzal, hogy a nem hatékony erőműveitől megszabadulna.
– A magyar erőművek nem az MVM miatt nem termelnek teljes kapacitással, hanem mert különböző az energiarendszerben betöltött szerepük, a különféle erőműtípusok eltérő termelési menetrendet képesek biztosítani költséghatékonyan – nyilatkozta megkeresésünkre Tringer Ágoston, az MVM Zrt. kommunikációs vezetője, aki a hosszú távú megoldásokra vonatkozó elemzést is hibásnak tartja. Mint fogalmazott, az ezek felbontása esetén prognosztizált alacsonyabb ár közgazdasági nonszensz. Ezt azzal indokolta, hogy a jelenlegi keresleti piacon az egyedi aukción elért árak sokkal magasabbak lennének, mint a jelenlegi. – Nem valószínű, hogy bármely erőmű saját aukciója során önállóan megtette volna azt az önkorlátozást, amit az MVM a hazai fogyasztók védelmében megtett – tette hozzá Tringer, utalva a piaci áramár alatti kezdőértékre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.