Multik fölözik le az uniós pénzeket

Multinacionális cégek vagy azok hazai leányvállalatai viszik el az uniós gazdaságfejlesztési pénzek javát. A forrásoknak csak töredékrésze juthat el a magyar tulajdonosok kezében lévő kis- és közepes vállalkozásokhoz, amelyeknek pedig a legnagyobb szükségük lenne a támogatásokra.

2007. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem értek egyet azzal, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv gazdasági operatív programjából (gop) nagyvállalatok is forráshoz jussanak – nyilatkozta lapunknak Rácz Margit, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója. A közgazdász elsősorban azért nem helyesli a jelenlegi gyakorlatot, mert ez ellenkezik az egységes belső piac versenysemlegességének elvével. – A közös versenypolitika egyik alapvető célja – mondta a kutatási igazgató –, hogy a cégeknek juttatott támogatások visszaszoruljanak. Ebben a folyamatban végül olyan kompromisszum született Brüsszelben, hogy egy-egy céget nem lehet támogatni, csak olyan, úgynevezett horizontális támogatásokat lehet nyújtani, ami valamilyen cél érdekében elsősorban kis- és közepes vállalkozások (kkv) számára adható. A gop-nál ezt a versenysemlegességi célt a szakember szerint úgy értelmezték, hogy vállalatmérettől függetlenül érdemes támogatást nyújtani minden megfelelő minőségű pályázatra.
*
Az MTA kutatási igazgatója leszögezte: amennyiben vállalatmérettől független támogatásokra kerül sor, akkor nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy a hazai kkv-k háttérbe szorulnak, hiszen a nagy cégeknek jóval nagyobb befolyásuk, szakértői csapatuk van, tehát a versenyben sikeresebbek lesznek. Mindezek alapján a gopnál a cégtámogatásokat csak a kkv-k számára szabadna folyósítani, mert ezzel a támogatással sértjük meg a legkevésbé az egységes belső piacon a tisztességes versenyt.
A gazdaságfejlesztési pályázatoknál nem a magyar vállalatok kerülnek előnybe – figyelmeztettek már korábban is pályázati szakértők és szakmai szervezetek. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke különböző fórumokon már többször kifejtette: az óriásberuházásokkal nem a hazai cégeket hozzák helyzetbe. – Láttam már olyan beruházást, ahol 60 milliárd forint volt az összeg: a munkát átadta a nyertes francia egy másik franciának, majd átkerült a megbízás egy libanonihoz, aki fél áron kiadta az egészet egy magyar cégnek – állapította meg a köztestület vezetője. – Míg a kkv-k a túlélésért küzdenek, addig az uniós pénzeknek legfeljebb a 10-15 százaléka jut majd nekik – mondta a Magyar Rádiónak nyilatkozva az MKIK elnöke. Parragh leszögezte: az összes uniós pénz 9-10 százalékát fordítjuk gazdaságfejlesztésre közvetlenül, ami a turizmussal együtt 14-15 százalékot jelent. Ugyanő korábban azt is nehezményezte, hogy a vállalkozók 90-95 százaléka a nehezített feltételek miatt nem pályázik, leszámoltak az uniós pénzekkel kapcsolatos illúzióikkal.
Az Új Magyarország fejlesztési terv végrehajtását ellenőrző parlamenti bizottság egyik ülésén Maróczi Imre, a Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetségének elnöke is a kkv-kat sújtó „nagy kihívásnak” nevezte az óriási önrészt, az egy alkalmazottra jutó négymillió forintos árbevételi kritériumot, valamint a három esztendőn keresztül teljesítendő, évi 10-15 százalékos árbevétel-növekedési kötelezettségét.
– Ebben a pályázati rendszerben szóba sem jöhetnek a magyar munkavállalók nagy részét foglalkoztató mikro- és kisvállalkozások – fogalmazott lapunknak Petykó Zoltán, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke, aki szerint a kicsik a tőkeszegénység és a gyengébb háttér miatt a nagyvállalatokhoz képest egyenlőtlen esélyekkel indulnak az uniós pályázatokon. A BKIK vezetője elmondta: a pályázati kiírások nem támogatják a hazai kisvállalkozásokat. Petykó szerint az uniós gazdaságfejlesztési pályázatok a magyar kkv-k töredékét tudják csak megszólítani, mivel csak a közepes vállalatok legfelsőbb rétege képes megfelelni a kiírásban szereplő feltételeknek. Éppen ezért olyan megoldások beépítését javasolják, amelyek biztosíthatnák az uniós forrásokra leginkább rászoruló hazai vállalatok előnyösebb helyzetbe hozását.
A kis- és közepes vállalkozások nem kapnak elég állami támogatást EU-szerte, habár az uniós szabályok elvileg őket részesítenék előnyben a nagyvállalatokkal szemben – figyelmeztetett tegnap az EU versenyügyi biztosa is. Neelie Kroes szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy a tagállamok nem mindig kezelik prioritásként a kkv-k támogatását. Gyakran a nagy cégek aratják le az állami támogatások többségét – idézi a biztost a Reuters.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.