Daróczi Dávid szóvivő azt hangsúlyozta: a kormány rendet kíván tenni a népszavazás és a választójogi szabályozás terén, hogy világos és egyértelmű legyen a helyzet, illetve kizárja a visszaélések lehetőségét, amire a jelenlegi szabályozásban meglévő kiskapuk adnak lehetőséget. Szerinte a rendteremtés része, hogy egyértelművé tegye, mennyi ideig kötelező az Országgyűlésre nézve egy eredményes ügydöntő népszavazás. A kormány módosító javaslata szerint a választópolgárok döntése két évig köti majd a törvényhozást. Az úgynevezett népszavazási kötőerő azt jelenti tehát, hogy az Országgyűlés két éven belül nem hozhat a népszavazás eredményével ellentétes döntést – mondta a szóvivő. Hozzátette: két éven belül nem lehet majd azonos tartalmú kérdésekben népszavazást kezdeményezni, ezt nevezik népszavazási moratóriumnak.
Daróczi Dávid a választási szabályok módosításáról szólva emlékeztetett arra, hogy a jelenleg érvényes szabályokban van egy kiskapu, ami lehetővé teszi a trükközést. Aki igazolást kér hozzá, az a választások második fordulójában akkor is szavazhat, ha az első fordulóban még egy másik választókerületben voksolt, és ott megválasztották a parlamenti képviselőt. A mostani módosítás lényege, hogy az országgyűlési választások második fordulójában a választópolgár már nem szavazhat, ha abban a választókerületben, ahol az első fordulóban szavazott, a választás érvényes és eredményes volt. Az eddigi választásokon 50-60 ezer ember szavazott igazolással, távol a lakóhelyétől.
A Fidesz szóvivője közleményében arra emlékeztetett, hogy a pártnak régóta készen áll az olcsóbb és több demokráciát célzó javaslatcsomagja, mely egyrészt kevésbé költségessé, másrészt átláthatóbbá, hitelesebbé tenné a választási eljárást, kizárva a manipuláció lehetőségét is. Szijjártó Péter emlékeztetett rá: a kormány szerdán elfogadott módosító javaslatai érintik az alkotmányt, a választási eljárási és a népszavazási törvényt, amelyek kétharmados támogatást igényelnek. A Fidesz szerint semmi baj nem lenne a népszavazás intézményével, ha a Gyurcsány-kormány tiszteletben tartaná ezt a demokratikus és alkotmányos lehetőséget. Szijjártó úgy vélte, „a kormány retteg a szociális népszavazástól, amely a magyar emberek méltó válasza lenne a gyurcsányi hazugságok okozta súlyos társadalmi, gazdasági és szociális válságra”.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
