Alkotmányos követelmény lesz ezentúl a fenntartható költségvetés – ez a legfontosabb eleme annak a három törvényből álló közpénzügyi csomagnak, amelyet a hét végén terjesztett be a kormány a parlamentnek. A kétharmados többséget kívánó indítvány szerint bekerülne az alkotmányba az a kulcsmondat, miszerint az Országgyűlés és a kormány csak a költségvetés veszélyeztetése nélkül gyakorolhatja hatásköreit. Ez azt jelenti, hogy a jövőben a kabinetnek kötelessége lesz úgy megtervezni és végrehajtani a büdzsét, hogy azzal nem áshatja alá a költségvetési törvényben meghatározott folyamatokat. Ugyanez a parlamentre is vonatkozik: az Országgyűlés ezentúl nem fogadhat el olyan jogszabályt vagy törvénymódosítást, amelyik felborítja a már jóváhagyott büdzsét.
A jövőben tehát nem fordulhatna elő az a tavalyi gyakorlat, amikor a kormány – felrúgva a parlament által elfogadott költségvetést – választási költekezésbe kezdett, jelentősen megnövelve az államháztartás hiányát. Nem ismétlődhetne meg a 2005 őszén megszavazott ötéves adócsökkentési program esete sem. Ekkor az első Gyurcsány-kabinet javaslatára a parlament kormánypárti többsége úgy fogadta el az erről szóló törvényjavaslatot, hogy tudta: az abban megfogalmazottak nem felelnek meg az államháztartás valós állapotának.
A most elkészült közpénzügyi csomag másik fontos pontja az államadósságra vonatkozik. Az ugyancsak kétharmados egyetértést igénylő javaslat szerint ezentúl csak az infláció mértékével emelkedhet az államadósság. A törvény parlamenti elfogadása esetén tehát itt sem folytatódhat az eddigi gyakorlat, miszerint a költekezések és az osztogatások újabb és újabb hitelfelvételekből, vagyis az adósságállomány növekedéséből valósulnak meg.
Míg a fenti két pontban egyetértésre jutottak a pártok, a teljes közpénzügyi csomagról távolról sincs egyezség. Noha Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter tegnap azt jelentette be, hogy a törvényjavaslat a parlamenti pártokkal szoros együttműködésben készült el, az eddigi ellenzéki nyilatkozatok alapján ez még sincs így. – A kormánypártok és az ellenzék között nincs egyetértés a hamarosan megalakuló költségvetési tanács jogköreit illetően, és jelentős véleménykülönbség mutatkozik az önkormányzatok kérdésében is, az indítvány ugyanis erőteljesen korlátozná a települések eladósodását – jelentette ki lapunknak Tállai András, a Fidesz szakpolitikusa. Az elvvel az ellenzék egyetért, ám azt szeretné, hogy a kabinet először szembesüljön a rohamosan eladósodó önkormányzatok fő gondjaival. Ennek hátterében az áll, hogy az elmúlt években egyre több feladat hárult a településekre, amelyek reálértéken évről évre kevesebb pénzből gazdálkodhattak.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
