Az idén júliusban mutatta ki először a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), hogy a kormány megszorító intézkedései nyomán már nemcsak a költségvetési, hanem a versenyszférában is csökken a foglalkoztatottak száma. Ennek következtében az idén júliusban a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma 34 ezer fővel csökkent, augusztusban már mintegy 40 ezerrel, szeptemberben pedig már 62 ezer fővel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban. A KSH adatai szerint az alkalmazásban állók száma a nemzetgazdaság egészét tekintve szeptemberben 2,742 millió fő volt. Az év első kilenc hónapjában a költségvetési szférában 755 ezren, a versenyszférában mintegy 1,939 millióan dolgoztak. A költségvetési intézményekben csaknem 4,8 százalékkal csökkent a létszám. Az ide tartozó fő gazdasági ágak mindegyikében – a közigazgatásban, az oktatásban és az egészségügyben – szintén kevesebben dolgoztak.
A január–szeptemberi időszakban a bruttó átlagkeresetek összességében 8,2 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 2,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A kilenc hónap átlagában a reálkereset – a fogyasztóiár-index 8,3 százalékos növekedése miatt – 5,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagosan bruttó
180 300 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 172 200 forintot kerestek. A bruttó bérek robusztus növekedéséhez képest az év első kilenc hónapjában a nettó keresetek átlagosan alig 2,2 százalékkal emelkedtek, amiben meghatározó szerepet játszott az alkalmazottakat terhelő egészségbiztosítási és munkavállalói járulék múlt év szeptemberi, illetve az egészségbiztosítási járulék idén januárban végbement további emelése. Ennek következtében a nemzetgazdaságban a havi nettó átlagkereset 111 900 forintot tett ki, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 83 800 forint, a szellemi foglalkozásúaké 143 700 forint volt. Ezekből a fizetésekből a vizsgált időszakban 5,2 százalékkal kevesebb árut és szolgáltatást vásárolhattunk, mint egy évvel ezelőtt.
A reálbérek csökkenése az egyre mélyülő szociális válság biztos jele – szögezte le tegnap Domokos László, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes alelnöke. A politikus kifejtette: egyre kevesebbet ér az emberek fizetése, egyre több magyar család kerül abba a helyzetbe, hogy a hónap végén nem tudja kifizetni a számláit. Ezzel szemben az MTI-nek nyilatkozó Daróczi Dávid kormányszóvivő szerint a mostani reálbércsökkenés megfelel a kormányzati terveknek. Úgy vélte, a közszférában végbement látványos létszámcsökkentés ellenére sem következett be az alkalmazottak számában jelentős visszaesés, ami azt jelzi, hogy a vállalkozások a kisebb belső keresletre nem reagálnak létszámcsökkentéssel.
Drámai mentés Los Angelesben: 31 munkást hoztak felszínre egy összeomlott alagútból
