Lapunknak piaci források megerősítették a Népszabadság tegnapi számában megjelent információkat, amelyek szerint a Gazprom a korábbi 270 dollár helyett már ma is 300 dollárért szállít Magyarországra ezer köbméternyi földgázt, s ez az ár már januárban 340 dollárra emelkedhet. A drágulást ezúttal is a kőolajár emelkedése okozza, hiszen egy 1996-os megállapodás szerint a földgáz nagykereskedelmi árát kilenchavi késleltetéssel a kőolaj és a fűtőolaj, vagyis a földgáz helyett használható energiahordozók árához igazítják. Ez pedig a jövő évre nézve nem sok jót jelent, hiszen a fekete arany sorra dönti meg korábbi árcsúcsait, így a mostani olajár a jövő nyáron teljes egészében beépül a Gazprom tarifájába.
*
Hogy a jól látható árnyomásra a gazdasági tárca mekkora végfelhasználói tarifaemeléssel válaszol, egyelőre nem tudjuk. Információink szerint azonban a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy januárban néhány százalékos lesz a hatósági árak emelkedése, s ezt később, az első és a második negyedév végén újabb drágulás követheti majd. Ezek mértéke nagyban függ attól, hogy folytatódik-e a dollár árfolyamának mélyrepülése a forinttal szemben. A jelenlegi olajár-emelkedés nagyobbik részét ugyanis eddig kiegyenlítette a forint erősödése, ha azonban a hazai valuta gyengülni kezd, a drágulás robbanásszerű is lehet.
Időről időre felmerül, hogy újabb vezetékek építése nélkül is lehetne talán olyan beszerzési forrást találni, amely versenyre, így árai csökkentésére kényszeríthetné a Gazpromot, ám erre jelenleg szinte nincs esély. A legújabb orosz–ukrán gázvitát ugyanis úgy zárták le, hogy tartozása fejében Ukrajna átengedte a tárolóiban lévő, türkmén eredetű földgáz nagy részét Oroszországnak, így most már ennek megvásárlásáról is a Gazprommal kellene megegyezni.
Hazánk Gazprom-tarifája magasabb, mint a környező országokban. A Népszabadság értesülése szerint Ausztria, Szlovákia és Szerbia is olcsóbban jut a gázhoz, mint hazánk. Ukrajna hagyományosan olcsón jut az energiahordozóhoz, Lengyelország és Olaszország ellenben többet fizet a gáz ezer köbméteréért, mint Magyarország. Németország helyzete kiemelt, így nem csoda, ha kedvezőbb tarifát alkalmaz az esetükben a Gazprom. Egyes szakértők szerint hazánk diplomáciai úton megerősített céges kérelem formájában kérhetné az orosz energiavállalattól a tarifa rendkívüli csökkentését. Minderre ez idáig nem került sor – állítja az orosz fél. A kormány, ha akarná, megakadályozhatná a beszerzési ár közvetlen megjelenését a fogyasztói árakban, ahogy 2004-ben tette. Erre azonban nem kerülhet sor, mert júliusban végleg felszabadítják az árakat.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
