A kedvezőtlen makrogazdasági helyzet a hitellel rendelkező háztartásokat is komoly veszélybe sodorhatja – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb elemzéséből. A jegybank Szemle című kiadványában szereplő tanulmány szerint az egyre inkább eladósodó háztartások számára a legnagyobb kockázatot a forint árfolyamának esetleges gyengülése, valamint az elbocsátások jelentik. Mindkét esetben jelentősen megnőne azon adósok tábora, akik képtelenek lennének tovább törleszteni a korábban felvett banki hiteleiket. Az MNB szerint jelenleg az eladósodott háztartások 2,2-4,2 százaléka tekinthető kockázatosnak. Aggasztó ugyanakkor, hogy e háztartások birtokában van a teljes adósság
5,7-12,9 százaléka. A hitelek bedőlésére az észak-magyarországi és az észak-alföldi térségekben van a legnagyobb esély, miközben a legkedvezőbb helyzetet Közép-Magyarországon mérte a jegybank. A fizetési hajlandóságot a rendelkezésre álló jövedelem is erősen befolyásolja. Azon családoknak, ahol az egy főre eső jövedelem nem éri el a 37 ezer forintot, 8 százalékos az esélyük a nem fizetésre. Ahol pedig ez az érték meghaladja a 87 ezer forintot, a bedőlés esélye mindössze 1,4 százalék. A kockázatok az adós életkorától is függnek. A legnagyobb veszélyben a 30 évnél fiatalabb házaspárok vannak, itt a hitelek 18 százaléka tekinthető kockázatosnak.
Az MNB kimutatása szerint hazánkban a lakossági hitelállomány GDP-hez viszonyított aránya még nem érte el a nyugat-európai átlagot, ám a törlesztőrészletek nagysága már igen. A jövedelemhez viszonyított törlesztőrészlet hazánkban például már magasabb, mint Olaszországban vagy Franciaországban, de még alacsonyabb, mint Nagy-Britanniában. A törlesztőrészletek jelenleg a lakossági jövedelem 10 százalékát viszik el, ám baljós jelnek tekinthető, hogy az adósok csupán 18 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással.
Szétverte a jegyautomatát és a várótermet, de ez nem volt elég, leköpte az ellenőrnőt, majd ütötte, ahol érte
