Vita az igazgatásról

Felbolydult a bírói kar: miközben az új szakmai egyesületet szervező Cserni János ellen pszichopatikus megnyilvánulás címén egyesek fegyelmit kezdeményeztek, a régi bírói egyesület a hónap végén választmányi ülést tart. Mindez csak a felszín, hiszen decemberben a megyei bíróságok elnökeinek többségét újraválasztják, a jövő év közepén pedig lejár a Legfelsőbb Bíróság elnökének mandátuma.

2007. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy meg nem nevezett bíró azzal az indoklással kért fegyelmi eljárást a Fővárosi Bíróság (FB) bírája, Cserni János ellen, hogy Tibike néven új bírói egyesület létrehozását kezdeményezte. A Tibike természetesen rövidítés, az egyesület teljes neve ez volna: Tisztességes Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület. A fegyelmit kezdeményező bíró indoklása szerint a becézett fiúnév tervezett használata alapján pszichopatikus és egyéb tünetek állapíthatók meg. A javaslattevő azt kéri Gatter Lászlótól, a Fővárosi Bíróság elnökétől, Csernit alkalmatlanság címén távolítsa el a testületből. A Tibike főként a bírósági vezetők, s az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) tevékenységét szeretné figyelemmel kísérni az alapszabály tervezete szerint. Az egyesület szervezői az igazgatás, a bírói önigazgatás szakszerűségét, célszerűségét, törvényességét elemeznék. A bírói függetlenség érvényesülését és az ügyfelek megfelelő kiszolgálását is szeretnék előmozdítani.
Az egyesületnek a bírák és a bírósági alkalmazottak közül bárki tagja lehet. Egy későbbi szabály ugyanakkor úgy rendelkezik, hogy az egyesület tagjai, amennyiben vezetővé válnak, tisztségük idején kötelesek szüneteltetni tagságukat. Cserni János, a Fővárosi Bíróság (FB) bírája, az egyesület szervezője ehhez azt fűzte hozzá: vezetők is beléphetnek a szervezetbe, de csak pártoló tagként. Cserni nem érti, miért okoz ekkora felzúdulást a kezdeményezése, hiszen szakmánként több egyesület is működhet. Arra a felvetésre: miért akarja az egyesületet tisztességes bírósági igazgatásért egyesületnek nevezni, mintha mások nem a tisztességes igazgatást pártolnák, azt válaszolta: az alapszabály szövege csak tervezet, a végleges változatról majd a belépni szándékozók döntenek. Cserni és a meg nem nevezett kezdeményezők az egyik dokumentum szerint elsősorban két nagy budapesti ítélkezési fórum, a Pesti Központi Kerületi Bíróság és a Pest Megyei Bíróság munkatársainak jelentkezésére számítanak. A bejegyzés a Fővárosi Bíróság feladata lehet. Ez természetesen attól függ, hol lesz az egyesület székhelye.
A Tibike feltűnése felbolydulást keltett. A szervezet nem titkolt célja ugyanis, hogy alternatívát nyújtson azoknak a bírósági dolgozóknak, akik érdekeik képviseletét a Magyar Bírói Egyesület nevű szervezet (MBE) részéről nem tartják megfelelőnek. Az MBE az ország 2800 bírája közül 1400-at tudhat tagjai között, ám többek közlése szerint tevékenysége kifulladt. A választmány következő ülésén ezt várhatóan szóvá teszik majd. Uttó György, az MBE elnöke lapunknak azt mondta: a bírák főként azzal elégedetlenek, hogy 2003 óta nem kaptak fizetésemelést, a hetvenéves korukban nyugdíjba vonulók javadalmazása nemzetközi összehasonlításban nagyon alacsony. Az életpályamodell építése, kiteljesítése további erőfeszítéseket kíván. Az elnök szerint az új egyesület ezzel a kérdéskörrel az eddigi tervek szerint nem óhajt foglalkozni. Főként az igazgatási, vezetési rendszer működését követné figyelemmel. Uttó György elmondta: az egyesület november 30-án és december elsején tartandó következő ülésére tegnap postázta a meghívókat. A tanácskozás már korábban meghirdetett témája mellett bizonyára szó lesz a Tibike körüli fejleményekről is. A rendezvényen részt vesz Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke.
Lomnici az ügyben nem nyilatkozik, szerinte ugyanis nem az alternatív egyesület és az OIT vitájáról van szó. Lapunknak ugyanakkor több szakember elmondta: értelmezésük szerint a Tibike az eddigi egyesületi működés mellett az igazgatási rendszer kritikája is. Úgy látják, az MBE nem tudja kellően előmozdítani a szakmai fejlődést, az igazságszolgáltatás öntisztulásának folyamatát. És nem képes kontrollálni a tíz éve létrehozott, több szempontból is bírálható igazgatási szervezetet. Nem tudott hozzájárulni, hogy a bírák és a vezetők közül kiszűrjék az alkalmatlanokat, noha ez a kar elsőrangú érdeke lenne. A tárgyalóteremben olykor előfordulnak tűrhetetlen megjegyzések. Az egyik bíró például egy gyermektartási ügy tárgyalásán azt mondta a felperes ügyvédjének: Jó vastagon fogott az ön ceruzája, ügyvéd úr! Én ennek a tartásdíjnak a felével is beérném. A kijelentést etikai eljárás követte. Ez az ügy persze messze van attól a korábbi esettől, amely még 2003-ban történt. Egy alaptalanul letartóztatott roma testvérpár kártérítési perében, mint emlékezetes, a bíró azt rögzítette az ítéletben, a felperesek átlagosnál primitívebb személyisége olyan mértékben növelte börtöntűrő képességüket, hogy emiatt nem indokolt, hogy a magyar állam nagy összegű kártérítést fizessen. Az ellenoldal képviselői úgy látják, Cserni János személyében van a hiba. Megnyilvánulásai miatt az MBE két alkalommal is etikai eljárást folytatott a bíró ellen. Utoljára azért, mert Cserni aláírt egy olyan nyilatkozatot, amely a köztársasági elnök magatartását helytelenítette a tavaly őszi zavargások kapcsán. Cserni ellenlábasai hangsúlyozzák: az FB bírája a tilalom ellenére politizál. Ezt feltételezésük szerint azért teheti meg, mert a Fővárosi Bíróság elnöke mindenkor kiáll mellette. Közölték, a bíró kezdeményezései azt próbálják kompenzálni, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács nem egyezett bele, hogy Csernit Gatter László elnök kezdeményezésére a Fővárosi Bíróság elnökhelyettesévé nevezzék ki.
Az FB bírája több más közszereplővel együtt régóta kritizálja a 1997-ben létrehozott bírói önigazgatási rendszert. Megfogalmazták például azt a mások által is felvetett kérdést: vajon helyes-e, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban nagy számban vesznek részt a megyei bíróságok elnökei. Így ugyanis az OIT által önmagukat igazgatják. Megkérdőjelezték azt is, célszerű-e, hogy az OIT-t a Legfelsőbb Bíróság elnöke vezeti. A két tisztség szétválasztását javasolták. Felvetődött az is, hogy a bíróságok igazgatását ismételten az igazságügyi minisztériumra kellene bízni. Utóbbi javaslatot a túlnyomó többség elutasítja. Szerintük még csak az hiányozna, hogy az erősen átpolitizált végrehajtó hatalom ismételten szerepet kapjon a harmadik hatalmi ág, az igazságszolgáltatás működtetésében. Lomnici Zoltán a napokban jelentette be: elkészült az a kilencszáz oldalnyi tanulmány, amelyet – az OIT megbízásából – a Pécsi Tudományegyetem, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem állított össze. A tanulmányok a bírói függetlenség és önigazgatás témaköreit elemzik.
A megyei bíróságok elnökeinek többségét decemberben várhatóan újraválasztja az Országos Igazságszolgáltatási Tanács. Lomnici Zoltán hatéves mandátuma a jövő év közepén jár le. Az LB elnökének megválasztásához az Országgyűlés kétharmados támogatása szükséges. Az egyesületi mozgolódás, a bírák önszerveződése minden bizonnyal ezzel is összefügg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.