Washington számít a magyar ellenzékre

Az orosz hatalmi befolyás növekedésével összefüggő aggodalmak miatt az amerikai kormány a magyarországi ellenzéki politikai erőkkel való kapcsolatainak erősítésére törekszik – mondta tegnap az MTI-nek washingtoni kormányzati forrásokra hivatkozva Max Teleki, az amerikai magyarok legnagyobb szervezetének, az Amerikai Magyar Koalíciónak az elnöke.

Munkatársunktól
2007. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Max Teleki azután nyilatkozott erről, hogy az egyhetes hivatalos amerikai látogatását a hét végén befejező Orbán Viktort sok támadás érte itthon, amiért befolyásos amerikai politikusokkal folytatott megbeszélésein, illetve beszédeiben a magyar kormány túlzott oroszbarátságáról beszélt.
A Fidesz elnöke többek között Richard Holbrooke-kal, Hillary Clinton legfőbb külügyi tanácsadójával, Tom Lantossal, a képviselőház külügyi bizottságának elnökével, Judy Ansleyvel, a nemzeti biztonsági tanács európai ügyekkel foglalkozó főigazgatójával, Paula Dobriansky külügyminiszter-helyettessel és Daniel Fried külügyi államtitkár-helyettessel találkozott.
*
Nem szeretne olyan világrendet Amerika, amelyben az energiaforrások feletti rendelkezés közvetlen politikai eszközzé válik. Nem örülnek, hogy ennek látványos példája az orosz külpolitika – mondta egyhetes amerikai látogatásának végén az MTI-nek Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja kutatóintézetben mondott beszédében kifejtette, hogy Nicolas Sarkozy és Angela Merkel győzelmével Nyugat-Európában új korszak kezdődik. Másfelől arra mutatott rá, az EU-nak választ kell találnia arra, ahogyan Moszkva érvényesíteni kívánja érdekeit Európán belül.
Az MTI azon kérdésére, hogy a héten általa jelzett helyzetképet, miszerint Washingtonban látják, hogy Magyarország leszakadófélben levő ország, partnerei érzékeltették-e vele, közölte: „Hogyne, ezek újságot és internetet olvasó emberek (…), aki nem vak, az látja, hogy Magyarország egy bajban lévő ország, amely destabilizálódik (…), ezt a tényt a világon mindenhol a politikusok is és az üzleti világ is ismeri.”
Annak kapcsán, felmerült-e a Magyar Gárdától való elhatárolódás kérdése a Tom Lantossal folytatott megbeszélésén, így felelt: „Én egy szuverén állam egyik politikai vezetője vagyok, mindenkivel szívesen beszélek, de senki nincs abban a helyzetben, hogy megmondja nekem, hogy kell gondolkodni valamilyen ügyről (…), de mindenkit kellő tisztelettel meghallgatok.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.