A Mikulás püspöksüvege és pásztorbotja

Olvasónktól
2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

November végén a boltok mindig megtelnek Mikulásokkal (Télapókkal). Így volt ez akkor is, amikor én gyerek voltam – több mint 70 éve –, de a Mikulásnak püspöksüvege volt kereszttel és a kezében pásztorbotot tartott. December 5-én este kipucoltuk a cipőinket, és kitettük az ablakba. Reggel aztán izgatottan szaladtunk oda, és a cipők tele voltak édességgel. Néha a Mikulás személyesen is megjelent püspöksüveggel, pásztorbottal. Tudtuk, hogy ez a Mikulás (Szent Miklós püspök) valamikor valahol messze élt (Kis-Ázsiában), ahol a szegényeket többször – hasonló módon, mint minket – megajándékozta, és most az égből jön el.
Azután jött a szocializmus „boldog” korszaka. Akkor már a Mikulás helyett a Télapó járkált üzemekbe, iskolákba, óvodákba, természetesen keresztes süveg nélkül. Persze hozzánk továbbra is a Mikulás járt. A rendszerváltás után már december elején újra sokszor a Mikulás jár (néha a Télapó is). Tavaly például a tévé arról számolt be jóval december 6-a után, hogy a Mikulás Lappföldről megérkezett (rénszarvasos szánján). Hát hogyan érkezhetett meg a Mikulás, aki Kis-Ázsiában élt, északról? Egyszerűen úgy, hogy a két alakot összekeverték. Igaz, a rénszarvasos Télapónak is megvan a maga hagyománya Nyugat-Európában, Észak-Amerikában.
Dr. Záborszky Miklós, Oroszlány

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.