Gyurcsány Ferenc a továbbiakban nem okoskodhat úgy, hogy az autonómia ügyét azért nem támogatja, mert az rossz az erdélyi magyarságnak. Azok után, hogy Tőkés László a magyarokra leadott szavazatok negyven százalékát kapta vasárnap a romániai EP-választásokon, a hazai kormánynak el kell gondolkoznia azon, hogy továbbra is mellőzhetőnek tartja-e a Romániai Magyar Demokrata Szövetségétől (RMDSZ) eltérő külhoni magyar álláspontokat – mondta lapunknak Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke.
Horváthné Fekszi Márta külügyi államtitkár lapunknak nyilatkozva kijelentette: a magyar–magyar kapcsolatokban új helyzetet teremthet a református püspök választási szereplése. – A kétoldalú kapcsolatokban, főleg az európai politizálás színterén a Tőkés László mögött álló politikai szervezetek és támogatók véleménye is megfontolandó lesz – fogalmazott az államtitkár. Megkérdeztük: ez azt jelenti, hogy az erdélyi magyarságot érintő kérdésekben ezentúl nem csak az RMDSZ-t tekintik egyedüli tárgyalópartnernek? A válasz szerint „minden, európai szinten jelentős, vagyis képviselettel rendelkező politikai erő véleményét meg kell hallgatni”. Horváthné azt is elmondta, hogy kockázatosnak ítélték a Fidesz, illetve személyesen Orbán Viktor kiállását Tőkés László mellett, „mert az volt ennek a veszélye, hogy egyetlen magyar képviselőt sem küld Románia az Európai Parlamentbe”. – Most viszont nem tehetünk mást, mint hogy gratulálunk a püspök úrnak – mondta Horváthné Fekszi Márta.
Az SZDSZ EP-delegációjának vezetője, Szent-Iványi István „kockázatos megosztottságról” beszélt Tőkés László indulása kapcsán. A szabad demokrata EP-képviselő az eredmények ismeretében – illetve azok ellenére – azt nyilatkozta: „az SZDSZ kész megerősíteni és folytatni az RMDSZ-szel kialakult eredményes együttműködést”. Emlékezetes, Eörsi Mátyás, az SZDSZ parlamenti frakcióvezetője nemrégiben Orbán Viktor személyes hatalmi harcának nevezte a Fidesz-elnök Tőkés László melletti kiállását.
PM Orban: Owning a Home No Longer Just a Dream
