Adóemelés miatt is lassult a gazdaság

A magyar gazdaság látványos lassulásának egyik fő oka, hogy a megszorítások középpontjában az adók emelése állt – állapítja meg az ICEG elemzése, amely szerint a konszolidáció eddig elsősorban az adóbevételek növelésén, nem pedig a kiadások csökkentésén alapult.

Szabó Eszter
2007. 12. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lassult volna ilyen látványos mértékben a magyar gazdaság, ha a kormány az adóemelések helyett inkább az állami kiadások csökkentésére helyezte volna a hangsúlyt – derül ki az ICEG European Center gazdaságkutató intézet tegnap közzétett elemzéséből. A dokumentum emlékeztet: a gazdaság éves növekedési üteme a harmadik negyedévben 0,9 százalékra mérséklődött, amire az elmúlt tíz évben nem volt példa. A mélypontot magyarázó eddigi értékelések a stabilizációs csomag kedvezőtlen hatásaival indokolták a lassulást, az ICEG szerint azonban ez korántsem teljes körű magyarázat. Gáspár Pál, az ICEG vezetője úgy látja, hogy a gazdaság fékezésében főszerepet játszott a kiigazítás rossz szerkezete, ugyanakkor hazánk versenyképességi gondjainak elmélyülése és a piaci szereplőknek a magyar gazdaságpolitika iránti bizalmatlansága is rontott helyzetünkön. Az elemzés szerint a költségvetés korrekciója eddig elsősorban az adóemeléseken, és csak kisebb mértékben a kiadások csökkentésén alapult, jóllehet a sikeres kiigazítást felmutató országok épp az ellenkezőjét hajtották végre.
A lassulás másik oka a magyar gazdasági folyamatokkal és a túlköltekező gazdaságpolitikával kapcsolatos bizonytalanság volt, amely döntően a beruházások visszaesésében mutatkozott meg. Az elemzés aggasztónak nevezi a beruházások alakulását és kilátásait, kiemelve, hogy a növekedési ütem ezen a területen már 2004-től csökkenést mutatott, 2006-tól pedig látványos fordulat következett be, először stagnálással, majd visszaeséssel.
A gazdaság fékezésének harmadik oka hazánk versenyképességének romlása. A versenyképességi gondoknak az ICEG szerint több nyilvánvaló jele is volt az elmúlt években, hiszen már a mostani erőteljes lassulást megelőzően sem volt kiemelkedő a magyar gazdaság teljesítménye. Amikor 2004-től gyorsulni kezdett az eurózóna, a magyar gazdaság növekedése fokozatosan lassult – mutat rá az elemzés, amely szerint évek óta egyre nagyobb a különbség hazánk és a többi közép- és kelet-európai tagállam fejlődése között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.