Jelentősen rontott a magyar gazdaság helyzetére vonatkozó szeptemberi előrejelzésén a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). A tegnap nyilvánosságra hozott prognózis az idei évre mindössze 1,8 százalékos gazdasági növekedést jósol hazánknak, a szeptemberben közzétett 2,5 százalékkal szemben. Hasonló a helyzet a jövő évet illetően: a szervezet 2008-ra most már csak 2,6 százalékos dinamikát tart reálisnak a korábban várt 3,1 százalék helyett. Az OECD úgy látja, a magyar gazdaság növekedési üteme idén, jövőre és 2009-ben is messze elmarad a régió többi országáétól, s a minimális gyorsulást is komoly kockázatok övezik. Az előrejelzés szerint Csehország idén 6, Lengyelország 6,5, míg Szlovákia 9,3 százalékos fejlődést produkálhat.
Hazánkkal kapcsolatban a legfontosabb feladatnak a közkiadások reformját nevezi a jelentés, ugyanis ez teszi lehetővé a kamatok csökkentését. A monetáris szigor enyhülését 2008 közepe előtt nem tartják reálisnak az elemzők. A prognózis szerint az államháztartásunk hiánya az idei 6,4 százalékról a GDP 4,3 százalékára csökkenhet jövőre, miközben az infláció 7,8 százalékról 4,7 százalékra mérséklődik. A hiány-előrejelzés gyakorlatilag változatlan maradt, a pénzromlásra vonatkozó új adatok azonban szintén lényegesen roszszabbak lettek a korábban megadott számokhoz képest.
A szervezet korábbi jelentéseihez hasonlóan most is is arra figyelmeztet, hogy hazánk felzárkózása elakadt, s hogy az adó- és járulékemelések jelentősen visszafogták a gazdaság növekedését. Az OECD szerint a szükséges reformokat és a költségvetés konszolidációját következetesen végre kell hajtani, mert csak ezek a lépések tudják megalapozni az ország iránti bizalom növekedését és a gazdaság ismételt fellendülését.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
