Az otthon szülés joga és szabadsága

Olvasónktól
2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedves Bene Éva! Értem, hogy félt minket, anyákat és újszülött babáinkat (Dr. Bene Éva: Az otthon szülés élettani kockázatai, MN, nov. 23.). Megnyugtathatom, hogy nem vagyunk tudatlanok. Első várandósságom során legalább tíz könyvet olvastam a szülésről és a gyereknevelésről. Második babám születése előtt még egy olyan tanfolyamra is jártam, ahol pontos ismereteket szerezhettem a szülés folyamatáról, a beavatkozásokról, a szoptatásról és még sok olyan dologról, amihez – érdekes módon – nem lehet máshol hozzáférni. Közben eltelt még három és fél év, és folyamatosan bővül a tudásom anyaként és várandósjóga-oktatóként is. A megszerzett információk birtokában mondom, csakis otthon és sehol máshol nem vagyok hajlandó szülni!
Hogy miért? Mert az otthon szülés biztonságos. Szeretném a figyelmébe ajánlani azt a nagy esetszámú tanulmányt, amely 2005-ben egy orvosi szaklapban, a Britisch Medical Journalban jelent meg Kenneth C. Johnson és Betty-Anne Daviss tollából. A vizsgálatban több mint ötezer észak-amerikai, otthon szülést tervező asszony vett részt. Az ő szülésük kimenetelét vetették össze hasonlóan alacsony kockázatú, kórházban szülő nőkével. A kutatók azt találták, hogy a szakképzett bábákkal történő otthon szüléseknél az orvosi beavatkozások aránya jóval alacsonyabb volt, mint a kórházakban. Azaz jóval kisebb arányban volt szükség epidurális érzéstelenítésre, gátmetszésre, császármetszésre, fogóra és vákuumra. A csecsemőhalálozási adatok a kórházihoz hasonlóan alakultak (1,7/1000). Egyetlen édesanya sem vesztette életét.
Megjegyzem, hogy sehol nem áll mentő az otthon szülő nő lakása előtt. A biztonságot nem feltétlenül a mentő jelenti, hanem a támogató légkör, a szeretett személy jelenléte. Erről Marshall H. Klaus, John H. Kennel és Phyllis H. Klaus 1993-ban megjelent, Mothering the Mother című könyvében olvashatunk. Ez magyarországi otthon szüléseknél ugyanúgy adott, mint külföldön. A hazai és más európai országok statisztikái is hasonló eredményeket mutatnak. A magyar bábák ugyanolyan képzettek, nemzetközi színvonalon dolgoznak, és nemzetközileg elismertek.
A magyar egészségügy nem visszamaradt, semmivel nem kevesebb, mint máshol a világon. Problémái nem a „lemaradásból” fakadnak. Pszichológusként szeretném még megjegyezni, hogy ha őszintén szívügyük az anya és a baba biztonsága, akkor szeretetteljes kötődésük és kettőjük egymásra találása is az legyen. A szakmai kollégiumnak ajánlom feltárni a szülés és a születés hatásait az emberi élet egészére. Pszichológiai és társadalmi szempontból nagyon fontos, hogy a mama és a baba ne legyenek szétválasztva a születés utáni napokban és hónapokban. Erre még ma sincs lehetőség a legtöbb szülészeti intézményben. Holott ez nemcsak az egyes ember életére gyakorol jelentős hatást, hanem a társadalomra is.
Három egészséges és boldog gyermek édesanyja vagyok, közülük a második és a harmadik otthon született. Az első családi okokból sajnos kórházban, és állítólag fertőzést kapott hat órával a születése után (otthon született gyerekeknél ilyen nem szokott előfordulni). Három napig külön helyezték el tőlem. Ennek és számos szükségtelen vizsgálatnak a hatására sírós baba lett. Remélem, a kötődő nevelés segítségével sokat gyógyíthattam rajta.
Üdvözlettel: Turi Nagy Éva
e-mail

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.