Cipőt, kalapot, szalagot!

Major Anita
2007. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvittek egy „nagyszerű” énekeshez (hőstenor), aki úgy mekegett, mint egy kecske – ecsetelte levélben Bartók Béla a gyűjtőmunka nehézségeit; egy visszaemlékezésből pedig kiderül, a parasztok bizalmatlanok voltak iránta, mint minden úriember iránt – a Folkmagazin a népzenekutatót bemutató sorozata a Hagyományok Háza fotó- és dokumentumkiállításának darabjaiból szemezget. Bartókhoz kanyarodik vissza Marton László Távolodó is, amikor a világzenéről értekezik a Vetettem gyöngyöt címmel nemrégiben megjelent, harmincöt év terméséből válogató CD-kiadvány apropóján: „Izgalmasabb, még ha provokatívnak tűnik is, az a felvetés, mely szerint a magyarországi világzene (…) Bartók Béla (…) munkásságával vette kezdetét. Nemcsak azért, mert Bartókot egyaránt »határtalanul« magával ragadta a magyar, a szláv, a román, a török és az arab népi muzsika, de azért is, mert A parasztzene hatása az újabb műzenére című tanulmányában valóban a világzene keretét vetítette előre.”
A Táncház Alapítvány évente hatszor megjelenő folyóirata legutóbbi számában égető problémákra is rávilágít. Ifj. Szabadi Mihály olvasó Román Sándor társulatának Magyar Történelmi Táncshow című művével kapcsolatban fogalmazza meg aggályait: „egy lépés (…) a hamburgerkultúra és a Magyar Népi McDonald’s felé. Az előadás tele volt hatásvadász elemekkel. (…) Sajnos ez kell a népnek. Meg is kajálták.” E témát érinti Kiss Ferenc is a feldolgozásokról szólva: „A mi népművészeti mozgalmunk a 70-es évek elején pont azért alakulhatott ki, mert irtóztunk a hamis népiességtől, a mojszejeves, üres, tartalmatlan akrobatikától, a giccstől, a szemfényvesztéstől. Ma ugyanide tér vissza a kortárs alkotók egy része. (…) Ez nem egy új korszak nyitánya, hanem egy régi szomorú lezárása.”
K. Tóth László a 28. T-Com Kaláka Fesztivál tapasztalatait öszszegzi; Kóka Rozália az 1956-ban Amerikába menekült Kiss Edit jótékonysági tevékenységét ismerteti; Berán István felsőfokú népzenei oktatásunkról polemizál M. Endre vajdasági prímással. A délnyugat-kazak és a magyar népzene összevethetőségéről olvashatunk Sipos János tollából.
A periodika méltatja a hatvanéves Felföldi László tánckutatót, néprajztudóst, tudományszervezőt; köszönti az Eötvös József-díjjal jutalmazott népdaltanítót, Bodza Klárát. „Addig élek, amíg táncolok” címmel megemlékezik a száz éve született Vincze Ferenc rimóci táncosról; tiszteleg a népdalgyűjtő, karnagy Vass Lajos emléke előtt; és elbúcsúzik az októberben elhunyt Vargyas Lajostól. Beharangozza a III. Kárpát-medencei Vőfélytalálkozót; hírt ad a Néptánc-antológia 2007 pályázatról; megtudhatjuk, kik az idei prímásverseny díjazottjai. De cserépkályha-építő tanfolyamtól gyöngyfűző klubon át hímzőkörig kapunk programajánlatokat.
Gyökerek és nyitottság, nagyon is különböző színvonalú és „helyesírású” munkák – sokfélét kínál a Folkmagazin. Mint a néptáncosok kellékboltjának szlogenje: „Cipőt, kalapot, gyöngyöt, szalagot!”
(Folkmagazin. 2007/5., Budapest. Ára: 600 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.