Egy örökifjú születésnapjára

2007. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma lenne kilencvenhét éves Varga László, a Kereszténydemokrata Néppárt egykori elnöke, a magyar Országgyűlés volt korelnöke. Varga Laci bátyánk esetében nem túlzás a „ma lenne a születésnapja” kitétel, hiszen 2003. májusi balesetéig, tragikus haláláig szinte a biológia törvényszerűségeit megcáfolóan energikusan, fiatalosan vett részt a közéletben. Nem szerette a szóvirágokkal teli laudációkat, sem a papírízű szónoklatokat, így akkor vagyunk méltók az emlékezetéhez, ha mi sem az imponáló adatokat soroljuk életpályájának leírásakor. Nemcsak kiváló szónok, hanem az emigrációban több mint másfél évtizeden keresztül a Szabad Európa Rádió egyik vezető munkatársa volt New Yorkban. Olyan élvezetes stílusban tudta előadni érveit, hogy aki hallgathatta, nemigen felejthette el. A mindig kedves, készséges Varga Laci bátyánk azonban sok mindent nem szeretett. Legelőször is azt, ha bácsizták. Még egészen fiatal újságírók is csak per Laci bátyámként szólíthatták, s ha valaki eltévesztette a titulust, öniróniával feddte meg az „elkövetőt”. És való igaz, igen kevés „bácsis” vonás volt benne még kilencvenedik életévén túl is, oly vehemensen és bőséges argumentációval tudott síkra szállni a védendő értékekért.
Varga László nem szerette a diktatórikus törekvéseket, függetlenül attól, milyen történelmi korszakban érte meg azokat. Vele kapcsolatban tényleg lehet mondani: élő történelem volt. 1944. november 30-án az ő budapesti lakásán alakult meg a Demokrata Néppárt a Galamb utcában, amelynek születésénél ügyvédként bábáskodott. A szegény néprétegek és az emberi jogok, a keresztény értékek elkötelezett védelmezője volt már fiatalon is. Az embertelen korban hamar kivívta a német megszállók és hazaáruló quislingjeik haragját: december 4-én letartóztatják, s „ellenállási tevékenység” miatt a nyilas, úgynevezett számon kérő szék elé állítják. Korán kitűnt tehát, hogy nem csupán Varga László nem szereti a totalitárius rendszereket, de azok sem őt.
1947-ben, amikor a Barankovics István nevével fémjelzett Demokrata Néppárt országgyűlési képviselője lett, a szovjet megszállók által támogatott „új rend” célkeresztjébe is bekerült. A kékcédulás választások után a tömeges csalással a parlamentbe jutott kommunista képviselők a visszaemlékezések szerint „fasiszták!” kiáltással próbálták a Demokrata Néppárt sok képviselőjébe belefojtani a szót. 1948-ban aztán – megelőzendő a letartóztatását – Varga László emigrálni kényszerült. Elhagyta az országot, de soha nem hagyta el a kereszténydemokrácia, az emberi jogok és a magyarság ügyét. A legkülönbözőbb nemzetközi emberi jogi szervezetek, az amerikai ügyvédi kamara tagjaként küzdött a távolból is hazánk szabadságáért. Bár a pártállami nagykövetek többször is megpróbálták rávenni, látogasson Magyarországra, s ezzel is legitimálja a Kádár-rendszert, ő nem volt hajlandó erre. Csak akkor tért haza, amikor az idegen csapatok távozásával az ország visszanyerte szuverenitását.
1994-től lett ismét országgyűlési képviselő a KDNP, illetve a Fidesz színeiben. Legendás volt humora, amit ellenfelei nem mindig díjaztak. A magát egyre többször szociáldemokrataként reklámozó MSZP-ről például egyszer találóan megjegyezte: ők inkább „szoci áldemokraták”. Varga Laci bátyánk ugyanis – az utódpártiakkal ellentétben – mindig nagyra becsülte a történelmi szociáldemokrata hagyományokat, s az emigrációban is jó kapcsolatokat ápolt Kéthly Annáékkal.
Fő hirdetője volt a polgári összefogás gondolatának. Úgy fogalmazott: nincs polgári Magyarország kereszténydemokrácia és az elesett néprétegek szociális felemelése nélkül. 2002-ben, a jelenlegi koalíció hatalomra kerülése után pontosan látta, hogy nincs új a nap alatt a hazai álbaloldalon, s az utódpártiak ismét utcai politizálással, a szélsőséges kártyával fogják támadni a polgári erőket. Ezért is szorgalmazta a széles körű társadalmi összefogást a középosztálytól az álbaloldal által kisemmizett emberekig. Szimbolikus, hogy politikusi hivatásának teljesítése közben érte a végzetes baleset. Ha még testi valóságában is köztünk lenne, biztató szavaival elűzné a jobboldalon fel-felbukkanó, indokolatlan peszszimizmust, kishitűséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.