Érzelmekre ható, ravasz politika

Manfred Alexander professzor, a kölni egyetem történésze, elsődlegesen a kelet-közép-európai országok szakértője. Csehszlovákia történetéről írt átfogó munkájának eddig két kötete jelent meg, a harmadik most kerül nyomdába. A hatvankilenc esztendős tudós kiemelt feladatának tekinti az új EU-államok történetének átvilágítását, kerülve az ellentétekből adódó érzelmi viszonyulásokat. Könyvet írt Elfogulatlanul Csehszlovákia bel- és kisebbségi politikájáról címmel. Manfred Alexandert lapunk az utóbbi időben ismételten éles vitákat kiváltó témáról, a Benes-dekrétumokról is kérdezte.

Stefan Lázár
2007. 12. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Köln)
Az 1945 után létrejött új államnak a Benes-dekrétumok voltak az első alapvető törvényei, amelyeket a nemzetgyűlés is megerősített. A nehézipar államosítását éppen úgy szabályozták, mint a földreformot, az állampolgárságot s annak megtagadását a német és magyar kisebbség nagy részétől, valamint a deportálásokat, az elüldözöttek vagyonának elkobzását – mondta a professzor, hozzátéve: a Benes-dekrétumok egészének jogi hatása mind a mai napig érvényesül, így annak határozatait nem lehet egyszerűen érvénytelennek minősíteni, még akkor sem, ha például Václav Havel elnökként határozottan leszögezte: a dekrétumok igazságtalanok és azok következményeit sajnálják.
A volt szocialista államok EU-tagsága után német és magyar részről is sokan bíztak abban, hogy előbb vagy utóbb sikerül túljutni a Benes-dekrétumok áldatlan örökségének buktatóin, e remény azonban nem vált be – hangsúlyozta a német szakértő. „A dekrétumokról folyó vita legtöbb résztvevője megfeledkezik a történelmi események idevágó első fejezetéről, a müncheni egyezményről, arról az 1939 őszén létrejött paktumról, amelyben Adolf Hitler, az olasz diktátor, Benito Mussolini, a francia és angol miniszterelnök Edouard Daladier és Arthur Neville Chamberlain megegyezett a Szudéta-vidék átcsatolásáról a nemzetiszocialista Harmadik Birodalomhoz. A háború befejeztével a csehszlovákok maximális igénnyel léptek fel, és a müncheni egyezmény semmisnek nyilvánítását követelték. A német fél elismerte ugyan annak igazságtalanságát, de tekintettel különböző jogi következményekre (állampolgárság, katonai szolgálat a Wehrmachtban), elutasította Prága követelését. Hasonlóan jogi következményekre utaltak a csehszlovákok, amikor a Benes-dekrétumok megsemmisítése került szóba. Ők azt a háború után kialakult helyzet alapjának tekintik. A történész szemszögéből a történelmi eseményeket ugyan lehet sajnálni, de nem lehet eltörölni, a vesztesekből nem lehet győztest csinálni, és fordítva. A magam részéről azt szeretném kiemelni, hogy a Benes-dekrétumokról folyó vitában a szemben álló felek részéről nagy adag tisztességtelenség is tapasztalható” – fogalmazott Manfred Alexander emlékeztetve arra, hogy Pozsony legutóbb agresszív formában erősítette meg a Benes-dekrétumok érvényességét, holott azok nem egyeztethetők öszsze az Európai Unió jogi és erkölcsi elképzeléseivel. E lépés érthető módon fájóan érinti a Szlovákiában élő magyar kisebbséget – tette hozzá.
A felvidéki magyarságról szólva a történész elmondta, a magyar kisebbség problémája szlovák belpolitikai kérdéssé vált, a belső ellentétek egyik alkotóelemét képezik. „Érzelmekre ható, ravasz politikával befolyásolni lehet a szlovákok nagy részét, ráuszítva őket a magyarkérdésre. Holott ne felejtsük el, az ezer esztendő óta együtt élő magyarok és szlovákok között nemcsak ellentétek voltak, hanem egyetértés is uralkodott – ennek megfelelően a közép-európai történelem egyik alkotórészének számítottak. Azután, hogy a szlovákok leváltak a csehektől, visszaestek a nemzeti államot középpontba állító gondolkodásba, és ez a nacionalista beállítottság a Meciar-időszakban alkalmazott magyarellenes politikában csúcsosodott ki” – véli a szakértő, aki szerint a kisebbségekkel szembeni taktikázásban még most is ott lappang a „kollektív bűnösség” fogalma, bár ezt egyenesen senki sem mondja ki. „Ilyen gondolatok mögött az a tény húzódik meg, hogy a németek kezdték el a háborút, a magyarok pedig társutasok voltak azon az úton, amely végül katasztrófához vezetett. A kelet-közép-európai államokban mindenütt megtalálhatók a vétkekről és szenvedésekről összeállított katalógusok, az összefonódások és kapcsolatok nagyon bonyolultak. Bocsánatkérésekkel, követelésekkel azonban a történelmet nem lehet meg nem történtté tenni” – mondta Alexander. A Németországban működő magyar szervezetek szövetsége a közelmúltban levelet írt Angela Merkelnek, és arra kérte a kancellárt, válaszoljon a Pozsony részéről elhangzott, a Benes-dekrétumokat megerősítő állásfoglalásra. Berlin mindeddig – az elűzött németeket is érintő – megnyilatkozásra nem reagált. „Két alapelemre kell figyelni: a történelemre és a jelenre. Az európai közösség eleve elutasítja a nemzeti érdekek kiemelt hangoztatását. Ez a felfogás szabja meg a német szövetségi kormány diplomáciáját is” – fogalmazott a történész.

Vita az emlékhelyről. A változatlan lengyel és cseh bírálatok ellenére a berlini kormány tegnap ismét kiállt a második világháború után kitelepített, illetve elüldözött németek központi emlékhelyének felállítása mellett. A kabinet ülését követően Ulrich Wilhelm kormányszóvivő nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy a tervezett emlékhely nem irányul egyetlen ország ellen sem, és semmiképpen nem jelenti a német történelem „újraértékelését”. A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kormány tárgyalni kíván mind Lengyelországgal, mind Csehországgal a kitelepítésekre és elüldözésékre való emlékezés ügyéről. A német elüldözöttek szövetsége (BdV) által évek óta sürgetett központ létrehozásáról a közelmúltban jött létre megállapodás Bernd Neumann konzervatív kulturális államminiszter és Wolfgang Thierse, a Bundestag szociáldemokrata alelnöke között. A BdV által szorgalmazott központ ily módon a kormány teljes támogatásával jön létre, s a tervezet szerint a második világháború után elüldözöttek sorsát bemutató kiállításoknak, dokumentációs központnak, a témával foglalkozó tanácskozásoknak, illetve konferenciáknak ad helyet. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.