A Fidesz üdvözli, hogy sor kerül a magyar és az orosz miniszterelnök találkozójára, ugyanakkor négy elvárást fogalmaz meg ezzel kapcsolatban – jelentette ki a párt külügyi kabinetvezetője. Németh Zsolt hangsúlyozta, Gyurcsány Ferencnek egyértelművé kell tennie, hogy Magyarország prioritásként kezeli a Nabucco gázvezetéket, és aggályosnak tartja az oroszországi választások lebonyolítását.
A legnagyobb ellenzéki párt azt is elvárja a magyar miniszterelnöktől, hogy orosz partnerének, Viktor Zubkovnak szögezze le, Magyarország támogatja a közép-európai országokba telepítendő rakétavédelmi rendszert, továbbá kezdeményezze az Oroszországba hurcolt magyar műkincsek viszszaszolgáltatását.
Ezekkel a megfogalmazásokkal helyre lehet állítani azt a kárt, amit a kormány eddigi Oroszország-politikája okozott, tette hozzá a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke. „Az Oroszország-politika a magyar külpolitika leggyengébb láncszeme” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: a Fidesz szerint Magyarország nem híd Kelet és Nyugat között, hanem Európa hídfője.
Nem volt szabad és tisztességes sem a vasárnapi oroszországi parlamenti választás, sem az azt megelőző kampányidőszak. Az egyértelmű antidemokratikus átrendeződés és az alapvető emberi jogok sorozatos, súlyos megsértése komoly aggodalomra ad okot Oroszország jövőjét illetően, hangsúlyozta közleményében a Szabad Demokraták Szövetsége, hozzátéve, hogy egyértelművé kell tenni Magyarország helyét az Európai Unió és Oroszország viszonyában.
*
Oroszország nem szándékozik megvitatni Magyarország részvételét a Nabucco gázvezetékben, közölte újságírókkal egy kremlbeli forrás egy nappal azelőtt, hogy Viktor Zubkov kormányfő és számos minisztere, valamint magyar partnereik részvételével magyar–orosz kormányközi konzultációt tartanak Budapesten. Úgy vélte, hogy az orosz–olasz együttműködésben tervezett Déli Áramlat földgázvezeték megépítése a Nabuccót versenyképtelenné teszi. A Déli Áramlat útvonalát ugyan még nem jelölték ki, de abban teljes az egyetértés, hogy megépítik. Megjegyezte az illetékes azt is, hogy az orosz kormány tudomása szerint egyelőre nincs döntés Magyarország részvételéről a Déli Áramlatban.
Oroszország és Magyarország kapcsolatai stratégiai jellegűek, és az elmúlt 5-6 évben fellendülőben vannak, jelentette ki az ITAR– TASZSZ hírügynökségnek adott interjúban Igor Szavolszkij, Oroszország budapesti nagykövete, aki szerint „a kétoldalú kapcsolatokban sikerült a megértés, a kölcsönös érdek és tisztelet légkörét megteremteni”. Ez különösen a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok állapotát tükröző adatokon látszik. Tavaly a két ország közötti áruforgalom meghaladta a 8 milliárd dollárt, ami háromszorosa az öt évvel korábbinak. Igor Szavolszkij arra is felhívta a figyelmet, hogy ezzel egyidejűleg nő a magyar export is, amely csak idén 70 százalékkal bővült. A két ország együttműködése azonban nem korlátozódik a gazdaságra. Szélesednek a kulturális kapcsolatok, ez már a plakátokon is látszik.
Orosz kémfőnök Budapesten. Hamarosan Budapestre érkezik az orosz katonai hírszerzés vezetője – tudta meg lapunk. Azt egyelőre nem tudni, hogy az orosz miniszterelnöki látogatás miatt utazik hazánkba a GRU főnöke, vagy más egyeztetéseket is tart majd. Mint ismert, a csehországi és lengyelországi amerikai rakétatelepítési tervek miatt megélénkült az orosz katonai hírszerzők érdeklődése a térségben, Prágát korábban is az egyik központjukként emlegették. A titkos vizithez köze lehet annak is, hogy a NATO komoly katonai repülőbázist telepít Pápára. (H. Gy.)
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
